Üst
Mavi Bilye ve Soluk Mavi Nokta

Mavi Bilye ve Soluk Mavi Nokta

Mavi Bilye​

mavi-bilyeb8309d890c42fa8c.webp
mavi-bilyeb8309d890c42fa8c.webp
Mavi Bilye, 7 Aralık 1972'de Apollo 17 uzayaracı mürettebatı tarafından Dünya'dan 29.000 km mesafeden çekilen ve yerküreyi bütün olarak gösteren fotoğraftır.

Mavi Bilye ismi ayrıca, NASA tarafından uyduların farklı zamanlarda çektiği fotoğraflar birleştirilerek yapılan ve mümkün olduğunca az bulut içermesine çalışılan kolaj fotoğrafları için de kullanılır.

Apollo uzayadamlarının çektiği Mavi Bilye, tarihteki en ünlü fotoğraflardan biridir. Fotoğraf, çekildiği anda Güneş'in uzayaracının arkasında olması ve uzayaracının dünyadan hayli uzakta olması sayesinde, dünyayı tam aydınlık bir küre olarak gösterir, bu şekilde çekilebilen çok az fotoğraf bulunmaktadır. Uzayadamları, dünyanın bu görünüşünü mavi bir bilyeye benzetmiştir, fotoğrafın adı bu benzetmeden gelir.

Fotoğraf 7 Aralık 1972 günü, saat yaklaşık sabah 10:39 'da, fırlatmadan 5 saat 14 dakika sonra, uzayaracının dünya yörüngesinden çıkıp Ay yolculuğuna çıkmasından 1 saat 48 dakika sonra çekilmiştir. Apollo 17'nin 00:33'te fırlatılması, Afrika'nın uçuşun ilk saatlerinde aydınlık görünmesini sağlamıştır. Aralık gündönümü yaklaştığından Antarktika da aydınlık görünmektedir.

Fotoğrafın resmi adı AS17-148-22727dir. Benzer isimli AS17-148-22726 fotoğrafı, bu fotoğraftan az önce çekilmiştir ve o da tam Dünya fotoğrafı olarak kullanılır. Fotoğrafçı 70 mm'lik bir Hasselblad makinesi ve 80 mm'lik bir objektif kullanmıştır.

Apollo 17, son insanlı ay uçuşu olmuştur. O günden sonra tüm küreyi tek bir fotoğraf karesine sığdıracak denli Dünya'dan uzaklaşan bir insan olmamıştır.

70'lerin çevreci hareketleri revaçtayken yayımlanan fotoğraf, pek çok kişi için Dünya'nın kırılganlığını ve uzaydaki yalnızlığını gösteren bir simge haline gelmiştir.

Fotoğraf aslında başüstü, yani kuzey kutbu aşağıda olacak şekilde çekilmiş, ancak yayımlanmadan önce düzeltilmiştir. Orijinal "ters" fotoğraf, ters harita kuramı taraftarlarınca kanıt olarak kullanılır.

Soluk Mavi Nokta​

soluk-mavi-nokta2aabfa4f1148139c.webp
soluk-mavi-nokta2aabfa4f1148139c.webp
Soluk Mavi Nokta, 14 Şubat 1990 tarihinde yaklaşık 6 milyar kilometre gibi rekor bir uzaklıktan, Voyager I aracından kaydedilmiş fotoğraftır. Fotoğrafta, Dünya'nın görünen boyutu bir pikselden daha düşüktür ve gezegenimiz, uzayın yalnızlığında kameraya yansıyan güneş ışığı bantları arasında küçük bir nokta olarak görünür.

Amerikalı gökbilimci ve astrobiyolog Carl Sagan'ın özel isteği ile NASA, misyonunu tamamlamış olan ve Güneş Sistemi'nden ayrılmak üzere olan Voyager 1 ile, son defa kamerasını döndürmesi ve Dünya'nın görüntüsünü kaydetmesi için son kez iletişime geçti. "Soluk Mavi Nokta" ifadesi, fotoğrafın önemi üzerine düşüncelerini dile getiren Carl Sagan tarafından, başlığını koyduğu 1994 Soluk Mavi Nokta eseri ile icat edildi.

Fotoğraf çekilirken dar açılı bir objektif kullanılmış; mavi, yeşil, ve mor filtreler takılmış ve tutulum düzleminin 32° üstü hedeflenmiştir. Dar açılı objektifler, geniş açılı objektiflerin aksine belli bir bölgeden ayrıntı görüntülemek için kullanılır. Dünya, fotoğrafta bir pikselden daha küçük bir alan (0,12 piksel) kaplamaktadır.

Voyager 1, Venüs, Jüpiter, Satürn, Uranüs, ve Neptün'ün de benzeri fotoğraflarını çekmiştir. Merkür'ün Güneş'e yakınlığı fotoğraflanmasına izin vermemiştir. NASA, altmış kadar fotoğrafı bir mozaik şeklinde bir araya getirerek "Aile Fotoğrafı" isimli Güneş Sistemi resmini oluşturmuştur.
 
Bu konuya bir de "Düz Dünya" cı sivrizekalılar baksa ya. Bunca resim, bunca video ve malzeme varken hala düz dünya diyen aptallar var.


ve dünya gerçekten DÜZ(!)
 
Geri