Evde Kal Türkiye

Manyas Kuş Gölü

Ugur

Administrator
Marmara Bölgesi’nin en değerli noktalarından biri olan, ev sahipliği yaptığı onlarca çeşit canlı ile Türkiye’de kuş cenneti olarak tanınan ilk alan: Manyas Kuş Gölü.16 bin metrekarelik bir bölgeye yayılmış olan bu güzel göl, hem doğanın harikalarını barındırıyor, hem de pek çok kuş türünün yaşam alanı oluyor.

Balıkesir kenti sınırlarında yer alan Manyas, doğanın keşfedilmeyi bekleyen güzellikleriyle ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Gezilecek Yerler


Türkiye’nin ilk kuş cenneti olan ve A sınıfı sulak alan diplomasına sahip gölü Manyas, her yıl 3 milyon tür kuşun barındığı eşsiz bir bölgedir.

Mart – Temmuz ve Eylül – Ekim ayları, en iyi gözlemi yapabileceğiniz dönemleri oluşturuyor. Kuş türlerini etkilememek için uzak noktalarına kurulmuş olan kamera sistemi, kuş gözlem kulesi ve tahnit müzesi, bu canlıların yaşamlarına dair izlerin sürülebilmesi için geliştirilmiştir.

Onlarca kuş türünün barınma, beslenme, üreme ve konaklama alanı olan Manyas Kuş Gölü, uluslararası önemde olan bir milli parktır. 266 tür kuş, 118 bitki çeşidi ve göl içinde 23 balık türü ile sürüngenlerin yaşadığı bu park, müthiş bir keşif ve gözlem rotasıdır.

Eşsiz bir ekosisteme sahip olan bu bölgede, tüm canlılar ve bitkiler ahenk içinde yaşarken, benzersiz manzaraların oluşmasını da sağlar.

Ilıman iklimiyle doğanın değerli canlıları için oldukça uygun bir ortama sahip olan Manyas Gölü’nde koloniler halinde de yaşam bulunuyor.

Tepeli pelikan, küçük karabatak, balıkçılı gibi önemli kuş türleriyle, sazan, yayın, turna gibi balık çeşitleri, Manyas Milli Parkı sınırlarında yaşar.

Marmara Bölgesi’nin en büyük dört gölünden biri olan Manyas, şimdi sizler tarafından da keşfedilmeyi bekliyor!

Etkinlikler


Uzun yıllardır değerli canlı türlerinin evi olan Manyas Kuş Cenneti, bölgenin önemine değinmek ve çevre bilinci oluşturmak için Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali düzenleniyor.

1987 yılından beri düzenlenen bu festival kapsamında keyifli etkinlikler, toplantılar ve eğlence programları, tüm misafirlerle birlikte gerçekleştirilir.

Nasıl Gidilir?


Dünyadaki en büyük kuş gözetleme kulelerinden birine sahip olan Manyas Kuş Gölü, ulaşımı da oldukça rahat olan bir kentte yer alıyor.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yer alan Manyas, karayolu ile ulaşılabilen bir bölgededir. İstanbul ve Ankara üzerinden uçuş gerçekleştirebileceğiniz kente, otobüs seferleriyle de ulaşabilirsiniz.

Seyahatiniz sonrasında toplu taşıma araçları ve taksilerle ulaşabileceğiniz Manyas Milli Parkı, Balıkesir – Bandırma karayolu üzerinde yer alıyor.Kaynak: Go Turkey
 
Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst