Pkk'lilar Kuzey Irak'lilar ile Birlesip Kürdistanmi kurmak istiyorlar.

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal, çözüm sürecine ilişkin tespitlerin yeraldığı bir rapor hazırladı.

Raporda örgütün ve örgüte yardım eden diğer aktörlerin 4 sütunlu bir devlet kurma çabasında olduğu belirtildi

Raporda, sürecin olumsuz sonuçlanmasıihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğine,hatta olumsuz senaryonun daha yüksek birihtimal olduğuna vurgu yaptı. Bal, böyle birdurumunda ülkeyi çok daha büyük sorunların beklediği uyarısında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti kurmaylarına verilen rapora Bugün ulaştı. Bal, raporunda terörle mücadelede sadece iyi niyet ve cesaretin yetmeyeceğine dikkat çekti. Her ihtimalin göz önüne alınması, iyi niyetin suistimal edilmesine, bölücülüğün geri dönülmez bir noktaya erişmesine müsaade edilmemesi gerektiğini istedi.

BİRLEŞİK KÜRDİSTAN KURULABİLİR

Bal'ın hazırladığı raporda bir iyi bir de kötü senaryo var. Raporun hazırlanış biçimi göz önüne alındığında olumlu senaryodan çok olumsuz senaryo öne çıkıyor. Bal, raporunda dikkatleri kötü senaryoya çekerek, bölücülüğün geri dönülmez bir noktaya geleceği, Suriye'de de Barzani yönetimi benzeri bir yapı oluşabileceğini belirtti. Örgütün profesyonel stratejilerinin olduğu ve bu stratejiler gereği örgütün bazen silah bırakma bazen de demokrasi vurgusu yapma gibi yönelişlere gireceği raporun belirttiği diğer bir husus.

ÖRGÜT SURİYE'YE HAREKET EDECEK

Raporun en dikkat çekici maddesi örgütün ve örgüte yardım eden diğer aktörlerin 4 sütunlu bir devlet kurma çabası. İdris Bal'a göre bu sütunlardan biri olan Suriye'deki devlet için İran'ın gönderdiği yardıma Türkiye'deki örgüt mensupları eklenecek. TSK'nın son dönemlerdeki başarılı silahlı mücadelesinden bunalan örgüt, bu süreç sayesinde hem rahatlayacak hem de taban kazanıp Suriye'ye doğru hareket edecek. Bu rahatlama evresinde ise örgüt meseleyi uluslararası hale getirmeye çalışacak ve sanki bir Filistin sorunu gibi meşrulaştırma gayreti içine girecek.

TÜRKİYE ZOR DURUMDA KALACAK

Belirli bir zaman sonra örgüt gerek protesto gerekse silahla harekete geçerse, daha uygun bir zemin yakalayacak ve Türkiye daha zor bir durumda kalacak. Suriye'de işi biten, misyonunu tamamlayan örgüt mensupları daha acımasız, daha hazırlıklı ve halkın desteğini de daha güçlü arkalarına alarak, daha yoğun bir şekilde Türkiye'de terör estirecek ve nihayetinde Birleşik Kürdistan kurulacaktır.

AK PARTİ'NİN İTİBARI ZARAR GÖRECEK

İdris Bal'ın kötü senaryosuna göre müzakere süreci olumsuz sonuçlanacak ve bir kere daha hükümetin, AK Partinin iyi niyeti suistimal edilecek. AK Parti'nin ülke genelindeki saygınlığı, güvenilirliği, desteği büyük zarar görecek, takip eden seçimlerde tek bir parti iktidar olamayacak. Bu da ülkenin istikrarını, gelişimini olumsuz yönde etkileyecek. Darbeler öncesinde sıklıkla gördüğümüz kaostan nemalanan kesimler, AK Parti'nin ve siyasi istikrarın örselenmesinden dolayı harekete geçecek. Halkın iradesinin yerine geçmeye, kendi projelerini hayata geçirmeye çalışacak.

MİLLİYETÇİ PARTİLER YÜKSELİŞE GEÇECEK

Süreç sonunda sosyolojik anlamda toplumsal kırılma daha da derinleşecek. Coşku ile yaşanan Kürt etnik milliyetçiliği, bir taraftan menfi Türk milliyetçiliğini, diğer taraftan başka etnik milliyetçilikleri tetikleyecek. Bu da toplumsal dokumuza, millet olma bilincimize, istikrarımıza ciddi zarar verecek. Ülkede menfi milliyetçilik için uygun konjonktür oluşacak, müzakere süreci neticesinde aşırı uçlar, Türkiye'deki milliyetçi kesimler, partiler yükselişe geçecek.

KÜRDİSTAN, İSRAİL VE ABD MÜTTEFİK OLACAK

Sürecin başarısız olmasından dolayı, devlete güvensizliğin bir sonucu olarak, ülkenin farklı yerlerinde "iş başa düştü" mantığı ile terör örgütü benzeri, terörle mücadele amacı güden illegal yapılanmalar oluşabilecek. Farklı bölgelerdeki Kürt kökenli masum vatandaşlara saldırılar olabilecek. Bu durum ise eğer kontrol edilemez, acil önlemler alınamazsa sürü mantığına ve toplumsal kırılmalara, hatta sivil çatışmalara yol açabileceği gibi Türkiye'nin bölünmesi anlamına gelecek.

Eğer gelişmeler aynen devam ederse, Kürdistan kurulacak. İsrail ve ABD'nin tabi müttefiki olacak. Bölgenin Avrupa kimliği gibi bir üst kimlikte buluşabilmesi, yeni oluşumlara gidebilmesi için, en coşkulu dönemini yaşayan Kürt milliyetçiliğinin doyuma erişmesini ve makulleşmesini, olumsuzlukları görerek geriye çekilmesini beklemek gerekecek.

KÜRT SORUNU BİTECEK EKONOMİ BÜYÜYECEK

İdris Bal'ın hazırladığı rapora göre zayıfta olsa sürecin başarılı olması durumunda ise terör ve şiddet sona erecek, insanımız artık ölmeyecek, akan kan duracak. Terör ve şiddetin olmadığı bir ortamda, toplumsal, ekonomik, duygusal entegrasyon sağlanacak, demokratikleşme ile ülkenin demokrasi çıtası birinci sınıf demokrasiler seviyesine yükselecek ve Kürt sorunu da bitecek. Teröre harcanan kaynaklar yatırıma dönüşecek, Türk ekonomisi daha hızlı büyüyecek.

KALE KOLLAR BİTİRİLECEK

Ayağındaki prangadan kurtulan Türkiye'de iç siyasete dair, yerel ve merkezi yönetimle ilgili her türlü reform terör ve bölücülüğün gölgesi olmadan rahatlıkla gerçekleştirilebilecek. Her türlü hukuksal, demokratik, ekonomik reformlar yapılabilecek ve bu reformlar yapılırken acaba bölücülüğe ve teröre nasıl etki yapar kaygısı ortadan kalkacak. Terör sorununun çözülmesi ve bölgenin kalkınması ile Türkiye, orta doğu ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye örnek teşkil edecek olup, Türkiye genel anlamıyla cazibe merkezi haline gelecek. Silahların susmasından dolayı Güney Doğu ve Doğu bölgelerindeki kalekollar bitirilebilecek. Bu bölgelerdeki büyükşehirlerin kentsel dönüşümü gerçekleştirilecek.

ORTAK DEĞERLER ÖNE ÇIKARILMALI

İdris Bal, yaşanabilecek olumsuz gelişmelerin önüne geçebilmek için Türkiye'de reformlar yapılması, demokrasinin çıtası yükseltilmesi, kucaklayıcı bir ideolojiye, anayasaya sahip olunması gerektiğini vurguladı. Osmanlı'nın dağılması sonrası örselenen, inançların, değerlerin, tarih, kültür ve millet olma bilincinin canlandırılması gerektiğini dile getirdi. STK'lar, gönüllü kuruluşlar dahil her türlü aracın kullanılarak etnik milliyetçiliğin etkisinin kırılmasını önerdi.

Kaynak : Haber365
 
Birlesmek,insanin tabiati geregi gerçeklesmesi en zor olan yapilanmadir.
Bugün onlarca Türk devleti var,hangi biri digeriyle birlesir diye sorun bakalim ne cevap verecekler.
Birakin Türk devletlerini,Türkiye içinde bile, birbirine komsu olan illerden hangisi digeriyle birlesmek ister.

Simdi kalkmislar,degisik cografyalarda yasayan Kürtlerin birlesmesinden bahsediyorlar.Böyle bir birlesme mümkün degil.Oldu ya birlesmeye karar verdiler.Bu durumda aha da buraya yaziyorum; Dünya döndügü müddetçe o bölgede herzaman için kan gövdeyi götürür ve iki yakalari biraraya gelmez.

Sözüm ona,ABD bölgede yasayan Kürtleri birlestirip,tek çati altinda toplayacakmis:

A bre beyisizler,ABD ve AB'nin politikasi "Parçala-sömür" politikasidir.Sizi neden birlestirmeye çalisacaklar.Siz bukadarmi kör ve beyinsizsiniz.
 
Kürdistan kendi parası ,kendi bayrağı ile fiili olarak kurulmuş bir federe devlet. Burası hakkında bilinmeyen birşey ise , yakın gelecekte Türkiye ile birşleşecek ve kontrolüde tamamen türkiyede olacak. buda üst düzey yetkililerden aldığımız bilgi. yakın gelecekte harita değişecek. Takip edin ve görün. Birazmantıksız görünse de olacağı bu. Benim asıl merak ettiğim de, sonra ne olacak.? durduk yere kuzey ırak bölgesini neden türkiyeye bağlamak istesinler? Petrol için heryere saldıran amerika, neden bu kaynağı türkiyeye bırakıyor? Asıl soru işaretleri burdan sonra başlıyor.
 
Kürdistan kendi parası ,kendi bayrağı ile fiili olarak kurulmuş bir federe devlet. Burası hakkında bilinmeyen birşey ise , yakın gelecekte Türkiye ile birşleşecek ve kontrolüde tamamen türkiyede olacak.

Bu ihtimal benim aklimin ucundan bile geçmedi dogrusu.Olurmu olur :hmmm:
 
Bu ihtimal benim aklimin ucundan bile geçmedi dogrusu.Olurmu olur :hmmm:

emin ol ki , bütün planlar bunun üzerine yapılıyor. İlk duyduğumda şaşırmıştım ama muhabbet ettiğimiz insnlar üst düzey yetkililer. Burda üst düzey yetkili bile olsa sıradan insanlar. Bir muhabbet esnaında açılan konu , konuşuldu ama işin ilginç yanı ordaki halkın tamamı bu fikri destekliyor. Türkiyeye bağlanmayı halk istiyor.
 
emin ol ki , bütün planlar bunun üzerine yapılıyor. İlk duyduğumda şaşırmıştım ama muhabbet ettiğimiz insnlar üst düzey yetkililer. Burda üst düzey yetkili bile olsa sıradan insanlar. Bir muhabbet esnaında açılan konu , konuşuldu ama işin ilginç yanı ordaki halkın tamamı bu fikri destekliyor. Türkiyeye bağlanmayı halk istiyor.

Makedonya'da yasayan bir arnavutla muhabbet ederken ayni dilekte bulunmustu "keske Osmanli dönemini tekrar yasayabilsek".

Malesef birileri toplum mühendisligine soyundu ve tek tip insanlardan olusan bir toplum kurma hayalleri ugruna,birbirini anlamayan bir toplum haline getirdi bizleri.Herseyin mühendisligi olur ama,toplum mühendisligi asla olmaz.

Farkli kökenden insanlarin sorunsuz olarak birlikte yasayabilmelerini saglayan Osmanli Imparatorlogu'na gösterilen saygi ve sevginin,bugün Tayyip Erdogan'a gösterilmesinin tesadüf olmadigi kesin.Filistin'lilerin dogan çocuklarina basbakanimizin adini vermesi bunun en güzel örnegi.

Elbetteki Osmanli dönemindeki gibi bir birligin gerçeklesmesi mümkün degil ama,en azindan gönül birligi kurulabilir.
 
işte o gönül birliği kurulursa , osmanlı ruhu yine şahlanır.
 
işte o gönül birliği kurulursa , osmanlı ruhu yine şahlanır.

Osmanli döneminde kurulan gönül baginin tekrar kurulmasi benimde en büyük temennimdir.Fakat bunun gerçeklesmesi ancak manevi degeri olan bir lider tarafindan olabilir.Böylesine manevi degere sahip olan kisi ise,seçimle isbasina gelen siyasiler degil,babadan ogula geçen,Kral veya bizde oldugu gibi padisahtir.

Siyasetçiler oy potansiyeli yüksek gördügü kesime yönelik günlük siyaset yapar ve rüzgarin yönüne göre hareket ederler.Kral veya Padisahin ise seçim kazanmak gibi bir sıkıntısı olmadigindan,halkin her kesimine yönelik bir yaklasim sergilerler.Yetkileri nekadar kısıtlı olursa olsun,toplumu birlestirmek adina çimento vazifesi görürler.Cumhurbaskani kadar yetkiye sahip olsa bile,etklileri cumhur baskani'ndan daha fazla olur.

Bunun en güzel örnegi Belçika'dir.Eger Belçika"da Kral olmasaydi,bugün üç ayri devlete bölünmüs olucakti.Üç farkli kökenden olusan Belçika toplumu (Fransa,hollanda ve Alman kökenli) herzaman için parçalanma potansiyeline sahip olmus fakat Kral'in sayesinde bugüne kadar birliktelik saglanmistir.Üç farkli kökenden Belçika'linin siyasi lideri vardir ama ortak olarak sahiplendikleri tek bir Kral'i vardir ve halk Krallarinin etrafinda bütünlesirler.Bizim Cumhurbaskani'miz kadar yetkiye sahip olmayan Belçika Krali'nin böylesine etkili olmasi,manevi degerinden kaynaklanir.

Kisacasi; çok degisik etnik kökenden olusan toplumumuzun,seçilme derdi olmayan,ortak degere sahip bir Padisah'i olmamasi büyük eksiklik.
Sadece bizim için degil,bulundugumuz cografya içinde büyük bir eksiklik diye düsünüyorum.
Artik çok geç ve bir padisahimizin olmasi münkün degil.Umarim siyasetçilerimiz bu durumu görür ve seçim kazanma ugruna sadece bir kesimi degil,Padisah mantigiyla oldugu gibi bütün toplumu düsünerek hareket ederler.
 
Çok doğru söyledin. bir padişahımızın olması mümkün değil. Olsa bile bir osmanlı padişaının ne kadarı olabilir acaba? Bizdeki siyasetçiler , bir parti başkanı olunca, geçmişine ve kültürüne bakmadan , bilgi ve tecrübesine bakmadan saldırdıkları tek konu hükümet. sanki uzaydan gelmişler de herşeyin en doğrsunu kendileri biliyormuş gibi ,tecrübe sahiplerine bile laf atmayı , her türlü ahlaksızlıkla saldırmayı siyaset sanıyorlar. Örnek verecek olursak bizdeki iki muhalefet, chp ve mhp.
Bunların geçmişerinde nasıl bir tecrübe var ki , bugün hükümetin her yaptığını eleştirebiliyorlar. Chp nin geçmişi belli şimdiki başkanlarının geçmişi belli, Devletin sadece bir kurumu olan ssk eski müdürü. Küçücük bir kurumu milyonlarca dolar zarar ettiren biri kalkmış bugün ülkeyi idare etme rüyasıyla mydanlarda terbiyesizliklerinin yanında herşeyi ben bilirim diyecek kadar da basitleşen biri. Öneri yok, çözüm yok, icraat yok ama bol bol laf var, vatan hainliği var.
mhp ise farklı değil. Parti başkanının nasıl bir birikimi var acaba?

Bizde maalesef böyle. Parti başkanı olan her alanda bir günde uzman oluyor. Bi halt bildikleri de yok ama yine de fetva vermekten çekinmiyorlar.

Osmanlı neden 700 yıl hüküm sürdü? Onca milleti tek bayrak altında topladı acaba? aslında bu ülkeye sultan I.Tayyip lazım.
 
Osmanlı neden 700 yıl hüküm sürdü? Onca milleti tek bayrak altında topladı acaba? aslında bu ülkeye sultan I.Tayyip lazım.

"Sultan I.Tayyip" bu ünvani çok begendim :eek:k: :)
Belki resmi olarak Sultan degil ama gönüllerin Sultan'i oldugu kesin.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Müze inşaatı durduruldu Pkk'lilar Ayaklandi.
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 2    5K
Silahli Pkk'lilar kim Türkiye topraklarinda hani cekilmislerdi.
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 3    4K
PKK'ya çok ağır darbe! 390 terörist öldürüldü
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    4K
PKK'nın korkulu rüyası özel birlik Afrin'de!
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 0    2K
ABD ve PKK'nın Suriye'de kurduğu yeni örgüt! Hedef Türkiye
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    3K
Geri