Tanzanit Taşı

Ugur

Administrator
Tanzanit, Tanzanya'da 1967 yılında keşfedilen mavi ila mor bir zoisit çeşididir. Tanzanya'da keşfedilmiş, ismini de buradan almıştır.

Zoisit Ca2 (AI.OH) Al2 (Si04) 3 ile aynı kimyasal formüle sahiptir, ancak daha net vanadyum izleri vardır.

Dünyada sadece Tanzanya'da çıkarılan tanzanit taşı, koyu mor-mavi tonlarında oluyor ve ağırlıklı olarak mücevherat yapımında kullanılır.

Dünya üzerinde bulunan en nadir değerli taşlardan olduğu belirtilen Tanzanit taşlarının 20 yıl içinde tükenebileceği belirtiliyor.

Tanzanit taşını da içine alan Zoisit, metamorfik (başkalaşım) ve pegmatit (çizgisel granit) kayalar arasında oluşur. Saf haliyle saydam veya yarısaydamdır. Bünyesinde Kalsiyum, Alüminyum, Silisyum, Oksijen ve Hidrojen ile çok az miktarlarda olmak üzere Demir, Manganez, Magnezyum, Krom, Titanyum, Sodyum, Vanadyum, Stronsiyum ve su bulunur.

Değişik yönlerden bakıldığında açıkça 3 farklı renk görünür. Parlak ışıkta bakıldığında mavi ile mor arasında renk değişimi meydana gelir. Tanzanit, kesinlikle Ultrasonik temizleyicilerle temizlenmemelidir. Buharla temizlenmesi güvenli değildir. Ilık suyla ve sabunla temizlenebilir. Hidroklorik e hidroflorik asitlerden uzak tutulmalıdır, zira asitler Tanzaniti aşındırır, hasar verir. Kuyumcuların kullandığı asetilen lambası alevinde ise eriyerek birbiriyle kaynaşır. Ani sıcaklık değişimlerinde ise çatlayabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst