Kubali misafirler

avci

topragizbiz.com
Katılım
21 Nisan 2013
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı bünyesinde Konya’da din eğitimi gören Küba’lı gençlerle bir araya geldi. Diyanet İşleri Başkanı Görmez’i makamında ziyaret eden 7 kişilik öğrenci grubu umre ziyareti sonrası Başkan Görmez’le izlenimlerini paylaştı.

Oldukça sıcak geçen sohbette Başkan Görmez umre kavramının imar kelimesiyle aynı anlamı taşıdığını ifade ederek, “Umre, insanın kalbini tamir etmesi anlamını taşır. Çünkü umre, insanın kalbini hem inşa eder hem de imar eder” dedi. Başkan Görmez, umre ve hac yolculuğunun insanın kalbine yaptığı yolculuktan başlayan, ahirete, İslam tarihine, Müslüman kardeşlere ve Kabe’nin sahibi olan Allah’a yapılan kutsal bir yolculuk olduğunu kaydetti.

Kabe’nin muhteşem bir tarihi olduğunu söyleyen Başkan Görmez, Hz. İbrahim’in Urfa’da başlayan tebliğ görevine Tarsus, Lazkiye, Kahire ve Filistin gibi medeniyet merkezlerinden sonra Kabe’yi inşa ederek Mekke’de devam ettiğini belirterek, Küba’lı öğrenci grubuna umre ziyaretinin ardından Urfa’ya gitmelerinin anlamlı olacağını söyledi.


 
Geri