Dinlenen Ülkeler arasinda Türkiye'de bulunuyor.

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Eski CIA Ajanı Edward Snowden'in ortaya çıkardığıdinleme skandalı Avrupa Birliği'nin Washington, Brüksel veBirleşmiş Milletler ofislerini hedef almasıyla büyüyen skandal Türkiye'yi de içine aldı.

La Tribune de Geneve Gazetesi 30 Haziran gecesi girdiği haberinde ABD Ulusal GüvenlikAjansı NSA’nın yaptırdığı gizli telefonveinternet kayıtları dinlemesininTürkiye, Yunanistan, Fransa ve İtalya’yı da kapsadığını yazdı.

Snowden’in Alman Der spiegel dergisine sızdırdığı 'Çok gizli' belgeyle ortaya çıkandinleme skandalında adı geçen kurum ve ülketemsilciliklerinemikrofonlaryerleştiripdinleme yapıldığı gibi bilgisayarlara da girilerekelektronik posta ve yazışmaların takip edildiğiiddia edildi. Türkiyeve Yunanistan’ındinlenen 38 hedef arasında olduğu belirtilen haberde bu bilgilerin Snowden’in The Guardian gazetesine verdiği dokümanlar içinde yer aldığı ileri sürüldü.

Haberde Amerika Ulusal Güvenlik Ajansı’nın sadece Avrupalı diplomatları dinlemekle kalmamış, dinlediği hedef ülkeler arasında Japonya Meksika , Güney Kore ve Hindistan’ında olduğu yer aldı.

ALMAN DER SPIEGEL'E KONUŞTU

NSA muhbiri Edward Snowden, kaçak olarak bulunduğu Moskova havalimanı terminalinde Alman Spiegel dergisi muhabirleriyle görüştü ve yeni skandal bilgiler sızdırdı. Buna göre Amerikan istihbaratı, Washington ile New York’ta görevli Avrupa Birliği diplomatik temsilciliklerine böcek denilen cihazlar yerleştirip 'kulak kabarttı'.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın taşeron bir firmasında çalışırken Hong Kong’a kaçan 'Bay Muhbir’ Edward Snowden’ın sızdırdığı çok gizli belgeler, Amerikan istihbaratının dinleme faaliyetlerinde "dost-düşman ayırmadığını" ortaya çıkardı. Der Spiegel dergisinin haberine göre Snowden’ın sızdırdıkları arasında bulunan Eylül 2010 tarihli 'çok gizli’ damgalı bir belge, NSA’nın Washington ve New York’taki Avrupa Birliği temsilciliklerini izlediğini ortaya koydu. Belgeye göre AB temsilcilikleri 'hedef’ olarak adlandırıldı düzenli olarak takibe alındı. Der Spiegel’in bugün çıkacak sayısında ayrıntısı yer alacak haberin satır başları şöyle:

Ajanlar AB’nin New York’taki BM ofisi ve Washington’daki diplomatik temsilciliğine 'böcek’ denilen dinleme cihazları yerleştirdi.
NSA ayrıca temsilciliklerin kapalı devre kamera ve eternet ağına da sızdı, ofislerin bilgisayar ağlarına casus program yerleştirdi.

NSA’nın dinleme operasyonundan, Almanya’daki binlerce kamu ve özel sektör kuruluşu da nasibini aldı. NSA, her ay Almanya’da en az 500 milyon telefon konuşması, e-posta yazışmaları veya SMS mesajlarını takip etti. NSA’nın en çok aktif olarak casusluk yaptığı AB ülkesi Almanya oldu.

Beş yıl önce Brüksel’deki AB karargâhını karıştıran dinleme skandalının arkasında da NSA vardı. O tarihlerde AB güvenlik uzmanları AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Konseyi’nin bulunduğu Justus Lipsius binasında telefonların dinlendiğini ortaya çıkarmıştı.

Amerikalılar geçen yıl Noel gecesi Almanya’da 13 milyon telefon görüşmesini değerlendirmeye alıp kayıtlara geçirdi. En çok telekulak olayı ise 7 Ocak 2013’te gerçekleşti. O gün Amerikalılar, Almanya’da yapılan 60 milyona yakın telefon görüşmesini inceledi. NSA ajanları aynı dönemde ise Fransa’da günde ortalama 2 milyon görüşme değerlendirdi.

SOĞUK SAVAŞ YÖNTEMİ

"İddialar karşısında şoke olduğunu" bildiren Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz "İddialar doğruysa, AB ile ABD arasındaki ilişkilere çok yönlü etkisi olacaktır. AP adına ABD yönetiminden eksiksiz açıklama talep ediyorum" açıklaması yaptı.

Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser ise "Kullanılan yöntem Soğuk Savaş sırasında düşmanlarımızın kullandığı yönteme benziyor" diyerek tepkisini dile getirdi. ABD ise AB’ye diplomatik yollardan cevap verileceğini duyurdu.

EKVADOR ÇARK ETTİ

23 Haziran’dan beri Rusya başkenti Moskova’nın Şeremetyevo havalimanı "E" terminalinde sıkışıp kalan Edward Snowden’ın akıbeti belirsizliğini koruyor. Kaçak teknisyene siyasi sığınma sözü veren Latin Amerika ülkesi Ekvador da geri adım attı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın telefonla arayıp Snowden’a kucak açmamasını istediği Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, "Biz bundan böyle bu kişinin akıbeti hakkında hiçbir açıklama yapmayacağız. Ülkemize bir şekilde giriş yaparsa ancak o zaman sığınma talebini ele alabiliriz. Bu arada İngiltere’deki Londra büyükelçiliğimizin Snowden adına çıkardı seyahat belgesinin de geçersiz olduğunu ilan ediyoruz. Londra’daki elçimiz başına buyruk davranarak bu hususta yönetmeliklere uymadığı için de cezalandırılacaktır. Kaçak kişinin kaderi şu anda Rusya’nın elinde" dedi.

MOSKOVA 'KARIŞMAM’ DEDİ

Ekvador’un açıklaması üzerine Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitriy Peskov de şunları söyledi: "Snowden akıbet bizim problemimiz değil. Onu nasıl bir gelecek beklediğini biz belirlemiyoruz. Çünkü meseleyle ilgilenmiyoruz. Başkan Putin’in söylediği gibi bu kişi Rusya sınırından ülkemize girmiş değil. Yani Rusya Federasyonu hukuk alanı içinde bulunmuyor. Bay Snowden bir an önce nereye gitmek istediğini kararlaştırırsa hem kendisi, hem bizim için çok daha iyi olur. "


Kaynak: Hürriyet
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
FIFA Dünya kupasının tarihçesi ve Şampiyon olan ülkeler
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Ansiklopedi
 • 0    3K
Macaristan ve komşu ülkeler ortak karar aldı
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sıla Yolu
 • 0    3K
Ülkeler hakkında daha önce duymadığınız ilginç bilgiler
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • İlginçler
 • 1    2K
Ordusu Olmayan Ülkeler
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    1K
2018 Yılı Resmi tatil günleri ve 2018'e girmeyecek ülkeler
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Dini Konular
 • 0    3K
Geri
Üst