Panzehiri olmayan dünyanın en zehirli hayvanı!

Panzehiri olmayan dünyanın en zehirli hayvanı!​

Panzehiri olmayan dünyanın en zehirli hayvanı!Dünyanın en güçlü zehir potansiyeli, bir deniz salyangozu olan geographic cone’a aittir. Avcı deniz salyangozlarının en zehirlisi olan geographic cone salyangozu, küçük balıkları avlar. Olağanüstü zehri sayesinde, avını anında felç edebilir. Zaten öyle olmasaydı, av ölmeden önce, hareket etme kabiliyeti son derece sınırlı olan deniz salyangozundan kolaylıkla kaçardı.

Hint-Pasific resiflerinde yaşayan geographic cone salyangozu, yaklaşık 15 cm uzunluğundadır. Kahverengi beyaz girift desenleri ile koleksiyoncular tarafından aranan ve yüksek fiyatlara alıcı bulan bir kabuğa sahiptir.

Bilinen 500 deniz kabuklusu içinde en zehirlisi olan geographic cone salyangozu, çok sayıda insanın ölümüne neden olduğu düşünülmektedir. Güçlü zehiri, 100 çeşit toksin ihtiva eder ve geniş hortumsu burnundan çıkıp, zıpkını andıran dişlerinden dışarı itilir. Üstelik panzehiri yoktur. Geographic cone salyangozu tarafından ısırılan bir kişiye yapılabilecek tek tedavi, hastayı hayatta tutmaya çalışarak, zehrin vücudu terk etmesini beklemektir.

Geographic cone salyangozunun öldürücü zehrinin bileşenlerinde bir başka olağanüstü özellik daha vardır. Bu ironik özellik, bileşenlerde bulanan ve izole edildiğinde ağrı kesici ilaç üretiminde kullanılabilen proteinler olmasıdır. Araştırmalar, bu proteinlerin bilhassa insanın acı reseptörlerini hedef alarak, morfinden 10 bin kat daha etkili olduğunu göstermiştir. Üstelik morfinin yan etkileri ve bağımlılık yaratma potansiyeli, Geographic cone salyangozunun zehrindeki proteinlerde yoktur.

Halk arasındaki adı “sigara salyangozu”dur. Bu isimin verilmiş olması, şeklinin sigaraya benziyor olmasından olabilir ancak sigara salyangozu ile karşılaşan birinin, bir sigara içimi kadar bile ömrü kalmamış demektir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Elinde test sonucu olmayan uçağa alınmayacak
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Sıla Yolu
  • 2    1K
Cennette olmayan  şeyler
  • BULUT
  • BULUT,
  • Dini Konular
  • 0    2K
Geri