Sıla Yolu Türkiye Gümrük Kapilarinda Rekor kirildigi bildirildi.

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Bilindiği üzere, Ağustos ayının son haftasında Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı gümrük kapılarında rekor seviyede yoğunluk yaşandı. Bölge Müdürlüğümüzce, gurbetçilerimizin özellikle Perşembe ve Cuma günlerinde yoğun olarak gelecekleri düşünülerek tüm tedbirler alındı. Ancak, özellikle 29 ve 30 Ağustos tarihleri başta olmak üzere, Ağustos ayının son haftasında gerçekleşen yoğun çıkış talebi tüm tahminlerimizin üzerine çıktı. Geçtiğimiz yılların Ağustos ayı ortalamalarına göre % 400’ü aşan bir çıkış gerçekleşti.

Çıkış talebindeki yoğunluk, Türkiye sınır kapılarının karşısındaki Bulgaristan ile Yunanistan Gümrük ve Polis memurlarının tam kapasite çalışmalarına ve rutin muayene formalitelerini azaltmalarına rağmen bu talepleri karşılamakta zorlanmalarına neden oldu. Bu yüzden de, Bulgaristan ve Yunanistan gümrük sahalarında oluşan yoğunluk Bölge Müdürlüğümüzün gümrük sahalarına yansıdı. Kapıkule başta olmak üzere Bölge Müdürlüğümüzün gümrük sahaları tamamen doldu, hatta sahalarımızın dışında kilometrelerce kuyruklar oluştu. Oluşan yoğunluk ve kuyruklar doğal olarak, birçok sıkıntı ve şikâyeti de beraberinde getirdi. Medyamızda da yayınlanan haberler genelde bu şikâyetler üzerinden yansıtıldı.

Bu beklenmeyen yoğunluklar Trakya Gümrük Kapılarının hemen hemen tamamında TARİHİ ÇIKIŞ REKORLARININ KIRILMASINA DA YOL AÇTI. 29.08.2013 tarihinde başta İpsala olmak üzere, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük sahalarında tüm zamanların araç ve yolcu çıkış sayısı rekorlarına ulaşıldığı gözlendi.Bu tarihten 1 gün sonra 30.08.2013 günü, yani Zafer Bayramında tüm rekorlar tekrar kırıldı. Yani iki gün üst üste adı geçen 4 gümrük kapısında tüm zamanların

ÇIKIŞ SAYISI REKORU KIRILDI.

29.08.2013 günü 24 saatlik süre içersinde tüm Avrupa kapılarımızdan toplam 13.786 yolcu aracının çıkışı yapılarak rekor kırılmıştı. 30.08.2013 Cuma günü ise toplam 15.732 yolcu aracının ve 73.031 Yolcunun çıkış işlemi yapılarak tüm zamanların en fazla yolcu aracı ve yolcu çıkışının yapıldığı gün olarak rekor kırılmıştır. Daha önce bu rekorlar, toplam 11.150 yolcu aracının ve 64.938 yolcunun yurda çıkış işleminin yapıldığı 13.08.2009 gününe aittir.

Başka bir deyişle, 30.08.2013 Cuma günü Trakya Bölge Müdürlüğüne bağlı Gümrük Sahalarından yaklaşık “her 5 saniyede 1 Yolcu Aracı” Avrupa’ya çıkış yapmıştır.

Aşağıdaki grafiklerden de ayrıntılı bir şekilde görülebileceği gibi, 30 Ağustos tarihinde başta İpsala olmak üzere, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy kapılarımızda tarihi rekor seviyelerinde çıkış sayılarına ulaşıldı. Rekor kıramayan tek kapı Kapıkule idi, fakat orada da rekor direkten döndü. 25 araç daha çıkmış olsa idi Kapıkule’de de rekor kırılabilecekti. Üstelik Kapıkule Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bulgaristan Sınır Kapısı olan Kapitan Andreevo’da inşaat çalışması devam etmesine rağmen, tüm zamanların en yoğun 5 çıkışının yapıldığı günlerden 3’ü yine bu hafta 28-29 ve 30.08.2013 tarihlerinde üst üste 3 gün ile en yoğun ilk 5 gün içersinde yerini aldı.


Durumun önemini anlamak açısından 2012 Ağustos ayındaki günlük araç çıkışı ortalamasına bakmak faydalı olacaktır ve bu rakam 2.489 civarındadır. Oysa 2013 yılının Ağustos ayının son haftasının ortalaması ise 10.300 ile yaklaşık 4 misli artış olmuştur. Son bir haftada 72.000 yolcu aracı, 330.000 yolcu Trakya Gümrük Kapılarından Avrupa'ya çıkmıştır. Günlük ortalama olarak bakacak olursak, bu rakam 10.000'den fazladır. Buna da Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü olarak ‘REKOR HAFTASI’ diyebiliriz.


Tüm zamanların en yoğun günlerinde defalarca ‘REKOR’ miktarlarda çıkış işlemini başarıyla gerçekleştiren Bölge Müdürlüğümüz sahalarında görevli tüm personelimiz ile bu sahalarımızın karşılarındaki Yunanistan ve Bulgaristan Gümrük Sahalarında tüm kapasitelerini zorlayarak görev yapan Yunan ve Bulgar meslektaşlarımızı kutlar, kendilerine teşekkür ederiz.


Trakyagümrük..
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri
Üst