• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Fed kararlarından sonra altın fiyatları toparlanamıyor

altinci

topragizbiz.com
#1
Geçen hafta Fed etkisiyle son üç yılın dibini gören altın fiyatları yeni haftayı da düşük karşıladı. 'Güvenilir liman' olmaktan çok uzaklaşan altının onsu 1.290 dolar seviyesinden çıkamıyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı etkisiyle yerle bir olan altın, çıkış bulamıyor. Geçen hafta rekor düşüş yazarak, son üç yılın dibini gören altın fiyatları, yeni haftayı da düşük karşıladı. Altının ons fiyatı hala 1.290 doların altında işlem görüyor.


30 YILIN EN KÖTÜ HAFTASI
Altın fiyatındaki bu şiddetli düşüş fiyatı üç yıl geriye çekerken, haftalık kaybın da 30 yılın en kötü faturasını çıkarabileceği belirtiliyor. Altın hafta başından bu yana yüzde 9'a yakın değer kaybetti.


DEĞERİ YÜZDE 24 ERİDİ
Bu yıl nisan ayında alevlenen altın krizi yeni darbelerle büyüyor. Geçen 12 yıl boyunca sürekli prim yapan ve adını 'güvenli liman'a çıkaran altın, bu yıl başından itibaren yüzde 24 değer kaybetti.

Uzmanlar altın fiyatlarında düşüşün sürebileceği konusunda uyarıyorlar. Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemenin sonuna gelindiğine ilişkin açıklamalar, gelişmekte olan piyasalardan para çıkışını tetiklerken, altın fiyatlarında düşüş durmuyor.

DÜŞMEYE NİYETİ YOK

Önceki gün yüzde 5 kayıpla 1.284 dolardan kapanan spot altın dünkü işlemlerde ise 1.269 dolara kadar gerileyip daha sonra 1.288 dolar seviyesine yükseldi. Altın fiyatlarının geleceğine ilişkin tahminlerde bulunan uzmanlar, fiyatların 1.255 ile 1.158 arasında doğru ineceği kanaatini taşıyor.

30 YILIN EN KÖTÜ HAFTALIK KAYBI YAŞANDI

Fiyatların biraz daha gevşemesi halinde ortaya çıkacak ortamı bir alım fırsatı olarak da değerlendirmek mümkün. Kısa vadeli bakıldığında 1.326 seviyesinin önemli olduğu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe düşüş baskısının devam etmek isteyeceği ve 1255 seviyesine kadar gerileme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor. Fed kararları sonrası gerileyen altın, aynı zamanda son 30 yılın en kötü haftalık kaybını da görebilir.

Altın hafta başından bu yana yüzde 9'a yakın değer kaybetmiş durumda. Geçen 12 yıl boyunca sürekli prim yapan altın, bu yıl başından bu yana ise yüzde 24 değer kaybetti.
 
Üst