Van’ın Çaldıran İlçesi -41.2 Dereceyi Gördü

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Bölgedeki kar yağışı ardından etkili olan soğuk hava yaşamı olumsuz yönde etkilerken, dün gece Türkiye’nin en düşük sıcaklıktaki yerleşim birimi Van’ın Çaldıran ilçesi oldu. 9 Ocak 1990 tarihinde sıfırın altında 46.4 derece ile Türkiye’de ölçülen en düşük sıcaklığının ölçüldüğü Çaldıran dün gece sıfırın altında 41.2'yi gördü...

Çaldıran’a 12 kilometre uzaklıkta bulunan Bezirhane mahallesinde ölçülen bu sıcaklığın 'son 26 yılın en düşük değeri' olduğu belirtildi.

Yaşamın neredeyse durma noktasına geldiği ilçede, ağaçlar, sular, çatılar dondu.

Meteoroloji yetkilileri, denizden 2050 metre yükseklikte bulunan Çaldıran’ın dün gece Türkiye’nin en soğuk ilçesi olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

Yılın altı ayını kar altında geçiren Çaldıran’daki hava sıcaklığı, Temmuz ve Ağustos ayları dışında geceleri sıfırın altında ölçülüyor.

Ayrıca soğuk havanın hakim olduğu bölgede dün geceki hava sıcaklıkları Van’ın Özalp ilçesinde -30, Saray’da -29, Van merkezde -17 derece olarak ölçüldü. Van’ın komşu kentleri olan Hakkari’de hava sıcaklığı sıfırın altında 20, Bitlis’te ise -24 oldu.
caldiranek.jpg

Sibirya üzerinden gelen şiddetli soğuk hava dalgası hafta başından bu yana Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkili oldu. Kar yağışı beklenmediği için soğukların etkisini önümüzdeki günlerde de devam ettirmesinin beklendiği ifade edildi.

Önceki gece -39,7 dereceyi gören Ardahan’ın Göle ilçesi dün geceyi de -39,5 dereceyle geçirdi.

Kırsal kesimde kar kalınlığı 1 metreyi aşarken ulaşımda da aksamalar oldu.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Ağrı’da 73, Muş’ta 57, Erzurum’da 32, Ardahan’da 23, Kars’ta 22, Erzincan’da 14 santimetreyi buldu.

Dondurucu soğuklar nedeniyle birçok aracın motorin deposu dondu. Özellikle sobalı evler ve birçok iş yerinin camları da aşırı soğuk nedeniyle buz tuttu.

Bazı vatandaşlarda araçlarının üzerini battaniye ve naylonla kapatarak önlem almaya çalıştı.

Bölgede dondurucu soğuklar etkili olurken, kapalı ilçe, mahalle ve köy yollarının açılması için çalışmalar da sürüyor. Van’da Büyükşehir Belediyesi ekipleri 37 mahalle ve 76 mezranın yolunu açmaya çalışırken, Karayolları ekipleri ise 25 gündür kapalı olan Van-Bahçesaray karayolunda karla mücadele ediyor.

Hakkari’de 24 köy ve 86 mezra, Bitlis’te ise 94 köye hala ulaşım sağlanamadı.

Karla mücadele ekipleri metrelerce karı temizlerken, bir yandan da doğayla mücadele ediyor. Özellikle gece Van-Bahçesaray karayolunda hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğünü belirten operatörler, zaman zaman donan araçlarını saatlerce ısıttıktan sonra çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: DHA
 
Geri