Kadın diye camiye almadılar... Ders gibi yanıt

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
İstanbul'un Üsküdar ilçesinde Mihrimah Sultan Camii olduğu iddia edilen bir camiye ailesi ile birlikte girmek isteyen genç bir kadın görevli olduğu değerlendirilen erkekler tarafından engellendi..

Kadınların camiye giremeyeceğine yönelik hadis olduğunu savunan erkek şahsa Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu söyleyen genç bir kadının tepki gösterdiği kameralara yansıdı.

SİZ KİMSİNİZ YA...

Görüntülerde erkek şahsın baş örtülü kadına yönelik "O zaman siz peygamberin hadislerinden çok çok uzaksınız, sen istersen bin 500 tane ilahiyat bitir benim gözümde havasın" şeklinde tepki gösterdiği görülüyor.
"Dini de buna alet edemezsiniz" diye tepki gösteren genç kadın ise "Siz kadınlar camiye giremez diyemezsiniz, hangi hadis, hangi kaynak la ilahe... Kadınlar camiye giremez, kadınlar onu yapamaz, kadınlar bunu yapamaz... Siz kimsiniz ya! Niye biz camide namaz kılamıyoruz ya" diye tepki verdi

Genç kadın güvenlik görevlisinin gelmesinin ardından yanındakiler tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.

İMAM MÜFTÜLÜĞÜ İŞARET ETTİ
Tepki çeken görüntülerin ardından Odatv Mihrimah Sultan Camii İmamı Kasım Kuzyurt'a ulaşmaya çalıştı. Kuzyurt, Üsküdar Müftülüğü ile görüşülmesi gerektiğini ve kendisinin konuşma yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

ÖZKES'TEN ODATV'YE AÇIKLAMA
Bunun üzerine Odatv Eski Üsküdar Müftüsü İhsan Özkes ile konuştu. Özkes yaşanan skandal üzerine şunları söyledi:
“Bu yaşananlar din görevlisi ya da güvenlik görevlisi tarafından yapıldıysa, asla kabul edilemez. Diyanet zaten bu konuda üzerine düşen görevi yapar. Fakat son zamanlarda bu konuda halkın müdahalesi olduğuna tanıklık ediyoruz. Bu eylemi yapan halktan biriyse onun ne söylediğine bakarım. Kur’an-ı Kerim’de böyle bir ifade yok. Hz. Muhammed’in böyle de bir sözü yok. Bunlar hiçbir görevi olmayan ya da bunları kendine görev edinenlerin sözleridir ve bunların çoğaldığına dikkat çekmek isterim. Onlar toplumda bunu dayatmaya çalışıyorlar. Özellikle de hanımlara yönelik, rahatsız edici boyutlara ulaşıyor.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan Külliye'de 4 Ekim 2018'de Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla ağırladığı din görevlilerine seslenmiş ve kadınlara camiiyi kapatan zihniyeti eleştirmişti.
Erdoğan “Hâlâ çirkin gelenekleri İslam diye gösteren zihniyetler var. Bundan kurtulmamız lazım. Kadınlar camiye giremez diye hadis mi var? Adeta camilerimiz kadınlara kapatılmış. Biz çocuklarımızın, hanımlarımızın ayaklarını camiye alıştırmamız lazım. Camiler Müslümanların cem olduğu yerlerdir" şeklinde konuşmuştu.

Odatv.com
 
Buralarda camileri en çok kadınlar ziyaret ediyor. Hiç izdiham yaşandığını da görmedim.
Ama İstanbul garip bir metrapol, her türlü insan var. Bazı semtleri de Ortadoğu'ya ayak basmış hissini yaşattırıyor, yobazı çok.
 
Kadını koymak istemeyenler kendi kafalarına göre iyi iş yaptığını sanıyor. Dinden imandan anlamayan çok din görevlisi var. Sıkışınca peygamberimizin hadisi var deyip geçiyorlar.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri