Tarih Türkçe Ezan, Kuran ve Sàlànın Tarihçesi

CHP'nin iktidarda kaldığı 18 yıl boyunca ezan Türkçe okundu.

Aralık 1931 - Ezanın ve Kur'an'ın Türkçeleştirme çalışmaları başladı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı ve İsmet İnönü'nün Başbakanlığı döneminde dokuz hafız, Dolmabahçe Sarayı’nda ezanın ve hutbenin Türkçeleştirilmesi çalışmalarına başladı. Türkçeleştirme çalışmalarının Ramazan ayına kadar bitirilmesi kararlaştırıldı.

ezan1.jpg22 Ocak 1932 - İlk kez Türkçe Kur'an okundu

Kur'an’ın Türkçe tercümesi mübarek Ramazan ayında ilk kez 22 Ocak 1932 tarihinde İstanbul’da Yerebatan Camii’nde Hafız Yaşar (Okur) tarafından okundu.

ezan2.jpg
Ocak 1932 - Atatürk'ün Türkçe ezanı kontrol etmesi

TRT'de yayınlanan Yol Ayrımı dizisinde yer alan sahnede Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkçe ezan çalışmalarının sonucunda ortaya çıkan metne onay verdiği ve ezanı iki kez Türkçe okuttuğu görülüyor. "Felah" kelimesinin de Türkçe anlamı olan "Kurtuluş"a çevrilmemesi, aynı şekilde kalması talimatı da bu kontroller sırasında verilmiştir.


30 Ocak 1932 - İlk defa Türkçe Ezan okundu

İlk Türkçe ezan, Hafız Rıfat Bey tarafından Fatih Camii’nde okundu. İkindi vakti okunan Türkçe ezanından sonra Müslümanlar iftarlarını yine Türkçe okunan akşam ezanıyla yaptılar.

ezan3.jpg
3 Şubat 1932 - İlk Tekbir ve Kamet Kadir Gecesinde

3 Şubat 1932 tarihine denk gelen Kadir Gecesi’nde de, İstanbul'un fethi ile cami olan
fakat sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından müzeye çevrilen Ayasofya Camii’nde Türkçe Kuran, tekbir ve kamet okundu.

ezan4.jpg
18 Temmuz 1932 - Türkçe ezan için Diyanet karar verdi

18 Temmuz 1932 tarihinde Diyanet İşleri Riyaseti, ezanın Türkçe okunmasına karar verdi. Takip eden günlerde, yurdun her yerindeki Evkaf Müdürlüğü şubelerine Türkçe ezan metni gönderildi.

ezan5.jpg
4 Şubat 1933 - Ezanı Arapça okuyanlara ceza verilmeye başlandı

4 Şubat 1933 tarihinde, müftülüklere ezanı Türkçe okumalarını, buna uymayanların kati ve şedid (kesin ve şiddetli) bir şekilde cezalandırılacaklarını bildiren bir tamim gönderildi.

ezan6.jpg
6 Mart 1933 - Sâlânın Türkçe okunmasına karar verildi

Diyanet İşleri Başkanlığı 6 Mart 1933'te yayımladığı bir tebliğ ile Cuma günleri ve vefatlarda okunan sâlânın da Türkçe okunmasına karar verdi.1941 - Arapça ezan okuyanlara hapis cezası

1941 yılında çıkarılan 4055 sayılı kanunla Türk Ceza Kanunu'nun 526. maddesine bir fıkra eklenmiştir. Değişikliğe göre, Arapça ezan okuyanlar ve kamet getirenler, üç aya kadar hapsedilecek ve 10 liradan 200 liraya kadar para cezası ödeyeceklerdi.

ezan7.jpg
17 Haziran 1950 - Ezan yeniden Arapça okunmaya başlandı

Cumhuriyet kurulduktan sonra CHP döneminde 18 sene boyunca ezan Türkçe okunmuştur. 1950 yılında Türkiye'nin ilk demokratik genel seçimleri sonrasında, %52.67 oy oranı tek başına iktidara gelen Demokrat Parti, Türkçe ezan ile ilgili olarak çalışmalara başladı.

Adnan Menderes'in 14 Haziran günü gazetelerde çıkan açıklamaları sonrasında halk meclis önünde toplanmaya başlamıştır. Yüzbinlerce insanın desteği ile 17 Haziran 1950 tarihinden itibaren çıkarılan yasayla Türkçe ezan yasaklanmamış, ezan dili "serbest" bırakılmıştır.

ezan8.jpg


Kaynak: Line.do Infographics Reports Slides Online – Create infographics and reports
 
Toplum mühendisleri galete hamurundan ekmek yapmak istedi.Belki henüz sicak iken egilip bükülüyordu ama sogudukça özü ortaya çikti ve çikmaya devam ediyor...
 
Toplum mühendisleri galete hamurundan ekmek yapmak istedi.Belki henüz sicak iken egilip bükülüyordu ama sogudukça özü ortaya çikti ve çikmaya devam ediyor...

Farklı bir yaklaşım. Aynen de doğru. Kemanın sesi daha çooook çıkacak.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye’ye araç götürürken vekalet Türkçe mi olmalı?
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 0    1K
Osmanlıca Türkçe İstiklal Marşı
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Ansiklopedi
 • 0    5K
Türkçe İlk Defa Ne Zaman Konuşuldu?
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • İlginçler
 • 0    685
Geri