Üst
Doktorunun Sınav Kaygısı İçin Yazdığı İlaç Hastanelik Etti

Doktorunun Sınav Kaygısı İçin Yazdığı İlaç Hastanelik Etti

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Doktorunun Sınav Kaygısı İçin Yazdığı İlaç Hastanelik Etti
Doktorunun Sınav Kaygısı İçin Yazdığı İlaç Hastanelik Etti
Lise ikinci sınıf öğrencisi H.Ü.'ye (15), sınav kaygısı nedeniyle gittiği psikiyatri kliniğinde yazılan ilaçlardan biri yan etki yaptı. Yoğun bakıma alınan H.Ü'ye, normalde 'epilepsi' hastalarına verilen bir ilacın yazıldığı kaydedildi.

Sınav kaygısı nedeniyle gittiği psikiyatri kliniğinde lise ikinci sınıf öğrencisi H.Ü.'ye (15), uzman Dr. Ö.A., iki farklı ilaç yazdı. İddiaya göre, ilaçlardan biri yan etki yaptı. Tüm vücudu su toplayıp moraran ve vücudunda yanıklar oluşan H.Ü., yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

Antalya'da makine teknisyeni Cem Ü. ve özel bir etüt merkezinde idareci Dilek Ü. çiftinin tek çocuğu lise öğrencisi H.Ü., geçen kasım ayında tüm derslerden ilk sınavlara girdi. Çok çalışmasına rağmen hiçbir dersten istediği başarıyı elde edemeyen genç kız, ikinci sınavlar için çalışmayı sürdürdü. H.Ü., sınav tarihleri yaklaşınca, 'Başarısız olacağım' endişesi yaşadı ve bu durum okul dışındaki hayatını da etkiledi. Durumun psikolojik destek gerektirdiğini düşünen aile, geçen 17 Aralık'ta kızlarını evlerinin yakınındaki bir terapi merkezine götürdü. Burada ilk muayeneyi yapan psikiyatri uzmanı Dr. Ö.A., genç kıza kişilik testi yapıp, 2 farklı ilaç yazdı. İlaçları eczaneden alıp kullanmaya başlayan H.Ü., kısa süre sonra önce sol kulak arkasında, ardından ağız çevresi ve vücudunun değişik yerlerinde kızarıklıklar fark etti. Vücudu su toplayan H.Ü., 18 Ocak günü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servisine götürülerek tedaviye alındı.

H.Ü.'ye, 'Stevens Johnson sendrom'u(Cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlık) teşhisi konuldu. Teşhisi yapan doktorlar, sendroma ilaçlardan birinin sebep olduğunu, bu ilacın normalde 'epilepsi' hastalarına verildiğini kaydetti. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavisi devam eden H.Ü.'yü yalnız bırakmayan anne ve babası, doktorlardan gelecek müjdeli haberi bekliyor.
 
Geri