Üst
Oruç Tutma Süresi Mekke'ye Göre Düzenlendi

Oruç Tutma Süresi Mekke'ye Göre Düzenlendi

Celik

Emekli Admin

Güneşin batmadığı kutup bölgeleri için Rusya Müftülüğü önemli bir fetva verdi.

-
-
Rusya'nın kuzey kesimlerinde ve kutuplara yakın alanlarda yaşayan Müslümanların hayatlarını kolaylaştıracak yeni bir karar alındı.

Ülkenin kuzey bölgelerinde gündüz uzunluğunun 20 saati geçtiği ve karanlık çökmeyen bölgelerde oruç tutanları gündemine alan Rusya Müftüler Konseyi, yeni bir fetva yayınlayarak oruç süresini kısıtladı.

Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Ruşan Abbyasov, geniş coğrafi alana sahip Rusya'da güneşin batmadığı bölgelerde oruç tutan Müslüman toplumunun Mekke'ye uygun şekilde iftarlarını açtıklarını söyledi.

Ramazan ayı ve Rusya'daki Müslümanların yaşamlarına ilişkin açıklamada bulunan Abbyasov, ülkenin Kuzey Kutbu'na yakın bazı bölgelerinde yaz aylarında güneşin batmadığını veya çok kısa süreliğine battığını vurgulayarak, Rusya Müftüler Konseyi'nin bu bölgelerde yaşayan Müslümanlar için Mekke saat dilimi ve iftar vaktini baz alarak oruç tutmaları yönünde fetva verdiğini kaydetti.

Konseyin, Müslüman toplumunun önemli din adamlarının verdiği ve gündüz vakti ortalaması olan 12 saatin çok üzerinde yaklaşık 19 ve üzeri saat gündüz vaktinin yaşandığı bölgelerdeki oruç vakitleriyle ilgili fetvanın Rusya Müslümanları için de uygulanmasına karar verdiğini kaydeden Abbyasov, "Güneşin batmadığı bölgelerde yaşayan Müslümanlar, Mekke saatine uygun iftar açabilir" dedi.

Abbyasov, bu fetvaya uygun olarak sahur vaktinin yerel koşullara uygun belirlendiğini, ancak iftar saatinin Mekke'deki iftar saatinin emsali olan yerel saatte açılmasının uygun bulunduğunu aktardı.


En uzun oruç tutulan bölge:
Oruçlu kalma süresinin en uzun olduğu İskandinavya'da, İzlanda'nın başkenti Reykjavik'de 21 saat 13 dakika.

En kısa süre oruç tutulan bölge:
En kısa süre ise 9 saat 20 dakika ile Arjantin'de.

Mekke'de oruç tutulan süre (10 Temmuz 2013) :

Imsak: 04:16
Aksam: 19:14
Oruç tutulan süre: 14 saat 59 dakika.
 
Rusya müftülüğü. İnşallah bir gün müslüman rusya diyanetinden seçmeler duyacağız.

Kutupları mekkeye göre düzenlemek doğru mu acaba?
gerçi o sıcaklarda 14 saat tutuluyorsa kutupta 14 saat belli bile olmaz. daaaaaaaaaa kutupta kim oruç tutuyor.?
 
Aylarca gece karanliginin görünmedigi bölgelerin oruç tutma süreleri bir yere göre düzenleniyordu zaten.Bu düzenlemenin Mekke'ye göre düzenlenmesi bence çok uygun olmus.Ama benim anlamadigim sey,9 saat oruç tutulan Arjantin'deki müslümanlar için neden Mekke'ye göre bir düzenleme yapilmiyor.

Isimize gelince düzenlemeye gerek yok,gelmeyince var :)
 
Gece ve gunduzu normal olmayan kutup bolgelerinde oruc tutan muslumanlar, gundonumu normal olan, o bolgeye en yakin yere gore oruc tutarlardi. Simdi birisi cikip "oruc Mekke'ye gore tutulacak" diyor. Hangisi dogrudur veya mantiklidir?

Aklimin almadigi bir baska konu ise imsak vakitleri...
Ayni bolgede yasayan farkli mezheplerin veya ayni mezhep icindeki farkli cemaatlerin imsak vakitleri birbirini tutmuyor. Demek ki birileri yanlis yapiyor.. Onune gelen herkes kendi kafasina gore bir kural koyup, pesinden surukledigi binlerce, milyonlarca kisinin gunahinin altindan nasil kalkabilecek? Bunun sabit bir kurali yok mudur?
 
Bunun sabit bir kurali yok mudur?

Sabit kurali burada.

2/BAKARA-187: Uhılle lekum leyletes sıyâmir refesu ilâ nisâikum hunne libâsun lekum ve entum libâsun lehun(lehunne) alîmallâhu ennekum kuntum tahtânûne enfusekum fe tâbe aleykum ve afâ ankum, fel âne bâşirûhunne vebtegû mâ keteballâhu lekum, ve kulû veşrabû hattâ yetebeyyene lekumul haytul ebyadu minel haytıl esvedi minel fecri, summe etimmus sıyâme ilel leyli, ve lâ tubâşirûhunne ve entum âkifûne fîl mesâcid(mesâcidi), tilke hudûdullâhi fe lâ takrabûhâ kezâlike yubeyyinullâhu âyâtihî lin nâsi leallehum yettekûn(yettekûne).

2/BAKARA-187: Türkçe meali

Oruç gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız, size helâl kılındı. Onlar, sizin için bir örtü, siz de onlar için bir örtü durumundasınız. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi bildiği için müracaatınızı kabul buyurdu ve sizi bağışladı. Şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizler için yazdığını isteyin. Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikden size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, âyetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar.
 
Geri