Üst
Noktüri Nedir?

Noktüri Nedir?

nokturi.webp
nokturi.webp
Noktüri, idrar yapma ihtiyacı ile gece bir veya daha fazla uyanmayı ifade etmektedir. Uykunun bölünmesi ve daha sonra yeniden uykuya geçmedeki zorluk nedeniyle kişinin günlük performansını ve yaşam kalitesini bozması açısından önemlidir.

Yaşla görülme sıklığı artmaktadır. 50 yaş üzerinde daha çok erkeklerde olmak üzere kadınlarda da görülmektedir.

Noktüri Nedenleri​

  1. Tip 1 ve 2 Diyabetes Mellitus
  2. BPH (İyi huylu prostat büyümesi) ve prostat kanseri
  3. Aşırı aktif mesane
  4. Konjestif kalp yetmezliği ve ödeme yol açan hastalıklar
  5. Uyku apnesi ve horlama
  6. ADH hormonunun azalması

Noktüri Tanısı Nasıl Konur?​

Bunun için en az 3 günlük alınan sıvı miktarı ile çıkartılan idrar miktarı ölçülmeli ve kaydedilmelidir. Bunun yanı sıra PSA, Üriner Ultrasonografi, kan şekeri ölçümleri (açlık, tokluk, gerekirse insulin direnci), kardiyolojik ve ödematöz hastalıklara ait iç hastalıkları muayene ve tetkikleri yapılmalıdır.

Noktüri Nasıl Tedavi Edilir?​

Tedavi nedene göre yapılır. BPH'li hastalara a blokür ilaçlar başlanmalı gerekirse bunlara antikolinerjik ilaçlar eklenmelidir. Bu tedaviye yanıt vermeyenlere TUR-P yapılmalıdır (kapalı prostat ameliyatı). Kalp yetmezliği olanlar tedavi olmalı, diüretik ilaçlar gündüze kaydırılmalıdır. ADH yetersizliği olanlara Desmopressin dilaltı olarak verilmeli bu ilaç sodyum düşüşüne yol açabileceğinden hastaların aylık sodyum kontrolleri yapılmalıdır.

Yaşam tarzında değişiklikler de gereklidir: Gece çay, kahve, alkol, aşırı sıvı alımı kısıtlandırılmalıdır. Akşam ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Sigarada bulunan nikotinin uyarıcı etkisi nedeniyle kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Kaynak: https://www.cankayahastanesi.com.tr/tr/nokturi
 
Geri