Biyografi Payidar Tüfekçioğlu - Tiyatro Oyuncusu ve Dublaj Sanatçısı

 Payidar Tüfekçioğlu, 1962 - 17 Mayıs 2017 Payidar Tüfekçioğlu, 1962 - 17 Mayıs 2017
Payidar Tüfekçioğlu 1962 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu, konservatuvar eğitiminden sonra Devlet Tiyatroları'nda çalışmaya başladı.

Payidar Tüfekçioğlu, Bursa Devlet Tiyatrosu ve Antalya Devlet Tiyatrosu'nda görev almış ve İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda halen görev almaktaydı.

Ünlü oyuncunun tiyatro ve sinema çalışmalarının yanı sıra çok önemli dublaj çalışmaları da yaptı. Hollywood filmlerinin önemli oyuncularının Türkçe dublajlarını yaptı.

En bilindik seslendirmeleri arasında Sylvester Stallone, Bruce Willis, Samuel Jackson, Morgan Freeman, Clint Eastwood gibi dünya çapında önemli aktörler yer almakta.

Payidar Tüfekçioğlu ayrıca son yıllarda Ölümsüz Aşk, Naciye'yi Kim Sevmez, Hünkarın Bir Günü, Acayip Hikayeler, Kurtlar Vadisi Pusu, Yunus Emre, Aşkın yolculuğu, Sudan Bıkmış Balıklar dizilerinde rol aldı.

Tüfekçioğlu, Afife Tiyatro Ödülleri "En iyi Erkek Oyuncu" ve Avni Dilligil "En İyi Erkek Oyuncu" ödüllerine layık görüldü.

Ünlü tiyatro oyuncusu ve dublaj sanatçısı Payidar Tüfekçioğlu 17 Mayıs 2017'de hayatını kaybetti. Tüfekçi bir süredir karaciğer nakli olmak için bekliyordu.

 
Allah rahmet eylesin...coook üzüldüm yunus emre aşkın yolculuğu, taptuk emre ile gönülleri fethetmiştir.
Röle bu kadar mı yakışır insan.bizlere güzel bir
Hayat dersi birakti..ruhun şad olsun güzel insan...
 
Geri
Üst