Defne yaprağının faydaları nelerdir?

Akdeniz kültüründe yaygın olarak kullanılan defne yaprağı, sağlıktan kozmetik sektörüne kadar pek çok alanda faydaları bulunmaktadır. Antik çağlardan günümüze kadar faydalarından istifade edilen defne yaprağı, tütsü olarak kullanıldığında da ortamın kötü enerjisini aldığına inanılmaktadır. Peki defne yaprağı çayının faydaları nelerdir? Defne yaprağı yağı nasıl kullanılır?

Defne yaprakları, Antik Yunan ve Roma Dönemlerinden beri yaygınlıkla kullanılan Akdeniz ve Ege bölgelerine has bir bitkidir. Ege ve Akdeniz yemekleri, defne yapraklarının verdiği aromalarla tatlandırılarak karakteristik bir özellik taşırlar. Güzel kokusu ve yemeklere verdiği hoş tatlarla günümüzde giderek yaygınlaşan defne yaprakları kullanımı, ünlü şeflerin mutfaklarına dahi girmiştir. Tıbbi ve aromatik özellikleriyle de bilinen bu bitki sadece yemeklerde değil kozmetik ve sağlık sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Somut kullanımı yanında defne yapraklarına yüklenen bazı anlamlar vardır. Defne yaprakları, başarı ve umudu simgelediği gibi stresi azaltması için evin tütsü gibi içinde yakılması da yaygın bir alışkanlıktır.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?​

Defne YaprağıBirçok alanda kullanılan defne yaprağının insan sağlığına sayısız faydası olduğu gibi kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. İnsan sağlığına olan faydaları şöyledir:

- En önemli özelliklerinden biri de içerdiği antioksidanlardır. Bu sayede vücutta biriken toksinlerden arınmasını sağlayarak hastalıklara olan direncini güçlendirir.
- Enfeksiyonlara karşı korur. Soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılır.
- Ateş düşürücü özelliği vardır.
- Antiseptik ve antiviral özelliği ile kuru ve toz haline getirilmiş defne yaprakları açık yaraya sürüldüğünde kısa sürede iyileştiği görülmüştür.
- Uyku verimini ve kalitesini arttırır.
- Hazımsızlığa iyi gelen defne yaprağı, mide rahatsızlıklarının önüne geçerek rahatlatır.
- Düzenli ve miktarı abartılmadan tüketilen defne yaprağı çayı, kolesterolü düşürür
- Kalp ve damar sağlığını güçlendirir.
- Mide şişkinliği, gaz oluşumu ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelerek bağırsakların düzenli çalışmalarını sağlar.
- İdrar sökücü olmasıyla vücutta iltihap oluşumuna engel olur.
- Evde yakılarak kullanılan defne yaprakları, solunum yollarını rahatlatır, nefes darlığına iyi gelir ve stresi azaltır.
- Balgam sökücüdür.
- Eklem ağrıları, romatizma, migren ağrılarını dindirir.
- Kadınlarda adet döngülerini düzenin düzenli olmasına yardımcı olur.
- Böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
- Gargara yapılarak ağız ve diş sağlığı korunabilir.
- Cilt ve saç bakımında defne yaprağının faydaları:
- Kuru ciltleri nemlendirerek yaşlanmaya karşı geciktirici özelliği varıdır.
- Sivilce oluşumunu engeller.
- Saçların kırılmasını önleyerek beyazlamasını geciktirir.
- Saç derisi bakımında kullanılan defne yaprakları kepeklenmeleri önler
- Bitlenmelere karşı doğal bir çözümdür, sadece bit değil birçok haşereden korunmak için başvurulan bir bitkidir.

Evde Defne Yaprağı Yakmak Ne İşe Yarar?​

Antik dönemlerden itibaren kullanılan defne yaprağı, çay ve yağ olarak kullanılmasının yanında evdeki kötü enerjiyi alması için kurutularak yakılır. Ayrıca hoş kokusu sayesinde evin atmosferini değiştirmektedir. Defne yaprağı küçük bir tabağın içinde yakılarak tütsü gibi kullanılabilmektedir.

Defne Yaprağı Nasıl Kullanılır?​

1) Çay: 6 adet defne yaprağı, yarım litre kadar su. İlk olarak su kaynatılır, ardından kaynayan suyun içerisine defne yaprakları eklenir ve 5-10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Biraz ılıyan çaya bal eklenerek içilebilir. Birçok sağlık sorununa iyi gelen çay, cilde ve saça sürüldüğünde (bal eklemeden, sade olarak) yukarıda sayılan faydalar görülür.

2) Yağ: Çok eski çağlardan bugüne kadar kullanılan defne yağı aktarlardan temin edilebilir. Masaj yaparak başa sürüldüğünde baş ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca cilt ve saç bakımında da kullanılan defne yaprağı yağı en eski kozmetik ürünlerindendir ve faydalarından istifade edilmesi tavsiye edilir.

3) Kurutularak Kullanılması: Defne ağaçları yaz-kış yapraklarını dökmeyen bir bitki türdür. Bundan dolayı 4 mevsim yaprakları toplanabilir. Defne yapraklarının kullanılmasında önemli olan doğru kurutulması ve muhafaza edilmesidir. Her mevsim rahatlıkla toplanan yapraklar fırınlarda kurutularak muhafaza edilebilir. Nemden ve güneş ışınlarından uzak tutularak saklanmalıdır. Doğal bir baharat halini alan defne yaprakları yemek yapımında bilhassa balık ve salatalarda kullanılmaktadır. Ayrıca kurutulmuş haldeki yapraklar açık yaraların çabucak iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

1 Gr Defne Yaprağı Besin Değerleri​

Karbonhidrat 0.08
Protein 0.01
Yağ 0.01
Lif 0.04
Kolesterol 0
Sodyum 0.04
Potasyum 0.84
Kalsiyum 1.32
Vitamin A 0.98
Demir 0.07
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Dağ Defne Çiçeği (Kalmia Latifolia)
 • BULUT
 • BULUT,
 • Bitkiler
 • 0    1K
Defne Yağı
 • :Eylül:
 • :Eylül:,
 • Ansiklopedi
 • 1    926
Zeki Ömer Defne (1903-1992)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Dut Yaprağının Faydaları Nelerdir?
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sağlık
 • 0    2K
Geri