Bulgaristan’dan Türkiye'ye geçeceklere hırsızlık uyarısı

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin en çok sorun yaşadığı ülkelerin başında Bulgaristan’da yer alıyor. Özellikle gümrük kapıları ve rüşvet olayları ile gündeme gelen Bulgaristan’dan geçecek olanlar çok dikkatli olmalı. Türk Dışişleri Bakanlığı Bulgaristan’da yabancı plakalı taşıtların çalınması sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğunu değinerek, bu tür olaylarda hemen polise başvurulması gerektiğini belirtti. Bakanlık, bu konu hakkında internet sayfasında şunlara değindi: “Özellikle Bulgaristan’da konaklayan yabancıların araçları çalınmakta, hırsızlık şebekeleri süratle aracın izini kaybettirmekte ya da aracın sahibi ile temasa geçerek çaldıkları aracı iade etmek için para talep etmektedirler. Yolculuk esnasında Bulgaristan’da konaklanması planlanıyor ise kasko sigortasının kapsamının Bulgaristan’ı içerecek şekilde genişletilmesi yararlı olacaktır.”

Bakanlık, gidiş ve dönüşte Bulgaristan’dan karayoluyla transit geçiş yapmayı tercih edecek vatandaşlar için aşağıda belirtilen hususlara özen göstermeleri gerektiğini belirtti:

* Gündüz seyahat etmek,

* Ana yolları tercih etmek suretiyle yolculuk yapmak,

* Mümkün olduğu takdirde küçük gruplar oluşturarak birbirinden kopmadan seyahat etmek,

* Bazı Batı Avrupa ülkelerinden Bulgaristan’a oto-trenle seyahat ederken Sofya yerine, Türk sınırına yakın Svilengrad şehrine kadar yolculuk yapmak,

* İhtiyaçların ötesinde nakit para ve ziynet eşyası taşımamak,

* Bir olay olduğunda derhal polise başvurarak, zabıt tutturmak; gerekiyorsa en yakın temsilciliğimizle temas ederek yardım istemek, (112 acil durum hattı Türkçe servis vermektedir)

* Mümkün olduğunca duraklama ve konaklamadan kaçınmak, Bulgaristan’dan en kısa sürede geçmek,

* Konaklama durumunda ise, taşıtları korumalı park yerleri veya kapalı garajı olan otellerde park edip şehirde taksi kullanmak.

Kaynak
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst