Köpeklerde Kuyruk ve Kulaklar Neden Kesilir?

Köpek ırkları insanların ıslah çalışmaları sonucunda bu kadar çeşitlenmiştir. Farklı ırkların özelliklerini karıştırarak yeni ırklar elde etme çalışmaları süresince “düşük kulaklı köpek ırkları” oluşmuştur.
k_peklerde-kulak-kesimi.jpgKöpeklerde kulak ve kuyruk kesiminin sebepleri​

Çoğu vahşi hayvanın ve insanların açık kulak kanalları vardır. Bu kulağın içinin hava ile temas etmesini ve kuru kalmasını sağlar. Düşük kulaklar, kulak içinin nemli kalmasına yol açar. Nemli kulak içleri mantar enfeksiyonları ve bakteri üremesi için uygun ortam oluşturur. Bunu önlemek amacıyla kulak kesimi yapılmaktadır.

Çoban köpekleri, avcı ve dövüştürülen köpeklerin avları veya rakipleri karşısındaki avantajlarını korumalarını sağlamak için kulak kesimi yapılmaktadır.

Sürü koruması sırasında vahşi hayvanlar ile dövüşen bir çoban köpeği veya illegal yollarla dövüştürülen bir köpek dövüş esnasında kulağını veya kuyruğunu rakibine kaptırırsa; kulak ve kuyruğun vücuda bağlanma şekilleri diğer ekstiremitelerine göre daha zayıf yapılı olduğu için kopabilme veya büyük kanamalı yara alabilme ihtimali daha yüksektir. Bu denli kanamalı yaralar açılması hayati açıdan tehlikelidir.

Av köpeklerinin doğa şartlarında ilerlerken kulaklarını/kuyruklarını dallara, dikenli çalılara, sivri ağaç parçalarına kaptırmalarını ve zarar görmelerini engellemek kesimin bir başka nedenidir.

Ava çıkmayacak, show veya iş köpeği olmayacak, herhangi bir sağlıksal zorunluluğu (kırık kuyruk/ iyileşmeyen kuyruk ucu) bulunmayan köpeklerde kulak ve kuyruk kesimi genellikle: yalnızca “ESTETİK amaçlı” yapılmaktadır.

Kuyruk kesimi hijyen içinde de gerçekleştirilir. Yorkshire Terrier, İngiliz Çoban Köpeği gibi uzun ve sık tüylü ırklarda kuyruğa ait uzun tüylerde dışkı birikmesini engellemek sürekli bir temizlik gerektireceği için kuyruk kesimi yapılmaktadır.

Bazı avcı Terrier ve Spaniel ırklarında kuyruk vücuda göre uzun / büyük olduğu ve dar alanlarda avı zorlaştırdığı için kuyruk kesimi yapılır.

Show köpeklerinde “Irkın Standart Duruşu”nun verilmesi için kuyruk-kulak kesimi yapılır. Irk standartlarını hakkıyla taşıyan (omuz yüksekliği-renk-ağırlık vs) her köpek en güzel kuyruğa / kulağa sahip olamamaktadır.

Kulak veya kuyruk köpeğin show kariyeri/genel görünümünün estetiği için engel teşkil ediyor ise köpeğin yetiştiricileri kesim yaptırmaktadır. (American Kennel Club ve Canadian Kennel Club halen kuyruk-kulak kesimi yapılmış köpekleri kabul ederken, British Kennel Club 2007’den beri yarışmalarına bu kesimlerin yapıldığı köpekleri kabul etmemektedir.)

Beauceron , Bouvier des Flanders ve Doberman gibi ırklarda kulak kesimi köpek tarafından sesin daha iyi duyulması için yapılmaktadır. Doğru kesilmiş kulaklar sesin kaynağının tespitinde köpeğe yardımcı olma ihtimali taşır.

Doberman gibi insanların bulunduğu ortamları yine insanlara karşı koruyan bekçi köpeklerinde kulak-kuyruk kesimi köpeğin bir yabancı tarafından yakalanma ve etkisiz hale getirilme ihtimalini azaltmak için yapılır.

Rottweiler, Boxer, Dogo Argentino vb gibi ırklar arasında kuyruğunu aşırı hızlı kullandığı için yaralanmalar (kendi kuyruk uçlarında) gerçekleşebilmektedir. Ancak bu yaralanmalar ırkında yaşanıyor diye her köpekte rastlanmaz.
k_peklerde-kulak-kesimi-2.jpg

Danua, APBT, Dogo Argentino gibi yakalama ve av köpeklerine ise boynuz, diş darbelerinden kulaklarının etkilenmemesi için kulak kesimi uygulanır.

Yanlış kuyruk kesimi​

Kuyrukları yanlış kesilmiş hayvanlarla da sıkça karşılaşılır. Kuyruk kesimi yapılan ırklarda, kuyruk kesim bölgesi hayvanların psikolojisi ve mahremiyeti ayrıca özgüvenini yitirmemesi açısından değerlendirilmelidir. Erkek hayvanlarda anüsü tamamen, dişilerde ise anüs ve vajinayı kısmen örtecek şekilde uygulanmalıdır. Çünkü dişi köpekler çiftleşme isteği göstermedikleri zamanlarda kuyrukları ile genital bölgelerini kapatma ihtiyacı hissederler.

Kulak ve kuyruk kesimi ülkemizde yasaktır​

Türkiye Cumhuriyeti 5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 2. Kısım 2. Bölüm 8. Maddesinde belirtildiği üzere,
Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması, tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir.

Yapılacak kuyruk ve kulak kesimleri; veteriner kliniklerinde, konusunda uzman veteriner hekimleri tarafından hijyenik cerrahi operasyon koşullarında gerçekleştirilmelidir.

Avrupa: Norveç, İsveç, Finlandiya, İsviçre, Almanya, Lüksemburg ve Avusturya’da kulak kuyruk kesimi 2004 yılından bu yana yasaktır. Birleşik Krallık Parlamentosu (UK) 2006 Mart’ından bu yana iş köpekleri veya medikal bir sebep dışında kulak ve kuyruk kesimini yasaklamıştır.

İstisnai durumlar​

Köpeklerin kulağının kesilmesini gerektiren istisnai durumlar olabilir, örneğin cilt kanserinden kulağı etkilenmiş bir köpeğin kulağının alınması gerekebilir, ancak buna karar verecek olan da veteriner hekimdir. Herhangi bir yaralanma ya da hastalık nedeniyle kulağın alınması gerekliliği ortaya çıkarsa bunu estetik kaygılarla yapılan kulak kesimiyle bir tutmamak gerekir ve hastalık sebebiyle bu tip bir cerrahi müdahaleyi uygun gören veteriner hekime güvenmek ve kararına saygı duymak önemlidir. Zira hekim bunu tedavi amaçlı olarak önermiştir ve tıbbi faydalarının olası risklerden daha çok olacağını ön görmüştür.
 
Yazık hayvanlara...
Hayvan dediysek lafın gelişi.. İnsanlar hayvandan beter. Sırf güzel durduğu için eziyet çektiriyorlar. Kimbilir ne kadar acı veren bir operasyondur.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Köpeklerde Gençlik Hastalığı (Canine Distemper)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Hayvanlar Alemi
 • 0    907
Hamzabeyli'de Kuyruk tam 39 km oldu.
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 0    776
Kuyruk oyunu
 • BULUT
 • BULUT,
 • Komikler
 • 1    5K
Geri