Üst
Abant Gölü

Abant Gölü

Abant Gölü
Abant Gölü
Bolu’nun 34 km. güneybatısında Abant Dağları üzerinde doğal bir göldür.Ankaraİstanbul D–100 karayolunun ve TEM otoyolunun 203. km’sinden ayrılan 22 km’lik yol ile ulaşılmaktadır. Bolu’ya 34 km., Ankara’ya 225 km., İstanbul’a 258 km. uzaklıktadır. 125 hektar genişliğinde bulunan gölün denizden yüksekliği 1325 m’dir. Yer altı suları ile beslenir. En derin yeri 45 m’dir. Tektonik menşeli Abant Gölü ve çevresinin bitki zenginliği, ayrıca büyük bir açık hava rekreasyon potansiyeline sahip bulunması nedeniyle yörenin 1150 hektarlık bölümü, 1988 yılında “tabiat parkı” olarak koruma altına alınmıştır.

Göl çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Sarı ve karaçam, kayın, meşe, kavak, dişbudak, gürgen, söğüt, ardıç ağaçları ve ormangülü, ılgın, fındık, muşmula, papazkülahı, alıç, çobanpüskülü, kuşburnu, eğrelti, böğürtlen, çilek, nane, ahududu, sarmaşık, ısırgan, atkuyruğu ve çayır otları başlıca ağaç ve ağaççıkları oluşturur. Göl kenarı ve su içi de çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur.

Gölde bulunan ve endemik bir tür olan Abant alabalığı “Salmo trutta fario var abaticus” olarak literatüre geçmiştir. Balık meraklıları yılın belirli zamanlarında, ücret ödeyerek bu balığı avlayabilmektedir.

Göl çevresindeki ormanlarda tavşan, tilki, çakal, kurt, ayı, domuz, geyik, karaca, sincap, gelincik;

Su kuşlarından; yaban kazları, yaban ördekleri, balıkçıl, sakarmeke, karabatak, turna;

Yırtıcılardan; şahin, doğan, atmaca, baykuş;

Diğer kuşlardan; toygar, alakabak, karatavuk, bülbül, ispinoz ve saka görülmektedir.

Abant Gölü
Abant Gölü
Yöre ormanları geyikler için en uygun yaşam ortamına sahiptir. Bu bölgedeki geyik varlığının normal bir seviyeye ulaşmasını sağlamak amacı ile Abant’ın doğusunda etrafı çevrili bir sahada geyik üretme istasyonu tesis edilmiş olup, tabii üretim çalışmaları özenle sürdürülmektedir. Her yıl bir miktar geyik doğal yaşama bırakılmaktadır.

Çevresi 7 km. olan ve yılın her ayı ayrı güzelliklere sahip bulunan gölde; piknik, kamping, sportif olta balıkçılığı, yürüyüş, bisikletle, faytonla, atla gezinti vazgeçilmez aktivitelerdir. Park girişinde bulunan satış reyonlarında ise bölgede doğal olarak üretilen gıdalar ve hediyelik eşyalar satılmaktadır.

Göl çevresinde bulunan Abant Palace Otel ve Büyük Abant Otel her türlü konfora ve aktiviteye sahip otellerdir. Ayrıca, özel idareye ait Göl Gazinosu ve kendin pişir kendin ye şeklinde hizmet sunan tesisler mevcuttur. Göle ulaşım, şehir merkezindeki terminalden her iki saatte bir kalkan dolmuşlarla mümkün olmaktadır.

Bolu ilinin güneybatı kesiminde yer alan Abant, Türkiye’nin 4 mevsim tatiliyle öne çıkan gözde turizm merkezlerinden biridir. Büyük kentlere yakın mesafesi ile hafta sonu ve günübirlik tatillerin uğrak noktası olan Abant; etrafını kuşatan sık ağaç toplulukları, nilüfer çiçekleriyle bezeli muhteşem gölü, yemyeşil yaylaları, göl manzaralı konaklama tesisleri ve yöresel lezzetleri ile turistik değerini korumaktadır.

Abant Gölü Milli Parkı, ilçenin en çok turist çekme potansiyeli gösteren merkezlerinden biridir. 1.200 metre yükseklikte bir krater gölü olan ve tamamı kaynak sularından oluşan Abant Gölü’nün çevre uzunluğu yaklaşık 7 km’dir. Kış aylarında gölün donan yüzeyini yazın nilüfer çiçekleri kaplar. Her mevsim ayrı bir güzel olan Abant Gölü ve çevresinde su bisikleti, yamaç paraşütü, sandal gezileri, doğa yürüyüşü, kampçılık, trekking, kampçılık, olta balıkçılığı, avcılık ve karavan turizmi yapılmaktadır.

Abant Gölü
Abant Gölü
Yedigöller, zengin bitki topluluğu ve piknik alanları ile Samandra Şelalesi, geleneksel yayla şenlikleri ile Sinekli Yaylası Abant'ın turistik amaçlı gezilerinin bir diğer önemli rotalarını oluşturmaktadır.

Abant, turistik köyleri ile de dikkat çekicidir. Bol oksijenli havası, geleneksel kıyafetleri, yöresel tatları ve gelenekleri ile Çomlu ve Ömerci köyleri görülmeye değerdir. Kebabı meşhur olan Abant’ta “kendin pişir kendin ye” kültürü çok yaygındır. Gölden avlanan balıklar en taze haliyle sofralardaki yerini alır. Özellikle alabalık ve benekli mercan balığı en çok avlanan balık türleri arasında gelir.

Turistik yöre, konaklama olanakları ile de ideal fırsatlar sunar. Muhteşem göl manzarası ve yemyeşil çam ağaçlarına nazır Abant otelleri kaliteli ve konforlu hizmet standartlarıyla bölge turizmine ilgiyi gün geçtikçe daha da artırmaktadır.
 
Geri