Orman Yangınlarını Büyümeden Tespit Ederek İlk Müdahaleyi Yapan Sistem: Fire Hawk

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ETÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Alihan Bak, orman yangınlarını büyümeden tespit ederek ilk müdahaleyi yapan "Fire Hawk" isimli sistem geliştirdi.
hawk.jpg

Erken tespit​

Orman yangınları ve bu yangınlara müdahale üzerine araştırma yapan Bak, Türkiye'de çıkan orman yangınlarında yılda ortalama 10 bin hektarlık alanın zarar gördüğünü öğrenince Dr. Öğretim Üyesi Emre Tüfekçioğlu danışmanlığında, yangınların erken tespiti ve ilk müdahaleyi sağlamak amacıyla proje hazırlamaya karar verdi. Söz konusu projede drone kullanılabileceği düşüncesiyle yola çıkan Bak, ilk olarak "Fire Hawk" adını verdiği ve mobil güneş panelli şarj istasyonu içeren sistem geliştirdi.
20180601_2_30673033_34256630-528634_1.jpg

İlk müdehale​

Küçük boyuttaki 24 saat havada kalma özelliğine sahip, termal kamera ve ısı algılayıcılı drone, alevleri tespit edip, altında iki adet yangın söndürme topu bulanan diğer drone cihazını uyarıyor. Harekete geçen ikinci drone iki dakikada bölgeye gelerek, her biri 1,3 kilogram olan ve içinde bor karışımlı kimyasal bulunan iki topu yaklaşık 500 metre yükseklikten alevlerin üzerine bırakıp yangına ilk müdahaleyi yapıyor.

Kaynak: ORMANLARI KURTACAK İCAT
 

Ugur

Administrator
Benzer konular
Küçük Orman Ötleğeni
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    418
Üst