Güncel Sizce Suriyelilere Türk Vatandaşlığı Verilsin mi?

Sizce Suriyelilere Türk Vatandaşlığı Verilsin mi?

 • Evet verilsin

  Oy: 4 40.0%
 • Hayır verilmesin

  Oy: 6 60.0%
 • Kararsızım

  Oy: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  10

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’deki Suriyelilere vatandaşlık hakkı verilebileceğini açıklaması yoğun tartışma yarattı. Vatandaşlığın hangi koşullarda sağlanacağı ise şimdilik belirsiz.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaşayan Suriyelilere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma imkanı sağlanacağını ve bu konuda İçişleri Bakanlığı'nın attığı adımlar olduğunu söyledi.

"Türkiye, Suriye’den gelenlerin de vatanıdır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu kardeşlerimizin içinde Türkiye vatandaşı olmak isteyenler de varsa, bu kardeşlerimize de vatandaşlık vereceğiz. Kurduğumuz bir ofis sayesinde bunu takip edeceğiz" dedi.

Ancak Türkiye'de mülteci statüsüne sahip olmayan Suriyelilere vatandaşlık yolunun nasıl açılacağı şimdilik belirsiz.

Türkiye'nin çeşitli kentlerinde halihazırda 2 milyon 750 bin Suriyeli kayıtlı olarak yaşıyor. Kayıt dışı olanlarla birlikte bu sayının 4 milyonu geçtiği tahmin ediliyor.

Ancak Türkiye'nin Cenevre Konvansiyonu'nu coğrafi çekince ile uygulaması, yani sadece Avrupa ülkelerinden gelenlere “mülteci” hakkı vermesi nedeniyle, Türkiye'de kayıtlı olarak yaşayan Suriyeliler “mülteci” statüsüne sahip değil.

Suriyeliler, 22 Ekim 2014'te çıkarılan bir yönetmelikle “geçici koruma” altına alınmış ve Suriyeliler bu şekilde sosyal hizmetlerden faydalanma ve çalışma olanağına sahip olmuşlardı.

Ancak bu kayıt belgeleri ile Suriyelilere Türkiye'de kalma hakkı verilirken, Geçici Koruma Yönetmeliği ikamet iznine eşdeğer olarak kabul edilmiyor. Geçici koruma altındaki Suriyelilerin ikamet izni almak için ayrıca başvuru yapması gerekiyor.

Nasıl Türk vatandaşı olunur?​


Sonradan Türk vatandaşı olma hakkını kazanmak için de Türk Vatandaşlığı Kanunu'ndaki kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Yasada yer alan koşullara göre, Türk vatandaşlığı kazanmak isteyen yabancılarda

 • “Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak,
 • Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye'de kesintisiz beş yıl ikamet etmek,
 • Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek,
 • Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak,
 • İyi ahlak sahibi olmak,
 • Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek,
 • Türkiye'de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak,
 • Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak” şartları aranıyor.

Türk vatandaşlığının kazanılmasında istisnai durumlara da yasada yer veriliyor. Buna göre “vatandaşlığa alınması zaruri görülen kişiler” ve “göçmen olarak kabul edilen kişiler” de vatandaşlık elde edebiliyor.

Mülteci statüsü bulunmayan ve çoğunun ikamet izni de bulunmayan Suriyelilere mevcut yasaya göre mi yoksa yeni bir düzenleme ile mi vatandaşlık hakkı verileceği bilinmiyor.

Suriyeliler Türk vatandaşlığına geçince neler değişecek?​


6 yıldır süren iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, ‘vatandaş’ olup üretime dahil olduğunda hem çadır kentlerdeki dram sona erecek hem devlet ağır yükten kurtulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sığınmacı 3 milyon Suriyeli'den kalifiye ve suç kaydı olmayanlarına istenirse vatandaşlık vereceğini açıklamasının ardından gözler 'Suriye kökenli Türkiye vatandaşlarının' olası insani, sosyal ve ekonomik etkilerine çevrildi. Muhalefet partileri olayın 'Savaştan kaçıp sadece yaşamak için Türkiye'ye sığınan milyonlarca kadın ve çocuk gibi insani boyutunu' görmezken, seçmen transferi ve bozulan ekonomik dengelerden bahsediyor. Ekonomideki rakamlar ve uzmanlar da tam bu noktada 'Suriyeli göçmenler, muhalefet partilerinin iddiasının aksine ekonomiye ve sosyal dengelere yük değil dinamizm getiriyor' diyor.

YARDIM KESİLECEK

Suriyeliler, Nisan ve Mayıs ayında en çok yeni iş yeri açan yabancılar olarak Türk ekonomisine katkı sağlarken, Türk vatandaşlarının başvurmadığı için yurtdışından ithal edilen imalat, inşaat ve maden sahasındaki çalışan açığını da kapattı. Suriyelilerin vatandaşlığa geçmesi, Türkiye'nin sığınmacılara yapmak zorunda olduğu ve 11 milyar dolara ulaşan yardımları sonlandıracağı gibi, vergi artışı da sağlayacak. Türkiye, sığınmacı veya mülteci olduğunda yapmak zorunda olduğu insani yardımlar yerine 'Vatandaş Suriye kökenlilerden' vergi almaya başlayacak.

KAÇ SURİYELİ BAŞVURACAK?

Türkiye'deki 3 milyon Suriyeli'den kaçının vatandaşlık için başvuracağı merak konusu ama İzmir'de geçen hafta yapılan bir çalışma, bunun ipuçlarını veriyor. Aralarında Suriyeli işverenlerin de bulunduğu 4 bin 800 ayakkabı imalathanesinde çalışan 3 bin 500 Suriyeli'ye çalışma izni çıkarılmak istendi. Ancak hem kendilerinin istememesi hem de çalıştıkları işyeri sahiplerinin isteksizlikleri nedeniyle sadece 550 Suriyeli 'çalışma izni' için başvurdu. Suriyeli işveren ve çalışanlar, 'ödeyecekleri yeni vergi ve devletin keseceği sosyal yardımları' nedeniyle, çalışma izni almaya veya vatandaşlığa geçmeye sıcak bakmıyor.

YATIRIM ONLARDAN

Türkiye'de mayıs ayında en çok limited şirket kuran yabancılarda, 124 şirket ve 14 milyon 612 bin TL ile Suriyeliler ilk sırada yer aldı. 2016'nın Ocak-Mayıs döneminde yabancı sermayeli limited şirketlerde Suriyeliler 852 şirket ve 131 milyon 759 bin TL ile Irak ve Almanya'nın önünde ilk sırada. Yine aynı dönemde açılan anonim şirketlerde Suriyeliler yine Almanya ve Azerbaycan'ın ardından ilk üçte yer aldı. 2015'te Türkiye'de açılan 5 bin 7 yabancı sermayeli şirketin bin 599'u sadece Suriyelilerin 233 milyon liralık sermayesiyle kuruldu ve kalıcı yabancı yatırımların dörtte birini sadece Suriyeliler oluşturdu.

VATANDAŞLIK VERİLİRSE BU AYRIMCILIKLAR KALKACAK

- Türkler üniversiteye sınavla Suriyeliler sınavsız giriyor.

- Türk öğrenciler 400 TL, Suriyeliler 1200 TL burs alıyor.

- Türklere kira yardımı yok, Suriyelilere 250 lira yardım var.

- Türklerden SGK pirimi ve eczaneler için yüzde 20 katkı payı alınıyor. Suriyelilerden alınmıyor.

- Türkler destek yardımı almazken Suriyelilere 900 TL veriliyor.

RAPORLARA GÖRE ALINACAK

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Suriyelilerin vatandaşlığı, ancak istihbarat raporlarına göre, sicili temizse, dil biliyorsa, Türkiye'ye katma değer katacak gibi 8 -10 başlığı sağlıyorsa olabilecek" diye konuştu.

Sizce Suriyelilere Türk Vatandaşlığı Verilsin mi?​


A. Evet
B. Hayır
C. Kararsızım

Lütfen ankete oyunuzu kullanınız...
 
Genel olarak bakılınca ortada yanlış bişeyler var gibi görünüyor. Sonuçta bizler kalıcıyız suriyeliler geçici. Bu imkanlar geçici olarak sağlanıyorsa sorun yok. Eğer sürekli olacaksa burda Türk Halkına bir haksızlık var diye düşünürüm. Ki, bunu zaman gösterecek. Bugünden senaryo yazıp , film dünyasında yaşamakla bir yere varamayız.

Devlet bu kararı alırken , ülke şartlarını , ekonomisini ve ilerde olacakları , bize neler kazandıracaklarını , yada sonunda ne gibi şeyler olacağını mutlaka hesaplamıştır. Devletin Stratejistleri bunu elbette enine boyuna hesaplamıştır. Bizim bilmediğimiz başka şeyler olabilir. İnsanların konuştuğu buzdağının sadece görünen kısmı.

Zaten ellerinde imkan var. Devletimiz gereken yardımı yapıyor. Bu vatandaşlık meselesine ne gerek var anlamış değilim ama devletinde bir hesabı mutlaka vardır. Mesele oy konusu ise sanmıyorum , çünkü hükümetin oy sorunu yok. Zaten milletin desteğini almış ve devam ediyor. Öyleyse bunun altında yatan gerçek neden ne? İşte bunu zaman gösterecek. Devlet 1 hafta , 1 ay , yada bir yıl sonrasının hesabını yapmıyor. on yıl ve on yıllarca sonrasının hesabını yapıyor. 2023 ve 2071 planlarının bu konuylada ilgisini merak ediyorum. Yaşayıp görecez.

Suriyelilere Vatandaşlık meselesine gelince , Buna ne gerek var? bunu ilerde göreceğiz ama bugüne bakarsakta ülkemizdeki bütün suriyelilere vatandaşlık verileceği düşüncesi gerçekten büyük bir saçmalık olur ki, devlet te bunun farkında.

81rqzk_zpsizstargh.jpg


Sayın başbakanın ifadesine göre başvuruda bulunanların sayısı henüz 500. Her isteyene de vatandaşlık verilkmeyeceğine göre bunda da bir sır var gibi görünüyor.

Seçenekler arasında benim görüşümü karşılayan seçenek yok. Verilsin / verilmesin / kararsızım seçeneklerine karşılık benim görüşüm , etkili ve geçerli nedenlerle bazı şartları taşıyan insanlara verilmesi. Sayılı bir gruba verilmesinde sqakınca olmaz , hatta faydası bile olabilir ama genele verilmek gibi bir plan varsada buna karşı olurum.

Geçerli nedenleri ve bazı özellikleri taşıyan insanlara vatandaşlık verilmesinden yanayım. Sonuçta onlarda da bilim adamı , doktor , öğretmen ... var. Bunlardan faydalanmak zarar vermez.
 
Evet verilsin.Tek sart olarakta vatandaslik verilecekler iyice arastirilmalidir.Acele etmemek gerekir.Sonucta herkes insandir ve bu ve butun topraklarin tek sahibi vardir.
Suca bulasmis ve halen devam edenleri zaten hemen yurt disina atmak lazim.Digerleri kardesimizdirler.
 
Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık verilmesin tokiden ev verilmesin çocukları sınavsız istedikleri bölümü seçemesin istedikleri üniversiteye gidemesin nokta lütfen
eğerki biz türkiyede yaşıyor vergimiz ödeyip asgari ücretle geçiniyorsak ve o asgari ücretle çocuklarımızı okutabilmek için ek işlere gidiyorsak arabamizi köyde arazimizi satıyorsak çocugumuz mezun olup işsiz kalıyorsa ve asgari ücretli işe bilee torpille yüksek mevkideki şahısların yakınları girebiliyorsa çocuklarımızın hakları ellerinden alınıyorsa kusura bakmayında biz çalışırken aldıgımız maaşla geçinemiyorken 55 veya 60 yaşına kadar çalışıp emekli oldugumuzda emeklilik parasıyla tokiden ev alamıyorken bu sizce adaletmi NOKTA
Evet herkes can taşıyor herkesi ALLAH yarattı mademki hep kardeşiz ozaman suriyelilerde kardeşlik yapsın askere gitsin sınava girsin vergi versin kendi vatanlarına sahip çıkmamışlar türkiyeye sahip çıksınlar VİRGÜL
He birde aklıma gelmişken artık hastanelerde kız isteme kız begenme işleride başlıyor tüm bekar çocukların annelerine duyrulur hadi hayırlı olsun burası Türkiye sakın şaşırma ey Türk gençliği
 
Suriyeli kardeşlerimize vatandaşlık verilmesin tokiden ev verilmesin çocukları sınavsız istedikleri bölümü seçemesin istedikleri üniversiteye gidemesin nokta lütfen
eğerki biz türkiyede yaşıyor vergimiz ödeyip asgari ücretle geçiniyorsak ve o asgari ücretle çocuklarımızı okutabilmek için ek işlere gidiyorsak arabamizi köyde arazimizi satıyorsak çocugumuz mezun olup işsiz kalıyorsa ve asgari ücretli işe bilee torpille yüksek mevkideki şahısların yakınları girebiliyorsa çocuklarımızın hakları ellerinden alınıyorsa kusura bakmayında biz çalışırken aldıgımız maaşla geçinemiyorken 55 veya 60 yaşına kadar çalışıp emekli oldugumuzda emeklilik parasıyla tokiden ev alamıyorken bu sizce adaletmi NOKTA
Evet herkes can taşıyor herkesi ALLAH yarattı mademki hep kardeşiz ozaman suriyelilerde kardeşlik yapsın askere gitsin sınava girsin vergi versin kendi vatanlarına sahip çıkmamışlar türkiyeye sahip çıksınlar VİRGÜL
He birde aklıma gelmişken artık hastanelerde kız isteme kız begenme işleride başlıyor tüm bekar çocukların annelerine duyrulur hadi hayırlı olsun burası Türkiye sakın şaşırma ey Türk gençliği

Bu yorumu yapan kindar ve hükümet düşmanı biri olabilir. Şöyle ki, Muhalefet partisinden birinin söylediği bir iftira ve saçmalık sanki gerçekmiş gibi yada gerçek olacakmış gibi dillendirilip süslenip püslenip ortaya konuyor.

Şimdi , hastenede kız isteme meselesi nedir? Ayrıca bunun hülkümetle , devletle ve suriyelilerle ne ilgisi var ?

Ayrıca ayrıca öyle bile olsa sakıncası nedir? Biri gitmiş beğendiği birini istemiş. Bunda abartılıp sanki büyük bir felaketmiş gibi göstermenin mantığı ve açıklaması nedir? Allahın emri olan bir konuda böyle birşey yapan varsa ne suç işlemiş sayılır nede günah işlemiş sayılır. Bunu abartmanın ve böyle bir üslüpla saçmalamanın açıklamasını merak ediyoruz.

Şu gerçek neden görülmek istenmiyor? Bütün suriyelilere vatandaşlık verilmeyecek. Belli seviye ve şartlardakilere verilecek. Kendini çok büyük çok ileri gören arkadaşlara basit bir örnek vereyim. Ortadağuda bugüne kadar sadece sadece 2 kişi astronot olup uzaya gitme tecrübesini yaşamış. Biz böyle bir insanı kazanıp , tecrübelerinden faydalansak zararı ne olur? Madem öyle astronot olsaydınız da başkasının tecrübesi lazım olmasaydı. Suriyede bir çok bilim adamı bulunuyor. Ki, geçmişlerinde de çok büyük bilim adamları mevcut. Bunlardan bir tanesi Elcezire. Buluşları bugün bile konuşuluyor. Böyle insanları kazanmanın sakıncası ne olabilir ? altı üstü birkaç bin kişi.......................................

Şu an suriyelilerin yaşadıklarını Allah göstermesin biz yaşasak , ve avrupaya kaçsak ve herhangi bir avrupa ülkesi deseki Türklere vatandaşlık verelim ben adım gibi eminim ki , bugün suriyelilerin vatandaşlığına böyle tepki verenler o vatandaşlığı alabilmek için kırk takla atarlar. Hiç kimse ben yapmam demesin. Ben olsam ben de isterim.

Asıl mesele ise ;

Mesele suriyeli meselesi değil. Gezi parkı kalkışması gibi sadece ağaç meselesi. Bugün karşı çıkanlar sırf hükümet istedi diye karşı çıkmaktan başka birşey yapmıyorlar. Yapamazlarda. Nasıl bir düşünce şeklidir anlamak imkansız değil.

Ülkemiz eskiye nazaran çok çok daha iyi durumda. Birkaç bin suriyeli vatandaş olursa bu ülke batmaz kimse merak etmesin. Hükümetin açıklamalarının tam tersine iddiada bulunanlar var. Ücretsiz ev sahibi olacaklarmış(!) Kim söyledi bunu ? Kim icat etti bunu ?

Söylenen sadece boşta olan konutların geçici olarak tahsis edilmesi. sanki tapusunu verecekler gibi bir düşünce var ki bunu öyle görüp inananların düşüncesi sadece. Saçmalıktan ibaret.

Bütün suriyeliler istedikleri üniversiteye gidebileceklermiş de biz sınavla giriyormuşuz hahaha gel de gülme.

Bunların sayıları kaçtır acaba? Hemen üniversiteye gittiler gelip elimizden işlerimizi aldılarda biz işsiz kaldık. hahaha

Bunlar üniversite okuyup ülkelerine döndükleri zaman lazım olacaklar. Bizden öğrendiklerini kendi ülkelerinin inşaasına kullanacaklar. Bizim okullarımızda eğitim görmeleri demek sonsuza kadar buyrda kalacakları demek değil. Kalacak olanların sayıları da yüzlerle ifade edilir. Zaten ülkemizde çok daha önceden gelmiş her ülkeden öğrenci olduğu gibi iranlısıda var , azerisi de var , ermenisi de var.

İnsanlarımız çok çok saçma şeylerle uğraşıyor. Şimdi suriylelileri kendimize rakip seçtik , kıskanıyoruz. Herşeyimizi elimizden aldılar. (!) biz bittik, tükendik, mahvolduk (!)

Bence şu an suriyeli meselesinden çok teröre ve teröre destek verenlere odaklanmalıyız. Hdp meclise girdi diye pilav dağıtanları konuşmalıyız. Hdp ile "beraber iyi saladık" diyen vekilleri konuşmalıyız. Şimdi el birliği ile meclise sokan partinin hastanelerde ziyaret ettikleri pkk lıları, djpclileri konuşmalıyız. Meclise pkk lıları sokan muhalefeti ve o muhalefetin belediyelerinin teröristlere dağlara sipariş götürmelerini , devletin parasını teröristlerin bakımına harcayanları , devletin kamyonlarını patlayıcı doldurup insanlarımızı öldürenleri ve buna destek olanları konuşmalıyız.

Dağdaki terörist başı diyor ki ;

Hükümeti ancak chp nin yardımıyla devirebiliriz. İki ortak parti . Pkk ile chp nin desteğini biliyorken biz hala ülkemiz muhalefet partilerinin ülkemize verdikleri zararı görmüyoruz da kalmış vatandaşlık alacak bir kaç bin kişinin derdine düşmüşüz.

Sadece gündem saptırma ve kendi yaptıklarını kapatma taktiğinin onları destekleyen vatandaşlar tarafından dile getirilmiş şekli.

Birkaç bin suriyeliden çooooook daha önemli meselelerimiz var. Onları bırakıp bunları konuşmak art niyuet, çekememezlik ve hükümet düşmanlığından başka birşey değil. Kimse kendini kandırmasın.

son olarak ,

bugüne kadar bu ülkeye bir tek iyilik yapmadan , bir tek faydalı işleri olmadan , milletin dini değerleriyle oynayıp , insanları huzursuzluklar içinde bugüne kadar getiren ve son 15 yılda yapılan her iyi adıma karşı çıkan , her projeye karşı çıkan , atılacak ve yapılacak her güzel şeyin karşısında olan bu muhalif zihniyet partilerinin istemediği herşey bu vatan için hayırlıdır.

Hayırlı olan hiç birşeyi istemedikleri gibi teröre destek vererek ülkeyi zarar sokan ve ülkenin gelişmesine karşı çıkan bu insanların karşı olduğu şey bizler için hayırlıdır. Sırf onlar istemiyor diye ben istiyorum. sırf onlar karşı diye ben destekliyorum. Onlardan hayır gelmediği gibi hayra vesile olacak adımlara karşı oldukları için ben hükümeti destekliyorum.

Tarih ve gerçekler böyle malesef. yıllardır bunları gördük. Örnekleri de saymakla bitmez. Bu ülkede muhalefetin isteğine karşı çıkmak , karşı çıktığına da destek vermek bu ülkenin menfaatinedir. Bugüne kadar olduğu gibi.

Gerçi kabullenebilmek zor. Anlıyoruz sıkıntılarınızı. Ama bu meseleyi hükümeti devirmek için bahane sayanlara da şunu söyleyeyim.

Hükümet doğru olanı yapacak. Bazıları istemese de olması gereken yapılacak. Yapılacak. NOKTA :)
 
Misafir arkadaş.

Rica etsem siteye üye olur musun lütfen?

Çok uzun yazmışsın ve yazını beğendim. Kısacası bazı meseleler amacından saptırılıp farklı yönlere çekiliyor. Bunların farkındayız. dediğin gibi , devlet doğru bildiğini yapacaktır. Ülkemizde de sağolsunlar her doğruya şiddetle karşı çıkan bir muhalefetimiz var ki , eminim hükümet deseydi ki suriyelilere vatandaşlık verilmesin. Bu seferde yaygara bu konuda kopacaktı. Suriyelilere vatandaşlık verilsin yaygarası. :) Bunu daha önce yaşadık gördük.

Mesele suriyeli meselesi değil... demişsin . Bence de öyle. Amaç ülkeyi yönetenlerin karşısında bir şeyler icat etme yarışı.

Hükümetin söylediklerinin tam tersi sanki olmuş ve yaşanmış gibi gösteriliyor. İhtimaller , varsayımlar üzerine muhalefet yapıyoruz. Herhangi bir gerçekliği olmayan şeyleri sanki olmuş gibi yaşıyoruz. Konu sadece gerekli şartları taşıyan insanlara vatandaşlık verilmesi konusu tartışılırken şimdi hastanelerde kız isteme konusunu tartışıyoruz.

NOT: Reis , bir sonraki anket konusu çıktı.

Hastanelerde kız istensin mi istenmesin mi ? EVET / HAYIR :)

He birde aklıma gelmişken artık hastanelerde kız isteme kız begenme işleride başlıyor tüm bekar çocukların annelerine duyrulur hadi hayırlı olsun burası Türkiye sakın şaşırma ey Türk gençliği

Başlayan birşey var da biz mi kaçırdık :)Kim söyledi bunu merak ediyorum. Yada kim hastanede kız istemiş onuda merak ediyorum. Canlı bir örnek varsa öğrenmek isterim. ve bunun suriyeli konusu ile olan bağlantısını da öğrenmek isterim. Nasıl bir düşünce şekli ile böyle yorumlar yapılıyor. Ne günlere kaldık :)

Dün fransa da olan terör saldırısını bizim hükümetimize yükleyecek kadar vatansever(!) bir muhalefetimiz var. NE mutlu bize. Bence de bu ülkede konuşulacak daha çok farklı meseleler varken basit konularla uğraşmak abesle iştigalden başka birşey değil. Son derece basit bir şey.

Yukardaki yazıyı yazan arkadaşta eğer bu satırları okuyorsa siteye üye olursa sevinirim.
(Suriyeli o bilim adamı el cezire değil. El-Cezeri )
 
bu konuda durum biraz farklı olsaydı.
Mesela ; Chp iktidar olsaydı. Ermeniler iç karışıklıkla kaçsalardı. Ki çoğu Türkiyeye kaçardı. Chp iktidarı da Ermenilere vatandaşlık vermek isteseydi , bugün suriyelilere vatandaşlık konusunda baya bi muhabbet ediyorken acaba ermenilere vatandaşlık verilmesi konusunda ne düşünürlerdi?

Gerçi cevap belli ama sormak istedim :)

Demokrasinin gereği Ermeniye vatandaşlık verilmeli hahaha hahaha Kimse aksini iddia etmesin.
 
Yuzyil kadar geriye giderek, bu konuyla alakali bir senaryo yazmak istiyorum. Birinci dunya savasi sonrasinda osmanli imparatorlugu'nun savasi kaybetmesi nedeniyle Avrupa kitasindaki butun topraklari elinden cikti ve Trakya bolgesi Yunanistan'in eline gecti. Mustafa Kemal'in kurtulus savasini kazanmasiyle birlikte, Lozan'da imzalanan antlasmayla misak i milli sinirimiz Uskudar'dan Sam'a kadar belirlendi. Sene 2017 ve Yunanistan'da yasanan ic savas nedeniyle,yuz yil kadar once Turk vatandasi olan insanlarimizin savastan kacarak ulkemize siginmasi ve tekrar vatandaslik verilmesi konusunda anketler aciliyor. Sam sehrimizde yapilan bir anket sonucuna gore, hayir diyenlerin orani ezici bir cogunlukla HAYIR olarak sunuclandi....
 
Vay vay vayyy yorumlar heyecanlı...Ben yorum yapmayayim...:gozkirp:
Suriyeliler geçici misafir.onlari bağlasan durmazlar
Vatanımız diyorlar....Biz Müslüman bir ülke olarak
Bize yakışanı yaptık vesselam....Ülkemizi yöneten değerli Cumhur başkanımız doğru olanı yapar.bunun hesabınıda yapmıştır...
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Zamanı ve sözleri dikkatsizce kullanma ikiside geri gelmez
 • deniz feneri
 • deniz feneri,
 • Sohbet Odası
 • 0    2K
Sizce Türkiye'nin En İyi Bağlama Sanatçısı Kim?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 6    10K
Sizce İkinci Darbe Girişimi Olur mu?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 1    4K
Sizce İdam Cezası Geri Getirilmeli mi?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 3    6K
Sizce En Başarılı Başbakan Kimdi?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 25    24K
Geri