Tesla Otomobil Uzaya Gönderildi

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
İnsanoğlunun Mars hayali için dev bir adım atıldı. Tesla'nin üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk'a ait Falcon Heavy roketi Mars yolculuğu için uzaya fırlatıldı.
tesla.jpg

ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Rekor fırlatılışın en ilginç yanı ise uzaya gönderilen Musk'ın Tesla model spor otomobiliydi.

Otomobili Space man adı verilen cansız bir manken sürdü​

space-man.jpg

Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturdu. 'Space man' adı verilen bu manken kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu. Elon Musk Tesla ile uzaya gönderdiği mesajı da kişisel Instagram hesabından yayınladığı fotoğraf ile açıkladı. Musk, Tesla'nın içine 'Made on Earth by Humans' (İnsanlar tarafından Dünya'da yapıldı) notu düştü.

Uzaya gönderilen Tesla için Musk her detayı ince ince düşündü. Otomobilin torpido gözünde "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu. Otomobilin ekranında "Don't Panic" (Panik yapma) yazısına yer verildi.Tarihi başarının arından Musk yaptığı ilk açıklamada "Yeni bir uzay yarışı istiyoruz, uzay yarışları heyecan vericidir. Bence diğer şirketler ve ülkeler, 'Ticari bir şirket olan SpaceX bunu yapabiliyorsa ve Falcon Heavy’nin tüm masrafları sadece fonlarla karşılandıysa biz de yapabiliriz’ diyeceklerini düşünüyorum."

Elon Musk, fırlatmadan önce yaptığı açıklamada ise "Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars'ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarlarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz" demişti.

Falcon Heavy Ne zaman Mars'a Ulaşacak?​

Falcon-_Heavy.jpg

Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA'nın astronotları uzaya taşıdığı 'Satürn 5' roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. Tesla'nın uzay aracının 6 ay sonra Mars'a ulaşması bekleniyor.

Elon Musk Kimdir?
Tesla'nın spor otomobili Tesla Roadster
Tesla
 
Son düzenleme:

Uçan otomobil Mars'ı ıskalayacak​

Dünyanın en güçlü roketi ile uzaya elektrikli bir otomobil gönderen Elon Musk'ın Mars hayali gerçekleşmedi. Musk, motorun gereğinden fazla ateşlendiğini ve otomobilin Mars'ı ıskalayacağını söyledi.

Elon Musk'ın Mars hayalleri yıkıldı. Space-X'in "Falcon Heavy" roketi ile uzaya gönderilen Tesla otomobili, planlanan Mars rotasını tutturamadı. Otomobilin kendisini Mars’ın yörüngesinin yakınlarında bir yere doğru götürecek bir yörüngeye oturtulması planlanıyordu. Ancak roket gerekenden biraz fazla ateşlenince araç farklı bir rotaya girdi, aracın Mars'a ulaşması imkansızlaştı. Yeni yörüngenin, Tesla otomobili Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına doğru götürdüğü hesaplandı. Tesla ve Space-X'in kurucusu Elon Musk, aracın hedefine ulaşamayacağını itiraf etti, yeni rotasını paylaştı.

Bazı uzmanlar başarısızlığın Space-X'e güveni sarstığı görüşünde. Ancak sivil bir kurumun, yeniden kullanılabilir roketlerle ilk denemesinde gezegenler arası uzaya bir otomobil göndermiş olmasının büyük bir başarı olduğunu söyleyenler de var.

Şimdilik uzayın boşluğunda ilerleyen Tesla otomobile ne olacağını kimse bilmiyor. Herhangi bir uzay cismine çarpma riskinin son derece düşük olduğu belirtiliyor.
 
Ekranda panik yok yazıyor. Bari flaşörleri de açsalardı. uzayda sarı sarı yanar dururdu. Uzay araçları çarpmazdı en azından. Acaba akü bittiğinde ne olacak ?
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Tesla Türkiye’de İlk Showroom Mağazasını Açtı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Motorlu Araçlar
 • 0    363
Tesla Cybertruck
 • Ugur
 • Ugur,
 • Motorlu Araçlar
 • 0    292
Tesla Model 3 ve Model Y Satış Rekoru Kırdı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Motorlu Araçlar
 • 0    268
Otomatik Pilotu Kontrolden Çıkan Tesla 2 Kişiyi Öldürdü
 • Ugur
 • Ugur,
 • Motorlu Araçlar
 • 0    592
Geri