Üst
Dünya Tarihinin Akışını Değiştiren  Kadınlar

Dünya Tarihinin Akışını Değiştiren Kadınlar

Devletlere yön veren, tek bir sözüyle imparatorlukları titreten, yaptıkları buluşlarla dünyayı güzelleştiren kadınlar, yüzyıllardır dünya tarihinin akışını değiştiriyor.

Hürrem Sultan (1500,1504 - 1558)​

Ukrayna’ya yapılan akınlardan sonra İstanbul’a getirilerek saraya alınan Anastasia’nın adı Hürrem olarak değiştirildi. Devlet işlerinde etkin rol oynayarak Osmanlı İmparatorluğu’nda “Kadınlar saltanatı” denilen devri başlattığı kabul edilir. Sultan Süleyman’ın nikâhlı karısıdır. Kanuni’ye 5 evlat veren Hürrem Sultan tarihe geçti.

hurrem_sultan_zpsjlar9ffz.webp
hurrem_sultan_zpsjlar9ffz.webpRahibe Teresa (1910 - 1997)​

Katolik dünyasının en kutsal insanı olarak kabul edilen Rahibe Teresa, hayatını güçsüz ve bakıma muhtaçlara adayan ve Kalküta´da sadece kendi elleri ile 1000 kişiyi kurtaran biri olarak adını tarihe yazdırmayı başarmıştır.

rahibe_tersa_zpskvxvoome.webp
rahibe_tersa_zpskvxvoome.webpAgatha Christie (1890 – 1976)​

İngiliz yazar, popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot tipinin yaratıcısıdır. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazmıştır. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında başarıyla sahnelenen oyunlarına borçludur.

Agatha-_Christie_zpspemtsc1m.webp
Agatha-_Christie_zpspemtsc1m.webpKleopatra (MÖ 69 - MÖ 30)​

Mısır’ın son hükümranı, dönemin en güçlü iki ismi Sezar ve Marc Antony ile beraberliği sayesinde ülkesinin varlığını korumasını sağladı, güzelliği bugün bile dillerden düşmüyor.

Kleopatra_zpsioazf8cw.webp
Kleopatra_zpsioazf8cw.webpI. Elizabeth (1533 – 1603)​

İngiltere’nin 17 Kasım 1558 tarihinden ölüm tarihine kadar olan süre içerisindeki kraliçesiydi. Ayrıca İrlanda’nın ve sembolik olarak da Fransa’nın kraliçesi olarak kabul ediliyordu.

Elizabeth_zpsuho3tiab.webp
Elizabeth_zpsuho3tiab.webpAnne Frank (1929 - 1945)​

Almanya’daki Yahudi Soykırımının simge isimlerindendir. 13 yaşında yazdığı günlüklerle Nazi zulmünü tüm dünyaya duyurmuştur.

Anne_Frank_zpsted6fck1.webp
Anne_Frank_zpsted6fck1.webpEmily Murphy (1868 – 1933)​

Kanada’nın ilk kadın yargıcı. Ülkede kadınların insan olarak sayılmadığı hükmünü içeren kanunun değiştirilmesini sağladı.

Emily_Murphy_zpswve7vdep.webp
Emily_Murphy_zpswve7vdep.webpRosa Parks (1913 – 2005)​

1930'larda beyaz ve siyahlar otobüslerde farklı koltuklarda oturuyordu. Alabama’da beyaz bir adam Parks’tan kendisine yer vermesini istedi. Kendine ayrılan bölümde oturan Parks yer vermeye direndi ve bunun sonucu olarak tutuklandı. Bu olay Amerika’da siyahi direnişin milatlarından biri olarak kabul ediliyor.

Rosaparks_zpsb2x03egi.webp
Rosaparks_zpsb2x03egi.webpPrenses Diana (1961 - 1997)​

Prenseslik ünvanıyla yaptığı hayır işleri ve toplumun alt kesimleriyle kurduğu yakın ilişkilerden dolayı 20. yüzyılın en çok tanınan ve sevilen hümanist ikonlarından biri haline gelmiştir. 1997’deki ölümü dünya çapında büyük ses getirmiştir.

prenses_diana_zps1cxlvxbr.webp
prenses_diana_zps1cxlvxbr.webpBoudicca (? - MS 61)​

Kocası Britanya adasının en önemli klanlarının birinin başındaydı. Kocasının ölmesi üzerine Romalılar ülkesini yıkıma doğru sürükledi. Bu yıkıma karşı duran ve tüm klanları birleştiren Boudica direnişin sembolü oldu.

Boudica_zpsmkhtxwif.webp
Boudica_zpsmkhtxwif.webpAquitaine’li Eleanor (1122,1124 – 1204)​

Fransa’nın ilk Kraliçesi güzelliği ve çekiciliğiyle dikkat çekmesinin yanı sıra politika üzerinde oldukça etkiliydi. Oğulları Aslan Yürekli Richard ve John, İngiltere’nin güçlü krallarıydı. Aile bağları sayesinde tüm Avrupa’yı kontrol etti.

Aquitaine_li_Eleanor_zps6nurluly.webp
Aquitaine_li_Eleanor_zps6nurluly.webpSappho (MÖ 630,612 - MÖ 570)​

Tarihin ilk kadın edebiyatçısı, Afrodit’in rahibelerinden biriydi. Yazdığı coşkulu ve cesur lirik şiirler nesiller boyunca yaşadı ve günümüze kadar geldi.

Sappho_zpsnmhhbqet.webp
Sappho_zpsnmhhbqet.webpBüyük Katerina (1729 - 1796)​

Rusya’yı 18’inci yüzyılının en büyük gücü haline getiren büyük çariçe zamanında yüzbinlerce kilometrekarelik alan fethedildi. Rus İmparatorluğunun sağlam temelleri onun zamanında ve onun katkılarıyla atıldı.

Catherine_II_zpsj1vqfn3v.webp
Catherine_II_zpsj1vqfn3v.webpJeanne d’Arc (1412 - 1431)​

Yüzyıl Savaşları boyunca İngiltere’ye karşı ülkesi Fransa’ya memleketi Lorraine’deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa’nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir.

Joan_of_arc_zpshf2lzp0f.webp
Joan_of_arc_zpshf2lzp0f.webpMarilyn Monroe (1926 - 1962)​

Se.silik kavramını sinemaya taşıyan en güzel sarışın.

Marilyn_Monroe_zpsxqmyyl6c.webp
Marilyn_Monroe_zpsxqmyyl6c.webpMargaret Thatcher (1925 - 2013)​

‘Demir Leydi’ lakaplı İngiltere´nin ilk kadın başbakanıdır. Thatcher, soğuk savaş boyunca ülkesinin gelişmesinde çok önemli rol oynadı.

Margaret_Thatcher_zpspajezkqy.webp
Margaret_Thatcher_zpspajezkqy.webpEva Peron (1919 - 1952)​

Arjantinli lider Juan Peron’un eşi. Yoksulların ve kadınların haklarını savunarak halkın sevgilisi oldu.

Evita_zpsxvrntucs.webp
Evita_zpsxvrntucs.webpIndira Gandhi (1917 – 1984)​

Hindistan’ın ilk kadın başbakanı, ülkesini en zor zamanlarında dağılmaktan kurtardı. Buna rağmen 1984´te Sih koruması tarafından suikaste kurban gitti.

Indira_Gandhi_zpsmn3sejv1.webp
Indira_Gandhi_zpsmn3sejv1.webpEleanor Roosevelt (1884 - 1962)​

‘Uluslarası İnsan Hakları Bildirgesi’ni Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna sunan ve kabul edilmesini sağlayan dünyanın ilk First Lady’si

Eleanor_Roosevelt_zpsqugieesu.webp
Eleanor_Roosevelt_zpsqugieesu.webpHelena Rubinstein (1870 - 1965)​

Kozmetik kavramını bulan ve bir servet sahibi olan Polonyalı-Yahudi asıllı girişimci.

Helena_Rubinstein_zps7hyhvfkr.webp
Helena_Rubinstein_zps7hyhvfkr.webp


Kaynak:
Kadın sitesi Pegarose.com | En iyi kadın portalı
Wikipedia
 
Bayanın olmadığı yerde ne renk ne canlılık nede merhamet olmaz...
 
Evet kesinlikle dogru istisnalar olabilir,ama,erkeklerdende mermamet abideleri var.
 
Geri