İzmir Yöresel Kıyafet Gelenek ve Görenekleri

denizf

Aktif Üye
Katılım
13 Ocak 2017
Yaş
45
izmiryoreselelbisesi.jpg


062202307abbcefcd9f31d947c8e1a70.jpg


Yöresel Giysi
Kadın Giysileri

1. Başa Giyilenler: Terlik, tepelik, takke, oyalı yazma, çeki, oyalı grep, gümüş tepelik, dantel tül örtü, yazma, yuşmak (kaynana gemi-sakadırak), kefiye (kusgun), alduvak,
2. Sırta Giyilenler: Bürümcük gömlek, iç gömlek, göynek, şalvar (ayaklık), üçetek, göğüslük, deyre, dizlik öngerge (kertmeli önlük), bel bağı, libade, fermane (kesik yelek), örme kuşak,
3. Ayağa Giyilenler: Çorap, pantufla (terlik), sırmalı terlik, çizme,
4. Takılar: Alınlık, çenelik, beşibiryerde, sakındırak, mangırlar,
5. Süsler: Boncuk süsler,
6. Saç Şekilleri: Belik (kırk ve oniki belikli),
7. Aksesuvar: Gümüş kemer, krep.


Erkek Giysileri

1. Başa Giyilenler:
Kalıpsız fes, motifli yemeni, püskül, oyalı poşu.
2. Sırta Giyilenler: Börümcek, mintan, şal kuşak, trablus kuşak, silahlık, kolan, camadan, sallama, potur.
3. Ayağa Giyilenler: Çorap, körüklü çizme.
Aksesuvar
 
Halk Oyunları

İzmir yöresi halk oyunları, İzmir ili ve çevresinde halk tarafından oynanan kendine özgü karakteristik yapısı olan oyunlar.
İzmir Ege Bölgesi'nin batı ucunda bulunan bir şehirdir. Yörede oynanan oyunlar zeybek türünün ağır zeybek bölümüne girmektedir. İzmir ve köylerinde ağır ağdalı zeybek figürlerine ve zeybek türkülerine rastlanır. İzmir'i halk oyunlarında ayrıcalıklı kılan ise İzmir yöresi halk oyunlarının kurumsallaşmış olmasıdır. Bunda da en büyük rolü ilde bulunan konservatuar oynamıştır. Halk oyunları konservatuarı sayesinde yöre halk oyunları istenilen düzeye ve kaliteye ulaştırılabilmiştir.

Halk oyunları açısından; Türkiye'nin en gelişmiş halk oyunları alt yapısına ve sahne yapısına sahip, kendi oyunlarını en güzel sunabilen, birçok farklı kostümünü derleyen Türkiye genelinde ekol olmuş, birçok başarılara imza atmış öncü yöredir.

Yöre Oyunları
İzmir'in pek çok köyü manav olarak nitelendirilen yerli Türk köyleridir ve bu köylerin pekçoğu düzlük arazidedir. Dağlık kesimlerde ise Osmanlının son dönemlerinde iskana geçmiş yörük adı verilen köylere rastlanmaktadır. Tüm köylerin ortak yönü ağır zeybeklerin ön plana çıkmasıdır. Ancak yörük köyleri ile manav köy zeybekleri arasında tavır yönünden farklılıklar mevcuttur.

Yörede çokça oynananlar oyunlar şunlardır: ikiparmak,kostak ali,sürmene, ötme bülbül, sebaye,kırmızı buğday, soğuk kuyu, gökçen efe, sinan ağa,zahide molla, Karyolamın Demiri, gündoğdu, baylan cemile. Bergama Konakları, Entarisi Mavili, Zahide Molla, Findik Sıdıkam, Al Basma, Kız Harmandalısı, Ey Yüceler, Bergama Zeybeği, Harmandalı, Bergama Bengisi, Güvende, Somalı, Yalabı, Dağlı, Arpazlı, Çekirdeksiz Bağlarım, İsmailli, Jandarma, Yunddaği, Sebai, Üç parmak, Koca Arap, Nacakoğlu. Oyunlar çoğunlukla 9/8 ve 9/4 lük ritmlerle oynanır.Menemen, Bergama, Ödemiş köyleri oyunların derlendiği yörelerdir.

İzmir yöresi zeybek figürleri kartalın hareketlerini taklitten doğmuştur.

Zeybek: Osmanlı döneminde efelik kurumu için yörükler oldukça önemliydi. Dağlarda göçebe hayatı yaşayan yörükler, efeler ile anlaşmakta ve güvenliklerini efeler aracılığıyla sağlamaktaydılar. Zira pekçok efe yörük obaları içinden çıkmaktaydı. Düzene başkaldıran efeler ise yörükler sayesinde hayatta kalabiliyorlardı. Öte yandan yerleşik Türkmen (manav) köylerinin bir kısmında zeybekler sevilmekte, bir kısmında ise düşman olarak görülmekteydi. Merkezi hükümetin zayıf olduğu zamanlarda zeybekler yörede kontrolü ele geçirmekteydi.
153126_halk-oyunlari-3.png


Neleri İle Ünlü?
İzmir Saat Kulesi, Kadife Kale, Meryem Ana Evi, Kültürpark, Efes-Bergama Antik Kentleri, Balçova Kaplıcaları, Kemeraltı Çarşısı, Çamaltı Tuzlası ve Kuş Cenneti, Çesme Kalesi, Kordon Boyu, Asansör, Kızlar Ağası Hanı, Birgi Çakırağa Konagı, İzmir Köfte, Lokma ve Kemalpaşa Tatlıları, Foca, Çeşme, Seferihisar, Selçuk, Alaçatı Turizm Merkezleri


172772_saat-kulesi.png.jpg

kadifekale_son.jpg

Efes-_Antik-_Kenti6.jpg

1424090910_goksu_deltasi_kus_cenneti.jpg

573411-_Cesme_Kalesi_Fotograf_Galerisi_3.jpg

kordon05.jpgİl Adı Nereden Geliyor?

Şehrin asıl adı “Smyrna"dır. İzmir kelimesi smyrna’nın halk arasındaki kullanış şeklidir. Homeros destanlarında bu kent ismini Kıbrıs Kralı Kinyras’ın kızı Smyra’dan alır ve tanrıça Artemis İzmirli’dir. Kimi kaynaklara göre de, İzmir şehrini ilk kuran Hititler değil, Amazonlar’dır. (Hititler de buraya Navlühun adını vermişlerdir.
 
İzmir Yöresine Özgü Lezzetler
Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi İzmir ilinin de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar İzmir, kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Ege Bölgesinde bulunan İzmir ili, bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

İzmir iline özgü birçok meşhur yemek, içecek, hamur işi ve tatlılar vardır. Ama İzmir denince akla ilk gelen yöresel lezzetler keşkek, sura, zerde, İzmir köftesi, papaz yahnisi v.b. Bu yöresel lezzetlerin dışında İzmir iline özgü diğer yöresel lezzetleri de anlatmaya çalışacağız. İşte sizlere İzmir yöresine ait lezzetler…

İzmir Yöresel Yemekleri

Tarhana çorbası
Keşkek
Zerde
Sura
İzmir köftesi
Papaz yahnisi
Mücmeri
Pirinçli domates çorbası
Kol böreği
Gerdan tatlısı
Radika salatası
Zeytinyağlı taze fasulye
Tel kadayıf
Kaymaklı dondurma
 
neden kısa bilgi yok hiç güzel değil kusura bakmayın ama
 
4 yıl orada kaldım boyoz ve gevrekten başka bir şey görmedim...
 
blm ama bazıları tuhafıma gitti
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Birgi Tarihi Kenti - İzmir
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    306
Japonca İzmir Marşı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Video Galerisi
 • 0    1K
İzmir Bomba Tatlısı Nasıl Yapılır?
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sohbet Odası
 • 2    2K
İzmir
 • Evliya Çelebi
 • Evliya Çelebi,
 • Şehirler
 • 0    3K
İzmir Doğal Yaşam Parkı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    2K
Geri