Avrasya Tüneli'nde ışık göründü

BULUT

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Asya ve Avrupa'yı deniz tabanı altından birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi'nde kazı çalışmaları tamamlandı.
avrasya-tunelinde-isik-gorundu-1440252870-9499.jpg

Kazlıçeşme ve Göztepe arasını 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli’nde TBM adı verilen tünel kazma makinesiyle yapılan deniz altındaki 3 bin 344 metrelik kazı, bugün sonlandırıldı. Çalışma sonrası düzenlenen törene Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte geldi. Dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip Köstebek isimli tünel kazma makinesi duvarı delerek tüneli ışıkla buluşturdu. Bu tarihi anlara Başbakan Davutoğlu ve eşi tanıklık etti.

Davutoğlu telsizle talimatını verirken, "Kıtaları birleştiren nesillerin torunları olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Kıtalararası yolculukta kazasız belasız hayırlı yolculuk diliyoruz. Emekleriniz için sağolun, biz de buradan heyecanla takip ediyoruz" dedi. Davutoğlu, "Ya Allah Bismillah" diyerek son delme işlemenin başlamasının talimatını verdi. Delme işlemi ikindi ezanı okunurken tamamlandı. Davutoğlu bunun üzerine, "Hoş geldiniz Avrupa'ya, Tünelin açılması tamamlanırken bu tarafta ezan başladı. Hayırlı bir yolculuğu ezanla bitiriyorsunuz" diye konuştu.
5zb-DY-1440254525-357.jpg

Davutoğlu daha sonra kısa bir konuşma yaptı ve "Avrasya Tüneli mesafeyi 15 dakikaya indiriyor. En büyük depremlere karşı dahi koruma özellikli. İstanbullularımızın güven içinde rahatça, zaman tasarrufu ile seyahat etmeleri Avrasya Tüneli ile mümkün olacak. Gelecek nesillere bırakacağımız bir esere mühür vuruyoruz. Projede emeği geçenleri kutluyorum, teşekkür ediyorum" diye konuştu.
YQ5c-A-1440254316-0383.jpg

3.340 KURBAN KESİLECEK​

Bu arada kazı işlemi tamamlanırken Başbakan Davutoğlu, Kadir Topbaş'ın kendisine söylediği dileği paylaştı. Buna göre tünelin toplam uzunluğu kadar muhtaç kişiye dağıtılmak üzere kurban kesileceğini söyledi. Tünelin toplam uzunluğu 3 bin 340 metre.

DENİZ ALTINDAKİ 3 BİN 344 KİLOMETRELİK KAZI TAMAMLANDI​

Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli ile İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli toplam 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşuyor. Projenin en önemli aşamasını 3,4 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçişi oluşturuyor. Boğaz Geçişi, dünyanın en gelişmiş TBM teknolojisinden yaralanılarak tamamlandı.
OBNw-A-1440254377-5774.jpg

(Projede kullanılan tünel açma makinası)

Asya kıtasında Haydarpaşa şantiyesinde, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle 19 Nisan 2014 tarihinde start alan işlem 16 ay sonra bitti. Projenin tamamının 2017 yılının ilk çeyreğinde bitirilmesi planlanıyor.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri