Türklerin altın merakı Almanları zengin ediyor: Böreğin altında çaydanlığın içinde saklıyorlar

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
altin-ali-gulen-3-1_16_9_1609486118-880x495.jpg


Türk insanının altın merakı, Almanya’yı resmen zengin ediyor. Yılda 15 milyon euro’ya yakın bir para, yolcu beraberinde getirilen altınlar nedeniyle Alman gümrüklerine yatırılıyor.​

Türkler, akla gelebilecek her türlü yolla, düğün takılarını Almanya'ya sokmaya çalışırken, gümrük memurları da uzmanlaştı. Adeta, insanların gözüne bakıp kimde altın var, kimde yok anlıyorlar.
Hemen her aramada altınlar bulunuyor ve ağır cezalar kesiliyor. İşte, gümrüklerde altın maceralarından birkaç örnek…

‘BOŞUNA UĞRAŞIYORSUNUZ’
Düsseldorf Havalimanı’nda, ev yapımı böreklerin içine yerleştirilen altınlar bulundu. Bir kişi, “Uçakta uyuyorum” diyerek taşıdığı yastıkların içinde onlarca bilezikle yakalandı.

altin-ali-gulen-2.jpg


Çaydanlık içindeki altınlar.
Çaydanlık içinde, yiyeceklerin arasında, sırt çantalarında, bavullarda, el çantalarında, kadınların bileklerinde, boyunlarında, erkeklerin mahrem yerlerinde altınlar bulunuyor ve Alman gümrüğü, “Boşuna uğraşıyorsunuz. Röntgende ya da x-ray'den geçerken hepsi görünüyor” diyor.

HAYATIN AKIŞINA UYMALI
Geçtiğimiz hafta Stuttgart'ta, bir Türk kadının 8 bilezik, küpe ve diğer altınlarına el konuldu. 2 bin 100 euro vergi kesildi, altınlar geri verildi ama kadına ‘gümrüklü malı beyan etmeme’ nedeniyle ayrıca ceza da uygulandı. Hayatın olağan akışına aykırı bir durum ve altının kaynağı konusunda sorun varsa, altınları bazen almak da mümkün olmuyor.

altin-ali-gulen-1.jpg


Geçtiğimiz yıl sadece Köln/Bonn Havalimanı’nda 8.3 milyon euro'luk altın yakalandı. Buna diğer havalimanlarını da eklerseniz, rakam inanılmaz boyutlara çıkıyor. Türklerin altın merakı, Almanların ceza kesme ısrarı bitmeyeceğine göre ne yapmalıyız?

BUNLARI YAPIN CEZA ALMAYIN
İşte Türkiye'den altın getirmek isteyenlerin uygulaması gereken yöntem:

1) Almanya dışından alınan altın, mücevher veya halılar Almanya'ya ithal ediliyorsa, bunların gümrükten yasal kurallar içinde çekilmesi gerekiyor. Yani bildirmek ve belgelerini sunmak gerekiyor.

2) Bedelsiz ithalatta limit 430 euro. Bu limitin altındaki değerli mallara gümrük, ithalat vergisi yok. Miktar aşılırsa yüzde 19 oranında ithalat vergisi ödeniyor. 700 euro'ya kadar olan mallar için daha düşük bir oran belirlenebiliyor.

3) Türkiye'den altın, mücevher veya benzeri değerli takılarda 1200 euro'luk başka bir sınır var. 1200 euro'nun altında olanlar için fatura ya da kuyumcu belgesi yeterli. Ancak getirilen takı 1200 euro'yu aşıyorsa, Türk gümrüğünden bununla ilgili bir yazı gerekiyor. Bu yazı olduğunda, Almanya'da ek bir vergi ya da ceza ödenmiyor.

4) Türk gümrüğünden bu belge olmayınca, Alman gümrük memurları ortalama bir değer biçiyor ve bu değer üzerinden yüzde 2.5 gümrük vergisi kesiyor. Ayrıca, usule uygun bildirim yapılmaması nedeniyle ceza da yazılıyor.
5) Yanınızda başka aile bireylerinin olması bir anlam ifade etmiyor. Bu tür takılar, değer olarak bir bütün sayılıyor ve para gibi kişi sayısına bölünmüyor.

Kaynak
 
İnsanlar gerçekten çılgın.

Açıkçası böyle durumlarda ben direkt sınır dışı edilmelerini isterim. Bir kural var ise uymak gerekir, kaçakçılık resmen! Hiçbir şekilde etik bulmuyorum bu durumu. Kurallar, bozmak için değil; uymak için vardır.
 
İnsanlar gerçekten çılgın.

Açıkçası böyle durumlarda ben direkt sınır dışı edilmelerini isterim. Bir kural var ise uymak gerekir, kaçakçılık resmen! Hiçbir şekilde etik bulmuyorum bu durumu. Kurallar, bozmak için değil; uymak için vardır.
Neden sınırdışı etsin ki! İşine geliyor almanya'nın 15 milyon avro ne kadar çok para haybeden geliyor. Bundan sonra daha çok arama yapar. Çünkü bütün ülkeler borçlu ihtiyaç var.
 
Para kaçırıyor hocam, neden etmesin? Sizce bu durum ne kadar mantıklı? Duygusal bir şekilde düşünmemek gerekli veya siyasi bakmamak gerek olaya. Türkiye'den bir Alman vatandaşı kendi ülkesine Türk lirası götürüyor diyelim, Türk lirası ise Almanya'da 10 kat daha değerli. Sizce bu durum ne kadar doğru?

Eğer bir kural var ise uyulması gerekli. Herkes elini kolunu sallayıp milyonlarca/milyarlarca doları veya euroyu ülkesine soksun? Olaya biraz daha mantık çerçevesinden bakmak gerekli. Türkiye'de yakalansa paraya biz el koyacaktık, sorunun temeli uyulmaması gereken kurallar, ihlâl edilmeler söz konusu.
 
Bu kurallar yıllardır var. Ve milletimizin maşallahı var. Biri yakalandımı herkesi ihbar eder. Hepsini polis yakalar paraları cebe atar.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
 • Ugur
 • Ugur,
 • Foto Galeri
 • 0    14K
Tarih Boyu Türklerin Kullandığı Sazlar
 • BULUT
 • BULUT,
 • Foto Galeri
 • 0    3K
Türklerin en çok ziyaret ettiği ülke neresi?
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 1    1K
Türklerin Dünyaya hediyesi : Lale
 • BULUT
 • BULUT,
 • Foto Galeri
 • 0    2K
Geri