Ansiklopedi Motosiklet nedir? Özel yapım motosikletler

Motosiklet, iki tekerlekli ve içten yanmalı bir motora sahip olan ulaşım aracıdır. İlk olarak 1989 yılında bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıktı. İçten yanmalı motorların ve teknolojinin gelişmesi, motosiklet sektörününde ilerlemesine katkıda bulundu. Buhar motoruyla başlayan motosiklet teknolojisi günümüzde yerini gezi-spor amacıyla kullanılan yüksek performans ve konfor sağlayan motorlara bıraktı.

motosiklet-1.jpg


Gezi Motosikletleri​

Uzun yolculuklar, farklı rotalar için tasarlanmış, oldukça yüksek bir konfor süren motosikletler. Gezi motosikletleri tasarımları uzun mesafeleri az duraklayarak almayı sağlayacak şekilde üretilmiştir. Diğer motosiklet türlerine göre daha büyük yakıt deposu, daha rahat bir oturuş pozisyonu ve yan ve arka çantalara sahiptir. Gezi/Turing motosikletlerinin dezavantajları ise ağır olmaları ve geniş boyutları nedeniyle şehir içi trafiğinde yol almalarının zor olması.

Spor Motosikletleri​

Sürüş konforunun ikinci planda kaldığı, hızın ön planda olduğu motorlardır. Bu motorlar düşük ağırlıkları ve aerodinamik yapılarıyla yüksek performans ve yüksek hız sunar.

Motosiklet, giderek daha fazla insanın kapıldığı büyük bir tutku. Bu tutkuyu benimsemiş insanların motosikletlerini bir aile ferdiymiş gibi sevdikleri ise bir gerçek. Tamamen bir kişi için özelleştirilmiş, dünyada tek bir motosiklet sahibi olmak ise neredeyse her motosiklet tutkununun hayalleri arasındadır.

Sürücülerin büyük çoğunluğu için motosiklet, yol masraflarını düşük tutup trafik sıkıntısından kurtulmak, belki de biraz macera arayışından çok daha fazlası. Bu virüsü kapanlar için motosiklet, adeta bir yaşam tarzı haline geliyor. Hastalığın ilerleyen aşamalarında sıradan bir motosikletten daha fazlasını isteyenler, hayallerini gerçekleştirip kendilerine özel bir motosiklet yaptırabiliyor.

1. Rough Crafts Bavarian Fistfighter


Rough Crafts Bavarian Fistfighter Fistfighter’a ilk bakışınızda farklı karakterini anlıyorsunuz. Alçak, agresif ve hızlı bir motosiklet izlenimi veren tasarımıyla, karşılaşacağı her türlü rakibin üstesinden gelebilecek bir canavar gibi gözüküyor. Kısa ön camı ve yükseltilmiş selesinin verdiği özel görüntüyü ise seri üretim bir modelde bulmak mümkün değil.

2. Classified Moto’s Honda XR 650L


Classified Moto’s Honda XR 650L Daha önce bir arazi motosikletinin özelleştirilebileceğini hiç düşünmediyseniz, bu motosiklet sizi şaşırtabilir. Orijinal modelinden daha alçak, daha hafif ve kusursuz bir performans sergiliyor. Neredeyse her tür arazi koşulunun üstesinden gelebilen ve değişik tasarımıyla benzerine pek rastlayamayacağınız bir motosiklet.

3. BMW R5 Hommage


BMW R5 Hommage Motosikletlerden hakkında hiç bilgisi olmayan biri bile R5 Hommage’ın çok eski zamanlardan gibi görünmek için tasarlandığını anlayabilir. Tam olarak BMW’nin onyıllardır üretilmeyen R5 modeli taklit edilmiş. Klasik çizgileri ile gerçekten güzel görünen, performansı da tasarımının hakkını veren, muhtemelen her motosiklet tutkununun sahip olmaktan onur duyacağı bir motosiklet.

4. Federal Moto’s Honda CB550


 Federal Moto’s Honda CB550 Tasarımı bir cadde motosikleti ile arazi motosikletinin birleşimini andıran CB550, gördüğünüz en güzel motosiklet olmayabilir. Yine de bu tarz motosikletler kendine has ruhları ile birçok sevene sahip. Klasik görünüme sahipken modernlikten de ödün vermeyen bu motosiklet, motor bloğu üstünde yapılan geliştirmeler sayesinde oldukça hızlı.

5. NCT BMW R100 Black Stallion


NCT BMW R100 Black Stallion Fiziksel geliştirmeler konusunda bu motosiklet işleri bir sonraki seviyeye taşıyor. Küçük bir ön cam bile bulunmuyor. İlk bakışta gidonunu görmekte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Gidon yerinde, fakat bir motosikletten çok sahilde kiraladığınız bir bisikletten bekleyeceğiniz bir tasarıma sahip. Tamamen çıplak şasisi ve kısa kuyruk tasarımı ile ortaya bambaşka bir motosiklet çıkartmışlar.

6. Auto Fabrica Honda CX500


Auto Fabrica Honda CX500 Bu motosikleti diğerlerinden ayıran özelliği, zamanında çoğu motosiklet severin motosiklet dünyasının “canavarı” olarak gördüğü CX500’ü, bir motosikletten çok estetik bir sanat eserine dönüştürmüş olmaları. Aynı zamanda orijinal modelinden çok daha yüksek performansa sahip, hatta bu konuda sınıfındaki çoğu rakibinden üstün.

7. Down&Out Triumph Bonneville T100


Down&Out Triumph Bonneville T100 Bu motosiklet hakkında her şey kendine has. Geniş, bölmeli deri selesi ve herhangi bir motosiklette görmeye alışık olmadığımız genişlikteki arazi lastikleri, kaba fakat çok çekici bir görüntü veriyor. Triumph’un zaten ikonik olan Bonneville modeli daha da güzel hale getirilmiş.

8. XTR Pepo Harley-Davidson Dyna


XTR Pepo Harley-Davidson Dyna Eğer bir Harley-Davidson ile pistlerde izlediğimiz yarış motosikletlerinden biri çocuk sahibi olsaydı ortaya çıkacak şey tam olarak bu. Bütün klasik Harley çizgilerini koruyor fakat bir yarış motosikleti performansına sahip. Aslında yarış modellerine de benziyor denebilir, ilginç bir motosiklet.

9. Hazan Motorworks BSA 500


Hazan Motorworks BSA 500 BSA 500 de motosikletten çok sanat eserine benzeyen tasarımlardan bir tanesi. Bütün çizgileri uzatılıp düzleştirilmiş. Bu sayede tamamen yeni bir görünüm kazanmış. Aslında 1960’ların ünlü klasik bisikletlerini andırıyor fakat tabii ki pedallar yerine bir motora sahip.

10. Revival BMW Landspeeder


Revival BMW LandspeederMuhtemelen listemizin en farklı görünen motosikleti Landspeeder. Sürücünün alçakta oturup, gidona uzanarak kullanması için arkadan öne doğru yüksek bir eğimle tasarlanmış. Oturuş pozisyonu bile kendine has. Motosikletin neredeyse her parçası simsiyah boyanmış. Hem geleceğe yönelik, hem klasik, hem hızlı bir motosiklet görünümü veren değişik bir motosiklet.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Eski Motosiklet Restorasyonu
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Video Galerisi
 • 0    1K
1960 Model Motosiklet Restorasyonu
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Video Galerisi
 • 6    2K
Yamaha'dan Sürücüsüz Motosiklet - Motobot
 • Ugur
 • Ugur,
 • Motorlu Araçlar
 • 0    5K
Motosiklet Kazaları
 • Ugur
 • Ugur,
 • Video Galerisi
 • 0    3K
Motosiklet yarışı Felaket ile Sona Erdi
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 2    4K
Geri