21 Saatten Fazla Oruç Tutuyorlar

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Dünyada gün boyu en uzun süre oruçlu kalınan yerlerden olan İsveç'in kuzey kutup çizgisindeki Lulea kentinde, günde 21 saatten fazla oruç tutuluyor. Yaz mevsiminde güneşin batmadığı kentte iftar da, sahur da gün aydınlığında yapılıyor. Türklerin de yaşadığı Lulea'da iftar ile sahurun arası sadece 3 saat var.

Lulea kenti, İsveç'in kuzey doğusunda kalan en büyük yerleşim merkezi. Aynı zamanda, kuzey kutup noktasına yakın en kalabalık liman kenti. Kentte Türk vatandaşları ile Afganistan, Pakistan, İran, Irak, Suriye, Somali, Filistin, Tunus, Nijerja ve diğer İslam ülkelerinden gelen çok sayıda Müslüman yaşıyor.
Kentte bir üniversite bulunması nedeniyle çok sayıda Müslüman öğrenci de burada öğrenim görüyor.
İsveç'te yaz aylarında güneşin neredeyse gece gündüz batmadığı yerlerinden olan Lulea'da bu yıl da oruç süresi en uzun olan yerlerden biri.

GÜNEŞ BATMADAN İFTAR

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ramazan imsakiyesine göre, Türkiye saatiyle Lulea'da iftar 23.50'de başlarken, yatsı ve teravih 00.28'de oluyor. İmsak ise saat 02.37'de başlıyor. Ancak bu süreler içinde Lulea'da hava kararmıyor, açık havalarda ise güneşin hiç batmadığını görmek mümkün.
Yani iftar gün ışığında açılıyor, yatsı ve sahur da yine hava kararmadan oluyor.

İftar ve sahur arasında çok az zaman olması nedeniyle bir koşturmaca içinde olan Müslümanlar, oruçlarını açtıktan sonra, 38 dakika içinde hazırlanıp teravih namazına mescide gidiyor. Teravihten hemen sonra da sahur yapmak için evlerine dönüyor.

10 yıldan bu yana Lulea'da yaşayan Fatma Bora ile Tülay İmdat da her yıl olduğu gibi bu sene de oruçlarını tutacaklarını söyledi. Günlerin uzun olmasına rağmen, havaların serin olmasından dolayı rahatlıkla oruçlarını tuttuklarını söyleyen Bora ve İmdat, ibadetlerini yerine getirmenin huzurunu yaşadıklarına dikkat çekerken, "İftar ile teravih ve sahur arası çok kısa olduğu için yetişmek için çaba harcıyoruz. Yapabildiğimiz kadarıyla, komşularımız, tanıdıklarımız ile birlikte iftar yapmaya özen gösteriyoruz. Tabiiki çocuklarımıza da ibadetlerimizi ve kültürümüzü öğretmeye çalışıyoruz. Mescidimiz var oraya gitmeye çaba gösteriyoruz. Çocuklarımızı da götürüyoruz" diye konuştu.

Evinde komşularını iftara çağıran Hatice Kırlı da bu yıl hamile olmasından dolayı oruç tutamadığını söyledi. Evinde komşularıyla birlikte Türk yemekleri hazırlayıp iftar yapan Hatice Kırlı, Lulea'da yaz aylarında güneşin gece de batmadığını ancak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ramazan imsakiyesi ile oruçlarını açtıklarını kaydetti.

Bu arada, Lulea'da yaşayan Müslümanların bir bölümü daha güneydeki Malmö'de iftar vakitlerini dikkate alarak oruçlarını açıyor. Malmö'de iftar vakti Türkiye saatiyle 22.56'da. Lulea'da oturanlar bu saati dikkate aldıkları zaman oruçlarını 1 saat önceden açarak iftar yapmış oluyor.
Kaynak:haber7.com
 
Isveç'te,Belçika'dan 3 saat fazla oruç tutuluyor ama Belçika'da son günlerdeki hava sicakligini düsündügümüzde,Isveç'ten daha zor oldugu kesin.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri
Üst