Plastik yollara hazır olun!

BULUT

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
İnşaat firması VolkerWessels‘in üretmeyi planladığı plastik yollar hem çok daha kolay bir şekilde hazırlanabiliyor hem de geri dönüştürülmüş malzemenin kullanılması sayesinde doğaya da herhangi bir zarar vermiyor.
600x360xpl.jpg

Düşünülenin aksine oldukça dayanıklı olacağı söylenen bu yolların eksi 40 derece ile 80 santigrat derece sıcaklığa kadar dayanabildiği belirtiliyor.

Normal yollara göre 3 kat daha dayanıklı olan plastik yolların üzerinden geçen otomobillere ve zorlu hava koşullarına da direnç gösterdiği ifade ediliyor.

Yolun basit yapısı, kabloların ve boruların yolun altından rahatlıkla döşenebilmesine olanak sağlıyor. Şimdilik tasarım aşamasında olan yolların ne zaman kullanılmaya başlanacağıyla ilgili herhangi bir bulunmuyor.

“Asfaltı ağlatmak” cümlesini kullanacağımız son yıllara girmiş olabiliriz. Artık neredeyse her alanda olduğu gibi yollarda da doğaya zarar vermeyen ve geri dönüştürülebilen malzemeye geçiş yapılması için hazırlıklar sürüyor. Eğer yapılan çalışmalar sonuç verirse yüzyıllardır kullanılan asfaltın pabucu da dama atılmış olacak.
 
plastik hayatımızın heryerıne girmekte artık bence tahta palet almak yerıne artık plastik palet satın alıyorum.
 
amerika da ve çoğu AB ülkesinde zaten bu teknoloji kullanılıyor
 
Plastiğin yol yapımındaki yerini ben de merak edip bir patent araştırması yaptım.
Espacenet – search results adresinde 22.000 civarı patent başvurusu gördüm. Teknolojinin rutin uygulanmakta olduğu anlaşılıyor.
Patent literatürü hemen her konuda tekniğin son durumu hakkında bilgi bulunabilecek bir kaynak. www.optimumpatent.com 'dan ulaşarak merak ettiğiniz diğer konuları nasıl araştırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 
Geri