Hüssar - Polonya'nın Kanatlı Süvari Birlikleri

Ugur

Administrator
Hüssarların giydiği kanatlı zincir zırhlar
Hüssar Polonya'nın 16. ve 18. yüzyılları arasında kullandığı, sırtlarına yapma kanatlar takan süvari birlikleridir. Lehistan ordusunun en önemli birliği olarak görülmüştür.

Hüssarlar aslında daha çok Avusturya-Macaristan kökenlidir ancak daha çok Lehistan-Litvanya Birliği tarafından daha çok yetiştirildi. Henüz süvariler barutlu silahlar kullanmaya yeni geçtiği dönemlerde hızlı akıncı birlikleri olarak kullanılmışlardır.

Polonya'lı Hüssarlar, sırtlarına taktıkları metalden ve tüyden oluşan yapay kanatlar sayesinde erken bir tank birimi vazifesi gördüler. Diğer atlıların arasına hızla dalan bu birlikler, kanatları sayesinde sayısız atlıyı büyük bir hızla saf dışı bırakabilmekteydiler. Hüssarlar Orta Avrupa ve daha çok Doğu Avrupa'da kullanılmalarının sebebi, bu bölgede yetiştirilen atlardır.

1610 yılında Lehistan ile Rusya Çarlığı arasında yapılan Kluşino Muharebesi'nde 5 bin Lehli Hüssar'ın 35-40 bin kişilik Rus askerlerini mağlup etmiş ve Hüssarlar kendilerinin 3-4 katı kadar fazla ve güçlü olan orduları yenerek efsane olmuşlardır.

Hüssar
Hüssar


Hetman'ın baş koruması
17. yüzyılda giyilen Hüssar zırhı
 
Benzer konular Forum Tarih
Nazenin Müzik 1 45
Nazenin Müzik 2 88
Kaptan43 Müzik 0 37
Ugur Biyografiler 0 72

Benzer konular

Üst