Sıla Yolu Bulgaristan'da Yol Durumu (2015)

Celik

Emekli Admin
Katılım
8 Nisan 2013
08.04.2015 tarihli, Sofya Büyükelçiliği Tarafından Yapılan Bildiridir. Bulgaristan'da Yol Durumu (2015) Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'ye seyahatlerinde özellikle yaz döneminde yoğun şekilde kullandıkları ve trafik yoğunluğuna göre 4 ila 7 saat arasında katedilebilen E-80 karayolu güzergâhının Bulgaristan sınırları içindeki kesiminin güncel durumuna ilişkin bilgiler aşağıda sunulmuştur.

Vatandaşlarımızın seyahat planlaması yaparken yol durumu ve seyrüsefer güvenliği bakımından güncel yol durumunu ve koşullarını dikkate almaları önemle ve saygıyla duyurulur. Yol durumu ve koşullarında meydana gelecek değişiklikler güncelleme yapılarak ayrıca duyurulacaktır.

- E-80 karayolunun Bulgaristan sınırları içinde kalan bölümü, Sırbistan-Bulgaristan karayolu geçiş kapısı Gradina/Kalotina ile Bulgaristan-Türkiye karayolu geçiş kapısı Kapitan Andreevo/Kapıkule arasındaki güzergâhta 373 km. uzunluğundadır.

- Bu güzergâhın Gradina/Kalotina geçişi ile Sofya arasındaki 57 km. uzunluğundaki kesiminin sınırdan itibaren 25 km'lik bölümü virajlı, dar ve gidiş-geliş birer şeritlidir. Bu bölümde geçmiş yıllarda yoğun trafikte vatandaşlarımızın can ve mal kaybına neden olan kazalar meydana gelmiştir. Yolun zemin kalitesi genel olarak iyidir.

- Sofya'ya devam eden 32 km. uzunluğundaki izleyen bölüm gidiş-geliş ikişer şeritlidir, ancak bölünmemiş bir karayoludur. Yolun zemin kalitesi iyidir.

- Gradina/Kalotina ile Sofya arasındaki güzergâhta altyapı/yol çalışması mevcut olmamakla birlikte Sofya çevreyoluna bağlantı noktasında köprülü kavşak inşası devam etmektedir. Alternatif güzergahı mevcut olmayan bu noktadaki çalışma trafik sıkışıklığına yol açmaktadır.

- Sofya içindeki ana arterlerde devam eden bakım onarım ve inşaat faaliyetleri nedeniyle transit yolcuların Sofya içine girmeksizin çevre yolunu kullanmaları tavsiye edilir.

- Sofya-Filibe (Plovdiv) kesimindeki 149 km. uzunluğundaki ikinci bölüm, vasat satıh kalitesinde, gidiş-geliş ikişer şeritli, bölünmüş yoldur. Yol üzerindeki köprülerde devam eden onarım çalışmalarından ötürü, trafik, onarım bölgelerinde servis yolundan
verilecektir.

- Filibe (Plovdiv) ile Türkiye karayolu geçiş sınırı Kapitan Andreevo arasındaki üçüncü bölüm 166 km. uzunluğundadır. Bu güzergâhın 115 km.'lik kesimi gidiş-geliş birer şeritlidir, zemin kalitesi vasattır ve yerleşim merkezlerinin içinden geçmektedir. E-80 karayolunun Bulgaristan bölümünde geçmiş yıllarda meydana gelen kazalarda can ve mal kaybına en sık rastlanan alan bu kesimdedir.

- Filibe (Plovdiv)
ile Türkiye sınırı arasındaki güzergâhın parçalı şekilde 51 km.'lik bölümü gidiş-geliş ikişer şeritli, zemin kalitesi iyi olan bölünmüş yol şeklinde düzenlenmiştir. Bölünmüş ve bölünmemiş yollar arasında trafik bağlantılarında servis yolları kullanılmaktadır.

- Genel durum itibarıyla, 373 km uzunluğundaki Bulgaristan güzergâhının 140 km'lik bölümü trafik seyrüsefer risklerini barındırmaktadır.

- Mevcut yol durumu karşısında, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması, hız sınırlarına uygun araç sürülmesi ve acil durumlarda telefonla 112 çağrı numarasının kullanılması önemle duyurulur.

- Diğer taraftan, Kapitan Andreevo (Kapıkule karşısı) sınır geçişinde Bulgaristan makamları tarafından başlatılan onarım/yenileme çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalar her iki yöndeki geçişlerde ilave bekleme sürelerine neden olabilmektedir.

- E-80 karayolunun Bulgaristan bölümündeki anayol üzerinde yeterli turistik kapasitede gece konaklama tesisi mevcut değildir.

- Güzergâh üzerinde ağır taşıtların yoğunluğu trafik akışını etkilemektedir. Bazı durumlarda, trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla ağır taşıtların gündüz saatlerinde seyri kısıtlanmaktadır.

- Filibe’den (Plovdiv) Türkiye sınırına kadar olan güzergâhın, A1 otoyolundan Yambol kavşağına kadar seyretmek ve Yambol kavşağında otoyoldan çıkarak Yambol-Elhovo-Lesovo üzerinden Hamzabeyli kara sınır kapısına ulaşmak suretiyle de katedilmesi mümkündür. E-80 güzergâhına göre yolculuğu yaklaşık 80 km. uzatan bu alternatifte Elhovo-Lesovo arasında yol kalitesi özellikle Elhovo girişi ve çıkışındaki 6-7 km'lik bölümde oldukça bozulmaktadır. Vatandaşlarımızın trafik levhalarının yanısıra GPS yönlendirmesine de başvurmaları tavsiye edilir.

- Günübirlik ziyaretlerin haftasonu yapılması nedeniyle Kapıkule-Kapitan Andreevo gümrük kapılarında yoğunluk yaşanabilmektedir.

- Yol kalitesi ve aydınlatma yetersizliği nedeniyle Bulgaristan’dan karayoluyla transit geçişlerin mümkünse gündüz saatlerinde yapılması önerilmektedir.

- Bulgaristan’a giriş-çıkış ve transit seyahatlerde dikkat edilmesi gereken diğer hususlarda Büyükelçiliğimizin internet sitesinden bilgi edinilmesi mümkündür (sofya.be.mfa.gov.tr)

Vatandaşlarımıza önemle duyurulur.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Bulgaristan’da Yol Durumu, 27.04.2016
 • K
 • KUZEYLi,
 • Sıla Yolu
 • 0    4K
Bulgaristan’da Yol Durumu
 • Ugur
 • Ugur,
 • Sıla Yolu
 • 0    13K
Bulgaristan yol yapimi bitti sorunlar bitmedi.
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 0    2K
Bulgaristan'da Yol Çalışması Ne Zaman Bitecek?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Sıla Yolu
 • 2    5K
Geri