Üst
Valais Siyah Burunlu Koyunu

Valais Siyah Burunlu Koyunu

valais-1fc411005cd5b9b40.webp
valais-1fc411005cd5b9b40.webp
Valais siyah burunlu koyunu, İsviçre'nin Valais bölgesinde yünü ve eti için yetiştirilen bir İsviçre koyun ırkıdır.

Cinsin ilk kayıtları 1400 yılına kadar uzanır. 1962'de resmen tanınmıştır.

Bu cins İsviçre'deki tek boynuzlu koyundur. Hem koçlar hem de koyunlar boynuzludur.

Valais siyah burunlu koyunu, siyah yüzlü beyaz bir koyundur. Siyah renk, başın ortasında, burundan göz bölgesine kadar bulunur. Kulaklar ve toynaklar siyahtır. Ayak bileklerinde, dizlerde bazen kuyrukta da siyahlık görülür (bu durum sadece koyunlarda görülür). Her iki cinsiyette de sarmal veya spiral boynuzları vardır. Yünü uzun ve çok kalındır, vücutta ve bacaklarda olduğu gibi kafasında da yünü çok kalındır.

10 günlük bir kuzu
10 günlük bir kuzu
Simetrik ve uyumlu bir fiziğe sahip, oldukça iri ve sağlam bir koyundur. İki yaşından itibaren, koyunlar 70 ila 90 kilogram arasında, koçlar 80 ila 125 kilogram arasındadır. Koçlar ortalama olarak 75 ila 83 santimetre arasında, koyunlar ise 72 ila 78 santimetre arasındadır. Kaslı ve kısa bir boyuna, geniş bir alına ve çengel bir buruna sahiptir. Göğsü ve omuzları büyüktür. Düz ve uzun bir sırt, çok geniş ve iyi kaburgalara sahip iyi kaslı bir kitle sunar. Güçlü uzuvları ve güçlü bir kemik yapısı vardır.

Yünün on santimetreye ulaşması beş ila altı ay sürer. Yılda iki kez kırkılması gerekir ve ortalama 4 kilo yün verir. Görünüşte erkekleri dişilerden ayırt etmek zordur. Güçlü yapısı ve kalın yünü sayesinde zorlu iklim koşullarına çok iyi uyum sağlar.
 
Baya bir eskiye dayanan bir koyun türü hiç duymadım ilk kez duydum. Ellerine sağlık Uğur.
 
Geri