Üst
Kurban Etleri 12-24 Saat Bekletildikten Sonra Tüketilmeli

Kurban Etleri 12-24 Saat Bekletildikten Sonra Tüketilmeli

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Dini bir vazife olmasının yanı sıra, ekonomik ve sosyal bir boyutu da olan Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhat Büyükleblebici, insan sağlığı, hayvan sağlığı ve çevre temizliği gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.
kurbaneti.webp
kurbaneti.webp

İNSANLARDAKİ HASTALIKLARIN YÜZDE 61’İ HAYVAN KÖKENLİ

Bayram’da yaklaşık 800 bin büyükbaş ve 2 milyon küçükbaş hayvanın naklinin ve kesiminin yapıldığını, bu oranın Türkiye’de yıllık kesilen hayvan miktarının yüzde 25-30’unu oluşturduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Serhat Büyükleblebici, özellikle Veteriner Hekim kontrolü dışında yetiştirilen, sevki yapılan, satışa sunulan hayvanların bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskini arttırdığını ve kesilen hayvanlardan elde edilen etlerin de insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturduğunu söyledi.

İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’inin hayvan kökenli olduğu bilgisini paylaşan Büyükleblebici, “Bunun yanında, insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin de yüzde 90’ı hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek bu tehlikelerin azaltılması veya ortadan kaldırılması açısından, kesilen hayvanın sağlıklı olması önemlidir” dedi.

KURBANLIK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR?

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken bazı temel kurallar olduğunu söyleyen ve bu hususa dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Serhat Büyükleblebici, “Kurbanlık olarak alınacak küçükbaş ve büyükbaş hayvanların Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurulan bilgisayar destekli veri tabanlarına kayıtlı olduğunu gösteren kulak küpelerinin olması gerekmektedir. Ayrıca küçükbaş hayvanlarda nakil belgesi ve büyükbaş hayvanların pasaportu olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca çok zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşli, çok genç, etleri olgunlaşmamış, tüyleri karışık ve mat, bakışları ve dış görünümü cansız, burun akıntılı, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanların alınmaması gerekmektedir. Satın alınan hayvanlara kesime kadar sakin ortamlarda, iyi barınaklarda, normal beslenme alışkanlıklarında bakılmalıdır. Kesim öncesinde 24 saat sadece su vererek dinlendirdiğimiz hayvanları nahoş görüntülere sebep olmadan, eziyet etmeden, asgari teknik ve hijyen şartları taşıyan yerlerde kesmeliyiz” dedi.

ETLER KESİM SICAKLIĞINDAYKEN BUZDOLABINA KONULMAMALI

Kurbanlık etlerin kesim sıcaklığında buzdolabına konulmaması gerektiğinden söz eden Büyükleblebici, etlerin 5-6 saat güneş görmeyen gölge yerde bekletildikten sonra buzdolabına konulmasının doğru olduğunu belirtti.
Kurbanlık etlerin henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir durumda, büyük parçalar halinde üst üste konulması durumunda, buzdolabı ısısının etin iç kısımlarını soğutamayacağını ifade eden Büyükleblebici, “Bu sebeple, etin hava almayan kısımlarında çok kısa sürede bozulma ve kokuşma görülebilir. Etler kesimin ardından, 12-24 saat bekledikten sonra tüketilmeli ve soğukta muhafaza edilmelidir” dedi.

ASÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serhat Büyükleblebici, sözlerini şöyle tamamladı: “Sonuç olarak tüketicilerin kurban bayramında sağlıklı bir et elde edebilmeleri için, kurbanlık hayvanlarını Veteriner Hekim kontrolünde satış yapan yerlerden almalı, kesimleri bu konuda ehliyetli kimselere yaptırmalı, kesim sırasında ve sonrasında hijyen kurallarına uymalı, artık organ ve dokular gelişi güzel atılarak halk ve çevre sağlığı tehdit edilmemelidir.”

Kaynak; trthaber
 
Geri