Tarih 11 Eylül Saldırıları ve Komplo Teorileri

11 Eylül 2001 ... New York'taki İkiz Kuleler'e 2 uçakla düzenlenen terör saldırısı sonucu yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti. Bu saldırı insanlık tarihinin en büyük terör eylemi olarak hafızalarda kaldı.

11eyluaua.jpg


11 Eylül 2001 sabahı Amerika Birleşik Devletleri (ABD), dünyanın en büyük terör saldırısına uyandı. 19 terörist, Boston, Newark ve Washington'dan kalkıp San Francisco ve Los Angeles'a giden dört yolcu uçağını kaçırarak New York'taki İkiz Kuleler'e ve Virginia'daki ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a çarptı.

İlk Saldırı - Kuzey Kulesi
07:59’da Boston’daki Logan Uluslararası Havalanından kalkan, Los Angeles’a uçan Amerikan Havayolları’na ait Boeing 767-223ER tipi uçak 8:16’da rotasından saptı. Sabah 08.46'da beş teröristin kaçırdığı American Airlines'a ait 11 sayılı yolcu uçağı, Dünya Ticaret Merkezi'nin kuzey kulesine çarptı.

İkinci Saldırı - Güney Kulesi
İlk saldırıdan sadece 17 dakika sonra, 5 teröristin kaçırdığı United Airlines'a ait 175 sayılı uçağın güney kuleye çarpmasını tüm dünya naklen izledi.


Üçüncü Saldırı - Pentagon
İkinci kulenin vurulmasından 34 dakika sonra, saat 09.37'de 5 teröristin kaçırdığı American Airlines'a ait 77 sefer sayılı üçüncü bir uçak ise Virginia, Arlington'daki ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a çarptı. Bu uçağın çarpma anına ilişkin görüntülerin yayınlanmayışı ve Pentagon'da oluşan hasarın görece küçük olması, hala tartışılan soru işaretlerine neden oldu.

Dördüncü Uçak
Pentagon'dan 26 dakika sonra, "havada başka uçak var mı?" endişesi doruğa çıktığında dördüncü uçağın Pennsylvania'da kırsal alana düştüğü haberi geldi. 4 teröristin kaçırdığı United Airlines'a ait 93 sayılı bu uçağın asıl hedefinin, Washington'da Beyaz Saray ya da Parlamento Binası Capitol olduğu düşünülüyor.

Saldırıların hemen ardın medyada kanlı saldırının Amerikan hükümeti tarafından düzenlendiği şeklinde komplo teorileri üretilmiş olsa da saldırıyı, 1988 yılında kurulan, Usame Bin Ladin’in liderlik yaptığı, kökten dinci bir örgüt olan El-Kaide üstlendi.

İkiz Kuleler'de 2 bin 606 kişi, Pentagon'da 125 kişi ve uçaklardaki 246 kişi hayatını kaybetti. 19 teröristle birlikte toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklandı.

George W. Bush: “Ya bizdensiniz ya da onlardansınız.”
Terör eylemlerini lanetleyen ABD Başkanı George W. Bush saldırıların hemen akabinde yaptığı açıklamada tüm dünya liderlerine saflarını seçmeleri çağrısını yaparak şöyle seslendi: “Ya bizdensiniz ya da onlardansınız.”

Dünyanın süper gücü olarak nitelendirilen Amerika, yapılan kanlı saldırıya duyarsız kalmadı. Saldırılar, ABD'nin Ortadoğu başta olmak üzere tüm dünya politikasını değiştirmesinin de milâdı oldu. Bir numaralı önceliği 'güvenliğe' veren Bush yönetimi, Ortadoğu'da iki ülkeyi işgal etti. Beyaz Saray'ın izlediği 'savaş yanlısı' politika, tüm dünyada tepkilere yol açtı.

- Tüm dünyayı sarsan olaydan 1 ay sonra dönemin Amerika Başkanı George W. Bush Afganistan’a hava saldırısı emrini verdi. “Irak’ın sahip olduğu kitle imha silahları tehdit oluşturuyor” gerekçesiyle 20 Mart 2003’de Amerikan ordusu Irak’a girdi.

Amerikan ordusunun Bağdat’a girmesiyle birlikte, Saddam Hüseyin'in 24 yıllık iktidarı da sona erdi. ABD güçleri tarafından yakalanan Saddam 3 yıl süren yargılama sürecinin ardından infaz edildi. ABD ordusu 2011 yılında Irak’tan çekilme kararı alırken Barack Obama döneminde, 11 Eylül saldırılarının hedef ismi olan Usame Bin Ladin de öldürüldü.

2 Mayıs 2011'de ABD özel timinin Pakistan'ın Abodobad kentine düzenlediği operasyonla 10 yıldır firari olan El Kaide lideri öldürüldü. Bush öldürüldüğünü bir aile yemeğinde operasyonu Beyaz Saray'da kurmayları ile izleyen Obama'dan öğrendi.

Yaşanan facia sonrasında Dünya Ticaret Merkezi’nin olduğu alanda 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenleri anmak için bir hatıra anıtı oluşturuldu.

Patlama bölgesinden çıkarılan çelikler, yüzlerce hatıra eşyası, haçlarla sanat eserleri üretildi. Ortaya çıkana hatıralar 1 Eylül Anıtı Müzesi'nde sergilenmeye devam ediyor.

Tüm dünyayı travmaya sürükleyen 11 Eylül saldırılarının üzerinden 13 yıl geçti. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından dünyanın tek süper gücü konumuna gelen ABD, 11 Eylül'de iç ve dış politikasında derinden yara aldı. Travma öylesine büyüktü ki, İkiz Kuleler'in yıkılışını gören ABD'liler, kendilerini bir daha asla güvende hissetmediler.

Komplo Teorileri​

11eylul3.jpg


Uçaklar neden durdurulmadı?
ABD ordusu, kaçırılan 4 uçaktan hiçbirini düşüremedi. Dönemin Başkan Yardımcı Dick Cheney'nin "Uçakları düşürmeyin" talimatı verdiği iddia ediliyor.

İkiz Kulelerin çöküşü normal mi?
Kulelerin daha uzun sürede ve yana doğru yıkılmaları gerektiğini öne süren bazı uzmanlar, yıkımın önceden planlanmış kontrollü patlamalar nedeniyle gerçekleştiğini savunuyor.

7 numaralı bina neden yıkıldı?
Çelik kafesli bir binanın yangından yıkılmasının normal olmadığını savunan komplo teorisyenleri, ABD istihbaratının bulunduğu 7 numaralı binanın da patlayıcılarla kontrollü olarak yıkıldığını belirtiyor.

Gerçekten yolcu uçağı mıydı?
Görüntülerde güney kuleye çarpan uçağın camları gözükmüyordu. Komplo teorisyenlerine göre uçak, orduda kullanılan Boeing 767 tipi yakıt ikmal uçağıydı ve içinde yolcu yoktu.

Pentagon uçak değil füze ile mi vuruldu?
Pentagon'a saldıran Boeing 757 değildi. Profesyonellerin idare ettiği bir füze, küçük bir uçak ya da insansız uçak çarptı.

Saldırıların arkasında İsrail mi var?
Bazı komplo teorisyenlerine göre İsrail, ABD'nin Arap ülkelerine müdahale etmesi için böyle bir plan hazırladı. Bu nedenle İkiz Kuleler'de çalışan yaklaşık 4 bin İsrail vatandaşının büyük bölümü saldırı günü binada değildi.

Kimlikleri neden belirlenemedi?
Uçakları kaçıran militanlar hakkında çelişkili bilgiler ortaya atıldı. Bu isimlerden bazılarının yaşadıkları ve ABD'ye rahatça girip çıktıkları öne sürüldü.

Dördüncü uçağın parçalarına ne oldu?
Uçağı füzeyle vurdular; havada infilak ettiği için de enkazı geniş bir alana yayıldı.

United Airlines ve American Airlines hisselerine ne oldu?
Borsadaki hisseleri düştü. Bu durum büyük hisse sahiplerinin saldırıyı önceden bildiklerine işaret ettiği iddia edildi.

Kaynak: wikipedia, onedio.com
 
Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Tripoliçe Katliamı (23 Eylül 1821)
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Ansiklopedi
 • 0    2K
30 Eylül - Tarihte Bugün
 • Tarihci
 • Tarihci,
 • Tarihte Bugün
 • 0    7K
29 Eylül - Tarihte Bugün
 • Tarihci
 • Tarihci,
 • Tarihte Bugün
 • 0    5K
28 Eylül - Tarihte Bugün
 • Tarihci
 • Tarihci,
 • Tarihte Bugün
 • 0    4K
27 Eylül - Tarihte Bugün
 • Tarihci
 • Tarihci,
 • Tarihte Bugün
 • 0    5K
Geri