Boraltan Köprüsü Katliamı - Esat Kabaklı

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Boraltan Köprüsü Katliamı

Yer Türkiye-Rusya sınırında ki Boraltan Köprüsü sınır karakolu; Ülkede Milli Şef devri bütün acımasızlığı, bütün şiddetiyle yaşanmaktadır. Rus esaretine dayanamayan bir grup Türk, anavatanlarına kavuşmak, esaretten kurtulup, hürriyetle kucaklaşmak için, Rusya'dan kaçıp, Türk sınır karakoluna sığınıyorlar.


Türk sınır karakolunda müthiş bir panik; Ankara ile durmadan görüşmeler yapılıyor, karşılıklı kriptolar çekiliyor.

Devir Milli şef devri ; her şey iki dudak arasında. Sığınanlar ya öz yurtlarına kabul edilecekler, yada Boraltan Köprüsü'nün öbür ucundaki karakolları önünde tanklarıyla bekleyen Rus müfrezesine teslim edileceklerdir.

Türk toprağını öpmeyip adeta yalayan, Türk bayrağını göz yaşları ile sulayan, çocuklu-çocuklu, kadınlı ihtiyarlı grup, öz vatanlarının kendilerine sahip çıkacaklarından emin, bekliyorlar.

Ankara'dan gelen emir korkunç;

"-Ülkelerine iade edin!."
Sınır karakolumuzda şaşkınlık ve inanılmazlık had safhada. Teyit üstüne teyit isteniyor. Emir aynı;

"-Ülkelerine iade edin!."

Sınır karakol komutanı genç subay, çaresizlik içerisinde kendilerine sığınan bir avuç öz kardeşini Rus'lara teslim ettikten sonra olacakları aşağı, yukarı tahmin ediyor fakat yapacak bir şey yoktur. Ankara'dan gelen acı haberi karakollarına sığınan esir Türk evlatlarına çok zor cümlelerle anlatıyor.

Vatanım, Bayrağım diyerek ülke sınır karakoluna sığınan bir avuç Türk, artık Ruslara iade edilecektir.

Boraltan köprüsünün öbür başında kanlı dişlerini sırıtıp göstererek bekleyen Rusların ne yapacaklarını iyi bilen sığınmacı bir avuç vatan evladı, Türk karakol yetkililerine yalvarıyorlar.

"-Ne olur bizleri siz öldürün onlara teslim etmeyiniz. Hiç değilse kendi toprağımızda, kendi Bayrağımızın altında ölelim."

Bir avuç Türk, Ankara'nın, Türkiye'nin ve sınır karakolu personelinin gözleri önünde Rus'lara zorlukla iade ediliyorlar.

Karşı tarafta bekleyen Rus müfrezesi tarafından elleri ayakları bağlanan soydaşlarımız, hemen orada, Boraltan sınır karakolu personelimizin gözleri önünde kuruşuna diziliyorlar.

Karakol komutanı genç subay evine döndükten sonra yaşananlara dayanamayıp intihar etmiştir


Tutsak Türklerin kurşuna dizilmeden önce söyledikleri bir ağıt şöyle:

Boraltan bir köprü, aşar geçer Aras’ı,

Yuğsan Aras suyuyla, çıkmaz yüzün karası.

Karası, karası, merhamet fukarası

Karası, karası, merhamet fukarası,

Düşman bekler karşıda, önüne kattı beni

Can alınan çarşıda, kardeşim sattı beni.

Dönüp seslendim geri, merhametsiz birine

Beni siz vursaydınız, şu gavurun yerine.


Ayrıca, yine Milli Şef döneminde, Sovyet zulmünden kaçıp, kurtarıcı olarak gördükleri Almanlar'a sığınan yüzlerce Türk, savaşın bitiminden sonra, kaçak yollarla geldikleri Türkiye'den Sovyetler'e iade edilmişlerdir. Bunların hepsinin akıbeti ya gulaglarda ölesiye çalıştırılmak, ya da bir idam mangasının karşısında son nefesini vermek olmuştur.ALLAH HEPSİNE RAHMET EYLESİN!!!!!
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Francis Scott Key Köprüsü
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    89
Girsu Köprüsü - Dünyanın En Eski Köprüsü
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    386
Kırcaali’deki Şeytan Köprüsü ve ilginç hikayesi
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Gezi - Turizm
 • 0    839
Geri