Üst
Arpacık nedir? Nedenleri, çeşitleri ve tedavisi

Arpacık nedir? Nedenleri, çeşitleri ve tedavisi

Arpacık (İtdirseği) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Arpacık:
Göz Arpacığı
Göz Arpacığı
Arpacık, gözün üst veya alt kapağında kızarıklık ve ağrı gibi belirtileri olan ve doğal / ilaçlı tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır. Arpacık, tıpta “göz sili enfeksiyonu“; halk dilinde ise “it dirseği” olarak da adlandırılmaktadır. Toplumda sıkça görülen bu rahatsızlık, toz, mikrop, stres veya gözün kendi yapısı gibi nedenlerden meydana gelmektedir. Genellikle doğal ve ilaçlı tedaviye sonuç veren bir sivilce şeklinde belirir; fakat önemsenmediğinde cerrahi müdahale gerektirecek ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Arpacığın Belirtileri Nelerdir?

Arpacık genellikle bir gözünüzde çıkar, eğer önemsenmezse veya tedavi sürecinde mikrop diğer gözünüze bulaşırsa iki gözünüde birden çıkma ihtimali bulunur. Gözünüzün alt veya üst kapağında hafiften bir kızarıklık ve hassasiyet ile başlar. Bu kızarıklık belirmeden önce, göz kapağınıza dokunduğunuzda bir ağrı hissedersiniz. Bu göz kapağınızın enfeksiyon kapmaya başladığının habercisidir. Gözünüzde seyirme, batma, hafiften bulanık görmeye başlama, gözün içinde ağrı gibi belirtiler görülebilir. İleri seviyede arpacık rahatsızlığında başınız bile ağrıyabilir.

Kızarıklık giderek şişkinliğe doğru ilerler. Bu saatler sürebileceği gibi günler de alabilir. Fakat sürekli bir hassaslaşma, ağrı ve sivilce benzeri görüntü meydana gelir. İlerleyen aşamalarda, gözün kirpiklere yakın veya daha altta / üstte olan bölümünde bir sivilce kökü belirir. Sivilcenin ucu gözün kirpik altı kısmında –kadınların sürme çektikleri yerde– ise, iyileşme süreci daha kolaydır. Daha üst bölgelerde meydana gelen arpacığın tedavisi daha zordur.

Arpacığın Doğal Tedavisi Nasıldır?

Arpacığın çıkmaya başladığını anladığınız anda, bir diş sarımsağı sert bir yüzeyin üzerine koyup bıçağı yan tutarak üzerine bastırın. Bunu avuç içinizle de yapabilirsiniz. Amacımız, sarımsağın bıçak değmeden ezilmesi ve sulanması. Daha sonra sarımsağın kabuklarını soyun ve içini açın. Sulanan kısmı, arpacığın tam üzerine gelecek şekilde sürün. Bu acı veren, gözlerinizi açamayacak kadar sızlatan / yaşartan bir uygulamadır. Fakat arpacık çıkmadan uygulandığında çok büyük oranda sonuç veren bir yöntemdir. Bu şekilde daha arpacık çıkmadan kuruyup, yok olmaktadır. Fakat uç vermiş, sivilce hâline gelmiş bir arpacıkta, bu yöntemin neredeyse hiçbir yararı yoktur.

Arpacık Neden Çıkar?

Arpacık, bakteri / mikrop kaynaklı bir hastalıktır. Nasıl ki üst solunum yollarınız havada uçuşan veya yediğiniz besinlerde bulunan mikroplardan enfeksiyon kapabiliyorsa; gözümüz de enfeksiyon kapma konusunda çok hassas bir organımızdır. Ellerimiz kirliyken gözlerimizi ovuşturmak, nezle olduğumuzda burnumuzu sildikten sonra farkında olmadan gözlerimize dokunmak, uzun süre makyajlı hâlde kalmak veya makyajı düzgün biçimde temizlememek, vitamin veya mineral eksikliği yaşamanız, stresli ve yorucu günler geçirmek, yüksek düzeyde tozlu ve kirli bir ortama maruz kalmak, gözün kendi yapısının enfeksiyon kapmaya meyilli olması gibi birçok neden gözünüzde arpacık rahatsızlığı meydaha getirebilir.

Gözünüzde arpacık çıktığında oluşan ilk belirtiler şöyle sıralanabilir:

- Işık hassasiyeti
- Göz kırparken rahatsızlık
- Arpacık çıkan bölgede kızarıklık
- Arpacık çıkan bölgede kaşıntı, yanma, batma hissi veya ağrı
- Görüşün buğulanması (kısa sürede çapak oluşumu)
- Gözünüze kum kaçmış hissi
- Göz kapağının şişmesi
- Gözünüzün sürekli sulanması
- Rahatsız gözde akıntı olması
- Sıkılmaya hazır bir sivilceye benzeyen kırmızı veya sarı ufak bir şişliğin ortaya çıkması

Ardından ne tür bir arpacığınız olduğunu bulmanız gerekiyor. Arpacığın gözün neresinde çıktığına göre bunu rahatça belirleyebilirsiniz:

Dış arpacık

Göz kapağının kenarında kırmızı şişlik oluşur ve sivilce başı gibi sarı bir başı vardır. İçini çok kolay boşaltabilirsiniz ve hızlı bir şekilde iyileşir.

İç arpacık veya şalazyon

Bu genelde göz kapağının kenarından uzak bir yerde oluşan bir apse türüdür. Kırmızı renkli bir sivilceye benzer. İçinin boşalması ve iyileşmesi dış arpacıktan daha uzun sürer.

Nadir durumlarda, arpacığın içi tamamen boşalmaz ve geride sertleşmiş bir yağ kütlesi kalır. Bu kütlenin cerrahi olarak alınması veya neşter ile çıkartılması gerekir. Ama bu durum çok nadiren yaşanır.

Şimdi bir arpacığı hızlı bir şekilde iyileştirmek, acısını ve iltihabını gidermek için uygulayabileceğiniz 10 yönteme bakalım.

Dikkat!

Arpacıklar genelde bakteriye maruz kalındığı için çıkarlar. Bu yüzden:

- Arpacığa dokunmayın, sıkmayın, kaşımayın veya patlatmaya çalışmayın. Enfeksiyonu yayıp gözyaşı kanallarınıza hatta gözünüze zarar verebilirsiniz.
- Rahatsız bölgeyi temiz tutmak ve enfekte olmasını önlemek için hijyen önlemlerinizi artırın.
- Gözünüz tamamen iyileşene kadar makyaj yapmayın.
- Gözünüz tamamen iyileşene kadar lens takmayın çünkü onlara da miktop bulaştırıp, mikrobu sağlıklı olan gözünüze taşıyabilirsiniz.
- Gözleriniz lenfatik ve kan dolaşımı sistemlerine doğrudan bağlı oldukları için, herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir doktora danışın. Gözünüzün yapısını ve görüşünüzü etkileme ihtimali olabilir.

Peki, bir arpacığı nasıl hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz?

Belirtileri ortadan kaldırıp, arpacığın geçmesini sağlayacak pek çok doğal yöntem var ama şişlik ve kızarıklık yüzünüzün diğer yerlerine de yayılırsa veya uzun süre geçmezse, mutlaka bir doktora görünün. Şu 10 doğal yönteme bir bakalım:

Ilık su : En yaygın tedavidir. Bir litre suyu kaynatın ve ılımaya bırakın. Temiz bir kumaşı bu su ile ıslatıp rahatsız olan göz kapağınızın üstünde 10 dakika bekletin. Kumaşı soğudukça tekrar ılık suda ıslatmanız gerekiyor. Bu yöntemle arpacığınızın içindeki irini akıtabilirsiniz.

Akasya : Arpacıkların neden olduğu o felaket ağrı ve acıyı dindirmek için akasyayı kullanabilirsiniz. Bir avuç akasya yaprağını iki bardak kaynayan suya ekleyin. Demlenmesi ve yaprakların esansının suya geçmesi için biraz bekleyin.

Ilıdığında, temiz bir kumaşı bu karışıma batırıp arpacık olan gözünüze kompres yapın. Tıpkı bir önceki yöntemde olduğu gibi 10 dakika gözünüzün üstünde bekletmelisiniz.

Kişniş : Bu yöntemin, arpacıkları iyileştirmek için en etkili doğal tedavi olduğunu söyleyenler var. Bir çay kaşığı kişniş tohumunu bir bardak suda kaynatın. Kaynadıktan sonra bir dakika bekleyin. Karışımın soğumasını bekleyin ve süzün. Ardından bu karışım ile günde üç defa arpacıklı gözünüzü temizleyin.

Çay poşetleri : Çay yapraklarında bulunan tanen maddesi arpacıkların iyileşmesine yardımcı olur. Bir çay poşetini kaynatılıp ılınmış su ile ıslatın ve ardından arpacığınızın üzerine yerleştirip 10 dakika bekleyin. Arpacık geçene kadar bunu her gün uygulayın.

Maydanoz : Büyük bir bardak kaynar suya koyacağınız taze maydanoz yapraklarıyla göz kapağınızdaki şişliği indirebilir ve hassasiyeti azaltabilirsiniz. Karışımın deminin çıkmasını bekleyin ve ardından içine temiz bir kumaş batırın. Bu kumaşla soğuyana kadar gözünüze kompres yapın. Bunu sabahları ve akşamları yatmadan önce tekrarlayın.

Papatya : İki bardak kaynar suya bir avuç papatya yaprağı ekleyin. Biraz bekleyip karışımı süzün. Ilıdığı zaman temiz bir kumaş parçasını içine batırıp arpacıklı gözünüzün üstüne yerleştirin. 10 dakika bekletin. Bu işlemi her gün tekrarlayın.

Zerdeçal : Zerdeçal antibakteriyel özelliklere sahiptir. İki bardak su ve bir çay kaşığı zerdeçal tozunu, karışımın yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Bir bezden geçirerek, berrak olana kadar süzün. Günde iki veya üç defa gözlerinize 3’er damla damlatın.

Domates : Bu yöntem özellikle acı ve ağrı dindirmek için çok etkilidir. Günde üç defa, taze kesilmiş domates dilimlerini rahatsız olan bölgeye yerleştirip 5 dakika bekleyin. Hem şişlikler inecek hem de sıkı ve güze bir cildiniz olacak.

Aloe Vera : Ve yine karşımızda sayısız şifalı özelliği ile aloe vera! Bir parça aloe vera’yı boylamasına kesin ve ortasını açın. Sabahları ve akşamları bir parça pamuğu, bitkinin içindeki şeffaf sıvıya batırın ve rahatsız olan gözünüze nazikçe sürün. Ardından papatya suyu veya gül suyu ile durulayın.

Bu işlemi 3 veya 4 ay yapmaya devam edin. Ayrıca bu tedavi gözlerinizin yorgun görünmesi durumunda, kataraktınızın olması halinde veya şişlik söz konusu olduğunda da iyi gelecektir.

Salatalık : Salatalığın hem dinçleştirici hem de kanama durdurucu özellikleri vardır. Maskelerde kullanılabilir ve arpacığa iyi gelir. Bir salatalığı dilimleyin. Şişliği ve ağrıyı azaltması için kestiğiniz dilimleri rahatsız olan bölgenin üstüne yerleştirin.

Unutmayın…

Arpacık çocuklarda daha sık çıkar. Bu yazı sayesinde arpacıkları evde nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmiş olsanız da, arpacık tedavisi için önce mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Unutmayın, tedbirli olmak ve önlem almak her zaman en iyisidir. Ellerinizi temiz tutun ve gözlerinize dokunmamaya çalışın. Gözlerinizde rahatsızlığa neden olabilecek şeylerden kaçının. Umarız bu öneriler işinize yarar!
 
Son düzenleme:
Geri