Kanadalı Sanatçı Seyyahları Minyatüre Taşıyor

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
324706.jpg


Kanadalı Müslüman sanatçı Laurelie Rae, Müslüman kadın seyyahların hatıralarını, çizdiği minyatürlerle günümüze taşıyor. Rae ayrıca Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde akademik çalışmalar yürütüyor.
Kanadalı Müslüman sanatçı ve yazar Laurelie Rae, Müslüman kadın seyyahların hatıralarını, çizdiği minyatürlerle günümüze taşıyor.
Sanatçı bir aileden gelen Rae, 17 yaşında Müslüman olduktan sonra bir yandan İslam sanatının birçok dalıyla ilgili akademik araştırmalar yaparken bir yandan da birçok sanat eseri ortaya koydu.
Rae, İslam sanatındaki yolculuğunu ve minyatür projesinin detaylarını AA muhabirine anlattı.
İngiltere'deki The Prince's Foundation School of Traditional Arts'ta yüksek lisansını bitirdikten sonra Türkiye'ye gelen ve 6 yıldır İstanbul'da yaşayan Rae, Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde geleneksel ve modern sanat dallarıyla ilgili akademik ve pratik çalışmalar yürütüyor.
Rae, seramik dersleri verdiği Balat'taki atölyesinde "tarihin sayfalarında unutulmuş" olarak tanımladığı Müslüman kadın seyyahların hikayelerine yer verdiği minyatür projesine başladı.
Yaptığı akademik çalışmalarda rastladığı Müslüman kadın seyyahları farklı isimlerle kodlayarak sembolize eden Rae, birçoğu altın işlemeli minyatürlerinden yeni bir kitap çıkarmak için kolları sıvadı.

"KÜTÜPHANELERDE MÜSLÜMAN KADIN SEYYAHLARIN İZİNİ SÜRÜYORUM"
Müslüman olmaya karar verdikten sonra İslam'ın kültürel birikimini daha iyi anlamak için İslam sanatıyla ilgilenmeye başladığını söyleyen Rae, ailesinin bu süreçte etkili olduğunu belirtti.
Rae, "Annem seramik sanatçısı. Çocukken beraber çalışmalar yaptık. Sanat hayatım 4 yaşımda başladı. Annem ben ve kız kardeşim sürekli sanatla ilgilendik. Sanat hayatta sizi çok farklı bir yere getiriyor. İlhamınızı yaşamdan alıyorsunuz. Bitkiler, çiçekler, yapraklar, ağaçlar benim ilhamım ama sanatta herkes için ilham kaynakları farklı. Uzun yıllar seramik üzerine çalıştıktan sonra Fars minyatürü öğrenmeye başladım. " diye konuştu.
Seramik sanatıyla uzun yıllar ilgilendikten sonra minyatür çizmeye başladığını ifade eden Rae, Müslüman kadın seyyahlarla ilgili projesini şöyle anlattı:
"Birçok sanat dalıyla ilgilendikten sonra şimdi minyatürün büyülü dünyasına adım attım. Kütüphanelerde Müslüman kadın seyyahların izini sürüyorum ve tarihin sayfalarında unutulmuş Müslüman kadınların hikayelerini okuyorum. Onlardan yeni karakterler çizerek günümüze taşıyorum. Kitaplarda onların keşfedilmemiş hayatını, yaptıklarını ve sırlarını ortaya çıkarıyorum. Hayatlarından önemli kesitleri sembolleştirerek minyatüre dönüştürüyorum. Başta Nur Begum and Farogh Farrokhazad gibi Müslüman gezginlerin otobiyografilerinde ve onlardan bahseden kitaplarda farklı hayat hikayelerine rastlıyorum. Araştırmalarımda edindiğim bilgilerin çoğunu hiç kimseye söylemedim ve bende sır olarak kalıyor. İranlı ve Hint kadınların keşfedilmeyi bekleyen birçok yolculuk hikayesi var. Müslüman kadınların her dönemde dünyayı keşfettiğini minyatürlerle ortaya koymaya çalışacağım. "

Kaynak Yeniçağ: Kanadalı sanatçı seyyahları minyatüre taşıyor
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri