Tuvalu

Tuvalu
tuvalu.png
BaşkentFongafale
Resmî dillerTuvalyanca, İngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Monarşi
Yüzölçümü26 km²
Nüfus11.192
Nüfus Yoğunluğu430,4/km²
Para birimiAvustralya doları (AUD)
Zaman dilimiUTC+12
Telefon kodu+688
İnternet TLD.tv
Tuvalu, Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii'nin arasında bulunmaktadır. Komşu ülkeleri Kiribati, Samoa ve Fiji adaları olan Tuvalu, 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru'dan sonra en küçük ülkedir. Vatikan'dan sonra ise en az nüfusa sahip ikinci bağımsız ülkedir. Ayrıca, Birleşmiş Milletler'e üye olan en az nüfuslu ülkedir.

Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi, başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte olan Tuvalu için hayatÎ bir tehdit oluşturmaktadır. Eğer küresel ısınma nedeniyele sıcaklık 1 derece daha artarsa, Tuvalu sulara gömülecektir. Tuvalu halkı şimdiden Avustralya ve Yeni Zelanda'ya göç etmektedir.

Tuvalu bayrağı​

Tuvalu Arması Tuvalu bayrağı, Okyanusya'da bulunan Tuvalu'nun resmi bayrağıdır. Ülkenin bağımsızlığının elde edildiği 1978 yılında kabul edilen bayrak dönem içerisinde değişikliklere uğramış, son güncel hali ile 11 Nisan 1997 tarihinde göndere çekilmiştir.

Bayrak turkuaz mavi bir zemine sahip olup, göndere çekilen sol üst köşede bayrağın dörtte bir oranını kaplayacak şekilde dikdörtgen konumlandırılmıştır. Bu dikdörtgen içerisinde ise Union Jack olarak adlandırılan Birleşik Krallık bayrağı yer almaktadır.

Union Jack'in bayrakta kullanılması ile birlikte ada ülkesinin Büyük Britanya ile birlikte İngiliz Milletler Topluluğu'na olan bağlılık gösterilmektedir.

Bayrağın dalgalanan ucunda bulunan dokuz adet sarı renk beş köşeli yıldızlar ise ülkeyi oluşturan dokuz adayı temsil etmektedir.

Bayrakta Union Jack sağ üst köşeye gelecek şekilde asıldığında Tuvalu adalarının konumu yıldızların konumu ile aynı şekli almaktadır.

Tuvalu İklim ve Hava Durumu​

Tuvalu'da tropikal bir iklim görülmektedir. Mart - Kasım arasında alize rüzgarlarının etkisiyle ılıman bir hava vardır. Batıdan gelen fırtınaların etkisi ile Aralık - Şubat arası oldukça çok yağmur yağar. Fırtınalar büyük adalarda çok fazla etki yaratmamasına rağmen yüksekliğin düşük olduğu küçük adalarda bazı doğal felaketler meydana gelebilir. Hava sıcaklığı genelde 25°C ile 30°C arasında değişmektedir.

Tuvalu Ekonomi​

Pasifik Adaları arasında en çok gelişme gösteren ekonomilerden birine sahip olan Tuvalu'da en önemli ekonomik sektör tarımdır. Çok fazla toprağa sahip olmayan ülkenin başlıca ihracat ürünleri ise hindistan cevizi ve balıktır. En büyük ihracat ortağı ise Almanya'dır. Gıda, hayvanlar, mineral yakıtlar, makine, sanayi malları ise en önemli ithalat ürünleridir. En büyük ithalat ortağı Fiji'dir.

Tuvalu Konuşulan Diller​

Tuvalu dili ve İngilizce ülkenin resmi dilleridir.

Tuvalu Din​

Ülke nüfusunun yüzde 97'si Protestan'dır.
tuvaluadca38f3bf84d512.jpg

Mutfak​

Tuvalu'nun geleneksel yiyecekleri pulaka, muzla yapılan çeşitli yiyecekler, ekmek ağacı meyvesi, Hindistan Cevizi, çeşitli deniz ürünleri, deniz kuşları ve domuz etidir. Pulaka ülkenin en önemli karbonhidrat kaynağıdır. Deniz ürünleri ise protein için tüketilmektedir. Özellikle uçan balık ülke mutfağında önemli bir yere sahiptir. Domuz eti ise daha çok kutlamalarda kullanılmaktadır. Hindistan cevizi ve diğer tropik meyveler de önemli bir yere sahiptir. Hindistan cevizi yemeklere tat vermek için de kullanılmaktadır.

Tuvalu Mutfağı​

Tuvalu’nun mutfağı bizim mutfağımıza oldukça yabancı bir mutfak. Bir kere domuz etine sahip. Ama korkmayın, domuz etine mahkum değilsiniz. Domuz etini genellikle geleneksel bayramlarda ve kutlamalarda tüketiyorlar. Buradaki geleneksel besin ise pulakadır. Bol karbonhidrat içerir. Tuvalu’da yetişen özel bir besin olmakla beraber, çevre ülke-adalarda da başka isimle mevcuttur. Bununla beraber Tuvalulular muz, hindistan cevizi ve ekmek ağacı meyvesi tüketmeyi de severler. Önemli deniz ürünlerine de sahiplerdir. Küçük ve denizle iç içe bir ülke olduğu için balıkçılık burada oldukça gelişmiştir. O yüzden deniz ürünlerinde çok çeşitli yiyecekler sunuyorlar. Özellikle uçan balıkla çok değişik yemekler üretebilmekteler.
tuvaluc691188695008682.jpg

tuvalua89ee2919ad1616f.jpg
 
Geri