Hayvanlar Alemi Su Ayıları

Su ayıları, ince segment ve kutikula bulunduran, 4 çift kısa bacağı olan omurgasız hayvanlar şubesidir. Mikroskobik canlılardır. Tatlısularda ve nemli alanlarda yaşarlar. Vücutları genel görünüşüyle silindir şeklinde, karın tarafları düzdür. Koni şeklindeki uç baş sayılır, ayrıca bir baş oluşumu görülmez. Solunum organları yoktur. Ayrı eşeylilerdir. Vücut hücreleri sabittir. Yaklaşık 960 türü bilinmektedir. Olağanüstü ortam koşullarına dayanıklıdır. Genlerinin incelenmesi sonucu, önce tatlı suda ortaya çıkan tardigrade'in yüksek adaptason becerisiyle toprak üzerine de sıçradığı anlaşıldı.Uzayda yaşayabildiği keşfedilmiştir.

Yeryüzündeki canlıların büyük çoğunluğunu yok eden felaketlerden sağ kurtulmayı başarabilmişlerdir. Mutlak sıfıra yakın sıcaklığa (-273 santigrat derece) bile direnebilen su ayısı, bir okyanusun dibindeki ısı ve basınçta bile yaşayabilir. Böyle bir ortamı farkettiğinde vücudundaki su oranını yüzde 85'ten yüzde 3'e kadar indirebilir. Bu da vücudunda dondurabilecek kadar su kalmamasını sağlar.

Atmosferik basıncın 1200 katı kadar yüksek basınçlarda da canlılığını kaybetmez. Mutlak kuru bir ortamda 10 yıl boyunca hayatta kalabilir.

Dişi su ayıları hiç döllenme bile olmadan bir su ayısı doğurabilir.

suayisi2.jpg


suayisi.jpg


Kaynak: wikipedia, haberturk
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Ayların Gün Sayıları Neden Farklıdır?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Ansiklopedi
  • 0    4K
Geri