Belçika - Hollanda Sınırı Yeniden Çiziliyor

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Belçika ile Hollanda arasında 170 yıl önce çizilen sınırlar, iki ülke arasındaki La Meuse nehrinin yatağını değiştirmesinden dolayı sınırların yeniden belirlenmesine neden oldu.

1843'te belirlenen sınırın değişmesi ile iki ülke arasından yoğun müzakerelerde yaşanıyor. Bu değişiklikle, içinde doğal rezervinde bulunduğu Belçika topraklarının 14 hektarlık bir bölümü Hollanda topraklarına katılmış olacak.

Sınır bölgesinde bulunan Vise kenti Belediye Başkanı Marcel Neven, “güzel bir şeyi kaybediyoruz” derken zamanımızda sınırın ötesine geçerek gezmenin artık eskisi gibi olmadığını ve herhangi bir engel olmadan yapılabildiğini dile getirdi. Neven’ın bu sözleri artık sınırların da bir şey ifade etmediğini göstermiş oldu.

Sınırlarda değişikliğe gidilmesi fikri ilk olarak 1960-1980 yılları arasında gündeme gelmişti. 2011 yılında ise iki ülke arasındaki müzakerelere başlanmıştı. Yeniden belirlenecek sınırların her iki ülke parlamentolarında yakın bir tarihte görüşüleceği tahmin edilmekte.

Kaynak: aktif.be
Maas Nehri Maas Nehri
La Meuse (Maas Nehri)
Maas Nehri (Felemenkçe ve Almanca: Maas ; Fransızca: La Meuse ; Latince: Mosa) 925 kilometre uzunluğunda Fransa, Belçika ve Hollanda sınırları içerisinde bulunan nehirdir.

Maas Nehri, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun batı sınırını onun kuruluşu olan 9ncu yüzyıldan taki Fransa'nın Vestfalya Antlaşması (1648) ile Alsace'nin büyük bir kısmını ve Lorraine Bölgesini ilhak etmesine kadar oluşturdu ve bir ölçüde 1792 yılına kadar Kutsal Roma İmparatorluğu'nun Belçika'nın bir devleti olan Prince-Bishopric of Liège de Fransa tarafından ayrıca ilhak edildi. Belçika'nın tam olarak Valon Bölgesi endüstriyel vadisi, Kıta Avrupası içindeki alanda ilk ve tam endüstrileşmiş alandı. Maas Nehri Alman Milli Marşı olan Das Lied der Deutschen'de nostaljik olarak bahsedilir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri
Üst