Umre Artık Kudüs'ten Başlayacak

Ugur

Administrator
Diyanet İşleri Başkanlığı, vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine, umre ibadetine Kudüs'ü de ekledi.

Umre ibadeti için kutsal topraklara gitmek isteyenlerin ziyaretinde ilk durak Kudüs olacak. Müslümanlar ilk olarak Mescid-i Aksa’yı ziyaret edecek.
kudus.jpg

Umre turları için kayıtlar başladı​


İlk kafile 15 Nisan 2015 İstanbul’dan hareket edecek. Vatandaşlar 3 gün Kudüs’te, 4 gün Medine’de ve 7 gün Mekke’de olmak üzere toplam 14 gün boyunca kutsal iklimin havasını soluyacaklar. Kayıt yaptırmak isteyenlerin İl veya İlçe müftülüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.

Kudüs programında Mescid-i Aksa başta olmak üzere Hz. İbrahim, Hz. İshak, Hz. Yakup’un kabirlerinin bulunduğu külliye, Hz. Davut’un kabri ile Selman-ı Farisi ve Rabiat’ül Adeviyye’nin kabirleri ziyaret edilecek. Kudüs’e yapılacak ziyaretlerde ayrıca Mahmudiye Camii, Hz. Ömer Mescidi gibi önemli kutsal mekanlar da ziyaret programına eklendi.

27-28 Aralık 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen "2014 Hac Değerlendirme Toplantısı"nda ziyarete ilişkin ilk müjdeyi veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, geçmişte Kudüs’ün umre programının bir parçası olduğunu, bugünde çalışmaların yürütüldüğünü ve yakın zamanda umre programına Kudüs’ün de ekleneceğini belirtmişti.

MESCİD-İ AKSA​


Mescid-i Aksa, Kudüs şehrinde bulunan Müslümanların ilk kıblesidir. Kıblenin yönü daha sonra Mekke'deki Mescid-i Haram'a çevrildi.

İslamda Mescid-i Aksa'nın müstesna yerinin bir sebebi de Hz. Muhammed'in isrâ ve miraç mekânı olduğuna inanılmasıdır. Rivayetlere göre Hz. Muhammed Ramazan ayının 27. gecesinde önce Burak isimli bineğe, bindirilerek Mescid-i Harâm'dan alınmış ve Mescid-i aksa'ya götürülmüştür (İsrâ).

Kaynak: trthaber
 
Üst