Üst
Savaş uçaklarına "yerli göz" geliyor

Savaş uçaklarına "yerli göz" geliyor

BULUT

Super Moderator

Türk bilim adamları yerdeki bir karıncanın hareketini dahi 3 bin 500 metre yükseklikten görebilecek termal kamera sistemi geliştirdi.
z-RSYe-1446116464-2426.webp

Yüzüncü Yıl Üniversitesindeki (YYÜ) bilim adamları, savaş uçakları başta olmak üzere hava araçlarında kullanılacak yeni görüntüleme sistemi geliştirdi.

Savunma sanayinin yanı sıra arama ve kurtarmada kullanılan uçak ve helikopterlerin yerdeki hareketleri görebilme yeteneğini geliştirmek için çalışma başlatan YYÜ'lü bilim adamları, nanoteknoloji kullanarak "5. Jenerasyon Termal Kamera" üretti.

YYÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son dönemlerde özellikle savunma sanayi konusunda büyük atılım sağladığını söyledi.

Optik elektronikle manyetik malzemeler üzerine çalışma yürüttüklerini ifade eden Yavuz, bunlardan en önemlisinin son dönemde popüler olan yukarı çevirme dedektörlerle ilgili çalışmalar olduğunu belirtti.

Bu dedektörlerin daha çok savunma sanayinde ve arama kurtarma faaliyetlerinde uçakların yüksek menzilde net görüntü almasını sağlayan cihazlar olduğunu vurgulayan Yavuz, "Bu cihazları yapıyoruz. İnşallah okulumuz ve bakanlığımızın verdiği destekle projemizi yaşama geçireceğiz. Bununla ilgili ön çalışmamızı tamamladık. Çok güzel sonuç aldık. Bunun üniversitemize, bölgemize ve ülkemize önemli katkı sunacağına inanıyoruz" diye konuştu.

"Ciddi bir ürünü açığa çıkaracağız"​

Projenin içeriğiyle ilgili bilgi veren Yavuz, ürettikleri nano malzeme ile F-16 ve F-4 savaş uçaklarında kullanılan normal klasik dedektörlerin fiyatı arasında büyük fark olduğunu savunarak, "Klasik dedektörlerin maliyeti 10 milyon avroya kadar çıkarken, dedektörlerimizin maliyeti bin avro civarında olacak" ifadesini kullandı.

- Bunun ülkeye büyük kazanç sağlayacağını, askeri ve savunma sanayi stratejisi açısından da ciddi bir ürünü açığa çıkaracağını anlatan Yavuz, şöyle devam etti:

"Böylece ithalat ve ihracat olacak. İthalat olarak ham maddenin bir kısmını yurt dışından alıp daha sonra ürün satacağız. Bu ekonomiye çok büyük gelir sağlayacak. Televizyon veya herhangi bir mikrodalgadaki dedektörün, savunma sanayi ve arama kurtarma faaliyetinde kullanılabileceğini düşünün. Evimizdeki televizyonun dedektör sisteminin aynısını uçağa monte edebiliriz.

Bunun ön tarafına nanoteknoloji film yapacağız. Böylece maliyet inecek. Bu uzun ömürlü olacağı için ileriye dönük daha fazla kazanç sağlayacak. Diğer sistemin yıllık yaklaşık 2 milyon avro bakım ve onarım maliyeti var.

Sistemimizde ise böyle bir şey olmayacak."

Ürettikleri sistemin, mevcut sistemden çok daha üstün olacağını iddia eden Yavuz, en ufak bir hareketin yüksek hız ve irtifa farkı gözetmeksizin sistem tarafından anında bulunabileceğini dile getirdi.
 
Geri