Sıla Yolu İpsala ve Pazarkule Sınır Kapılarında Geçişler Durdu

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Türkiye'de İpsala ve Pazarkule Sınır Kapılarının etkilendiği grev nedeniyle giriş-çıkışlar tamamen durdu. Yunanistan gümrük görevlilerinin iş güvenliği ve düşük ücretleri protesto ettikleri grev 24 saat sürecek.

 İpsala ve Pazarkule Sınır Kapılarında Geçişler Durdu Yunanistan'da iş güvenliği ve düşük ücretlerini gerekçe gösteren gümrük çalışanları greve gitme kararı aldı. Dün gece saat 24.00'da başlayacağı duyurulan grev, bu Sabah saatlerinde başladı. Grevden Türkiye'de Karaağaç Mahallesi'ndeki Pazarkule Sınır Kapısı ile İpsala Sınır Kapısı etkilendi. Yunanistan'a çıkış yapmak isteyen araç Türk gümrüklerinde işlemlerini tamamlamasına karşın, grev nedeniyle Yunanistan sınır kapılarından içeri alınmadı.

Grev süresinde gümrüklerden sadece acil durumlar ve diplomat özelliği olan araçların geçişine izin verileceği, bunun dışında kalan tüm araçlar ve yolcular için 24 saatlik grev uygulanacağı ifade edildi.

Grevin başlaması nedeniyle Pazarkule ve İpsala Sınır Kapıları'nda giriş çıkışlar tamamen durduruldu. Pazarkule Sınır Kapısı'na ülkesine gitmek isteyen Hristo Pehlivanidis, grev nedeniyle geçiş yapamadı.

Türk tarafında pasaport işlemlerini tamamlayan Pehlivanidis, karşı taraftaki Yunanistan'ın Kastanies Sınır Kapısı'ndaki grev nedeniyle giriş yapamayınca geri gelerek, "Ülkeme gitmem lazım ama grev de var. 24 saat grevin bitmesini bekleyemem. O yüzden Bulgaristan'a geçip oradan ülkeme giriş yapacağım" dedi.

Yunanistan'a çıkış yapmak için Pazarkule Sınır Kapısı'na gelen araçlar, gümrük görevlileri tarafından durduruluyor. Yunan gümrüğünde 24 saatlik grev olduğu anlatan sürücülerin başka gümrük kapılarından geçiş yapmaları isteniyor.

BULGARİSTAN ÜZERİNDEN GEÇİLİYOR

İpsala ve Pazarkule Sınır Kapılarında Geçişler Durdu Yunanistan'da gümrük görevlilerinin başlattığı grev Türkiye'de İpsala ve Pazarkule Sınır Kapılarında giriş çıkışları durdururken, gitmek isteyenler Bulgaristan üzerinden ülkeye giriş yapabiliyor.

Bulgaristan'a Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapan araçlar, Ab üyesi olan Yunanistan'ın gümrük görevlisi olmayan ve polisin kontrolündeki serbest dolaşım noktası olan Ormenio Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yapabiliyor.

Uluslararası Nakliciler Derneği, İpsala'nın karşısındaki Kipi ve Pazarkule Sınır Kapısı karşısındaki Kastanies Sınır Kapılarındaki grev nedeniyle ülkeye gidecekleri internet sitesi üzerinden uyardı.

Gümrük görevlilerinin 1 günlük grev yapması nedeniyle araçları Kapıkule Sınır Kapısı'na yönlendiren uyarı da "Yunanistan Kamu Memurları Sendikası ADEDY İskeçe (Xanthi) Şubesi, kamu memurlarını 'Sosyal hizmetlerin yok edilişine ve sosyal nimetlerin satılmasına' karşı greve çağırmıştır. Gerçekleşecek grev süresince İpsala Sınır Kapısı'ndan 'Canlı Balık' taşıyan firmalar haricinde geçişe izin verilmeyeceğinden, taşımacılarımızın giriş ve çıkışlarını Kapıkule Sınır Kapısı'na yönlendirmeleri büyük önem arz etmektedir" denildi.
 
Geri