Tecavüz Mağduru Erkekler İçin Klinik Açıldı

Ugur

Administrator
Dünyada ilk kez tecavüz mağduru erkekler için İsveç'te bir klinik açıldı. Geçtiğimiz yıl İsveç'te 370 erkeğin tecavüze uğradığı kayıtlara geçti.

Södersjukhuset (SÖS) bünyesinde açılan kliniğin şefi Lotti Helström, yeni açılan klinikte cinsel tacize uğrayan erkeklerin şimdiye kadar olandan daha iyi destek almalarının amaçlandığını söyledi.

Nüfus araştırmalarının tecavüze uğrayan erkek sayısının tahmin edilenlerden oldukça fazla olduguna dikkat çeken Lotti Helström, erkeklerde tecavüzün fiziksel ve psikolojik sağlıklarına olan etkilerin, kadınlara göre çok daha büyük olduğunu belirterek, tecavüze uğrayan erkeklerde post travma sendromu riskinin de çok daha fazla olduğunun altını çizdi.

Ayda 3 ila 5 erkeğin kliniklerine başvuracağını tahmin ettiklerini belirten Lotti Helström, "Cinsel tecavüze uğrayan erkeklerin büyük çoğunluğu yine başka erkekler tarafından taciz ediliyor. Bu kişilerin insani ve cinsel kimlikleri karmakarışık oluyor. Bu da bizim karşı karşıya olacağımız en büyük zorluk olacaktır" dedi.

Tecavüze uğrayan erkekler için klinik açılacağını ilk olarak İngilizce İsveç haberleri veren The Local gazetesinde duyurulmasının ardından Stockholm İl Sağlık Müdürlüğü, dünyanın her tarafından yayın organlarınca röportaj için aranmaya başlandı.

Washington Post web forumunda İsveç’in neden tecavüze ugrayan erkekler için klinik açtığını irdeleyen uzunca bir yazı yayımlandı. İngiliz Daily Mail gazetesi ise haberi, "Dünyanın tecavüze uğrayan erkekler icin açılan ilk kliniği" olarak duyurdu. İrlanda radyo kanalı da Folk Partili Jessica Ericsson ile bir söyleşi yayınladı.

Kaynak: internethaber
 
Üst