Mevlana'nın kitabında geçen "Tanrı Vahyidir" ifadesi ne demektir?

avci

topragizbiz.com
Mevlananin mesnevisinin on yazisinda yazildi belirtilen Allah vahyindendir.Anlam bakimindan bir cok goruse goz atmadan karar verilmemesinden yanayim,kanimca Tanri vahyi sozu biraz carpitilmaya hazir konu Mevlananin neden bu sozu sarfettigi tartisilir bir konu,buderece tartisilmasi birazda kendisinin kullandigi ama bazen yani az olarak kullandigi cumlelerden kaynaklaniyor.Altta birkac gurusu paylastimMevlana'nın kitabında geçtiği iddia edilen “Bu, ne yıldız bilgisidir, ne remil, ne de rüya. Tanrı, doğrusunu daha iyi bilir ya, Tanrı vahyidir! Sofiler, bunu halktan gizlemek için Gönül Vahyi demişlerdir!" ifadesinde Sofilerin halktan gizlemek için gönül vahyi (ilham) dediklerini ama Tanrı vahyi olduğunu söylediği iddia ediliyor. Burada kastedilen nedir?

Hz. Mevlana, Mesnevi’nin önsözünde “Mesnevi’nin, gönüllere şifa olduğunu, hüzünleri giderdiğini, Kur’ân’ı açıkladığını, huyları güzelleştirdiğini, yüce yazıcıların elleriyle yazdıkları o kitaba temizlerden başkasının dokunmasına müsaade etmeyeceklerini; onun, âlemlerin Rabbinden indirildiğini” söyler. Mevlana, bu sözüyle Mesnevi’nin kendi düşüncesiyle değil, ilhamla yazdırıldığını belirtmek istemiştir. Çünkü Mevlana Mesnevi’yi düşüne düşüne, müsveddeler yaparak yazmadı.

İçine doğan düşünceler dilinden aktı. Bu anlamda Mesnevi, hiç şüphesiz vahiydir ama Peygamber’e gelen melek Cebrail vahyi gibi değil, ilham anlamında vahiydir. Çünkü vahiy ilham anlamında da kullanılır. Mesela Taha Suresi’nde yüce Allah’ın Musa’nın annesine, çocuğunu bir sandığa koyup suya atmasını vahyettiği anlatılmaktadır. Elbette Peygamber olmayan Musa’nın annesine, peygamber vahyi değil, ilham gelmiş, kalbine bu düşünce doğurulmuştur. Nahl Suresi’nde Allah’ın, bal arısına vahyettiği de belirtilmektedir. Bal arısına vahiy, ona verilen içgüdüdür. Mevlana’nın sözü, ilham anlamında vahiy olarak doğrudur. Nitekim Molla Cami onu şöyle nitelendirmiştir:

Men çi guyem an vasf-i âli-cenab

Nist peygamber veli dared kitab.

(Ben o yüce zat hakkında ne diyeyim,

peygamber değil ama kitap getirmiştir.)

Mevlana’yı bir Moğol ajanı olarak düşünmek çok büyük bir saygısızlıktır, küstahlıktır. Ağzı olan konuşuyor. Çekinmeden bizi biz yapan büyükleri aşağılıyorlar. Hz. Ebubekir soyundan gelen bir büyük âlime, bir hak adamına, bir aşk şairine, bir büyük filozofa vicdanları titremeden iftira ediyorlar. Eğer Mevlana Moğol ajanı ise ah keşke herkes öyle Moğol ajanı olsa derim. 

MURATS44

topragizbiz.com
Öncelikle kendi görüşüm olarak , Yüce Rabbimizin 99 güzel adı dururken, Mevlana hazretleri gibi bir alim zatın bu isimleri bir kenara bırakıp "Tanrı" diyeceğini düşünmüyorum.

Tanrı kelimesi hristiyanların kullandığı Allah diyemedikleri bir kavram. Ayrıca bir müslüman Tanrı kelimesini telaffuz etmez. Bu açık açık hristiyanların islam üzerindeki oyunlarından biri.

Bir süredir Hz.Mevlana ve Mesnevi üzerine bir saldırı var. Bir kaç yıl önce de Mesnevi içinde küfürler olduğu, hakaretler olduğunu söyleyenler vardı. Hz. Mevlana gibi , herşeye rağmen gönül kapısını kapatmayan , İlahi kapının ise hiç kapanmayacağını insanlara söyleyen ve;

- " Gel, Her ne olursan ol , yine gel.."

gibi bir davetle insanları uyaran bir zatın böyle ifadeler kullanmış olabileceğini düşünmek bile ahlaksızlıktır sadece. Hz.Mevlana, Bediüzzaman Said Nursi ve diğer alimlere saldırı olduğunu , onları gözümüzde küçük düşürmek için uğraşıldığını aklımızdan çıkarmadan çok iyi düşünüp bu tür saldıraları kaale almamamız gerektiğini çok iyi bilmeliyiz.

Yukarda verilen örneklerde , Hz.Musa (as) ' nın annesine verilen ilham , Bal arısına verilen ilham çok güzel örnek. Rabbimizin vahiy diye bildirdiğini biz insanların anlaması mümkün değilken bir cümle üzerine bu kadar yorum yapanların samimiyetinin derecesini anlamakta mümkündür.

Videoları izledim de , amatör bir ortamda gerçek niyeti bilinmeyen birinin sözleri saçmalıklardan ibaret değil. Bu videolar nerde çekilmiş , ne amaçla çekilmiş niyet gayet açık.

2. videoda ;

Mevlana, mesneviden üstündür , diyor gibi açık açık yalan ve art niyetli bir ifade mevcut. Kendini Allah cc yoluna adamış biri , O'nun gücü ve kudretini layıkıyla anlamış biri kalkıpta böyle bir ifade kullanmaz. Akıl ve mantık dışı.

İşin özeti ise ;

Sadece bir iftira , karalama ve art niyetle islamı zayıflatmak düşüncesiden başka bir şey değil. Buna güçleri de yetmez ama gelecek nesillerimiz üzerine yapılan bir operasyon.

Bu yaratıklara : - Mesneviyi okudun mu ? diye sorsak , eminim kitabın kapağını bile görmemişlerdir. Kendi inançsız iç dünyalarını bu şekilde dışa vurarak yapmak istediklerini asla yapamayacaklar.

Tabii bizler dikkat edip , bu zavallı mahlukatlara pirim vermedikçe.......
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst