• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Diyanet İmamı Casusluğu İtiraf Etti

Kaptan43

topragizbiz.com
#1
Diyanetin Avusturya temsilcisi casusluğu itiraf ettiDiyanetin imamları casus gibi kullandığı ile ilgili Avusturya’dan itiraf geldi .Avusturya basınına konuşan Viyana Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karadaş casusluk yaptıklarını kabul etti. Karadaş apar topar Türkiye’ye gönderildi.

Viyana Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karadaş, bir Avusturya gazetesine,Avusturya’daki Diyanet İşleri teşkilatı ATİB’in hiçbir Avusturyalının özel hayatını takip etmediğini savunarak, Gülen Cemaati’yle ‘radikalleşen’ Türkiye kökenlilerin incelenmesinin bir ‘görev’ olduğunu söyledi. Karadaş, “Bu yüzden yurttaşlarımızı ve Avusturya halkını korumak için bilgi toplamak ve rapor hazırlamak meşrudur” dedi.

Bu açıklamaların haber olmasının ardından Avusturya İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı. Türkiye Büyükelçiliği de Viyana Din Hizmetleri Müşaviri Fatih Mehmet Karadaş’ın Viyana’daki faaliyetlerinin sonlandırılacağını açıkladı.

Diyanet’e bağlı imamların, 38 ülkede MİT ile birlikte çalıştıkları ortaya çıkmıştı. İmamların Türk kökenli kişiler hakkında hazırladıkları raporları Diyanet İşleri Başkanlığı ile TBMM Darbeyi araştırma komisyonuna gönderilince haber olmuştu.

Almanya, Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) camilerinde görevli bazı imamların Gülen Cemaati hakkında Ankara’ya bilgi notları göndermesi üzerine inceleme başlatmıştı.

Almanya’daki federal başsavcılığın, imamlar hakkında yürüttüğü soruşturmada önemli bir noktaya ulaştığı, imamların yargılanması için harekete geçeceği belirtilirken, Diyanet, Almanya’da casuslukla suçlanan imamlarını Türkiye’ye çağırmıştı.

‘Sadece Gülen Cemaati mensupları değil’


Muhalefetteki Yeşiller Partisi’nden Peter Pilz, Türkiye’nin Viyana’da büyükelçiliği aracılığıyla bir istihbarat ağı kurduğunu ve bu ağa ödeme yaptığını öne sürdü.

Polise, Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB) adındaki şemsiye örgütle ilgili bilgileri verdiğini söyleyen Pilz, bu örgütün Avusturya’da onlarca camide büyükelçilik aracılığıyla faaliyet yürüttüğünü kaydetti.

Pilz’in iddiasına göre bu örgüt, Ankara tarafından gönderilen imamlar aracılığıyla Gülen Cemaati mensupları hakkında bilgi topluyor.

Ancak Pilz’e göre ATİB için çalışanlar sadece bununla kalmayıp, Avusturya’da yaşayan Türkiyeli Kürtler, muhalif politikacılar ve gazeteciler hakkında da Türkiye’ye bilgi sağlıyor.

Erdoğan’a muhalefet eden isimler de imamlar aracılığıyla takip ediliyor.

Türkiye ve ATİB reddetti


Böyle bir yapılanmanın, dini bir örgütlenme olarak yabancı bir hükümetçe finanse edilmesinin Avusturya kanunlarına aykırı olduğunu belirten Filz, polise gönderdiği belgelerle ATİB’le Türk büyükelçiliği arasındaki bağın da görülebildiğini kaydetti.

ATİB ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Pilz’in suçlamalarını reddederken, Viyana’yı da zaten yeterince gerilen ikili ilişkileri daha da germemesi konusunda uyardı.
 

Reklam

 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • 2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi
  Ugur Ugur
  2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi Üç Aylar başlangıcı 19 Mart 2018 Pazartesi Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe Miraç Kandili 13 Nisan 2018 Cuma Berat Kandili 30 Nisan...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Kapıkule ve Diğer Gümrük Kapılarını Canlı İzleyin - 2018
  Kaptan43 Kaptan43
  Buyurun Arkadaşlar, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük Kapılarımızı sizler de canlı izleyebilirsiniz. Görüntüler yaklaşık 30 saniyede bir yenilenmektedir. Kapıkule...

Facebook