Üst
En  çok  kullanılan  internet  tarayıcıları

En çok kullanılan internet tarayıcıları

İnternet Tarayıcısı Nedir?

İnternet tarayıcıları web sitelerindeki html kodlarını (veya daha gelişmiş) kullanıcıların anlayabileceği şekilde görsel olarak açılmasını sağlayan yazılımlardır.

c7lvagiq.webp
c7lvagiq.webp


Web tarayıcısı, Internet tarayıcısı, Ağ tarayıcısı veya Web göz atıcısı (İngilizce: Web Browser) kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML veya daha gelişmiş sayfaların açılmasını sağlayan bir yazılımdır.

Standart web tarayıcısı; metin veya çoklu ortam dosyalarını açabilir, kaydedebilir, HTML' den HTTP' ye bütün protokolleri ve standartları destekler, açılan sayfada aranan nesneyi bulabilir, sık kullanılanlar ve geçmiş listesi yapabilir, genel ağa dosya yükleme ve genel ağdan dosya indirme yapabilir, e-posta ve metin editörleriyle bütünleşebilir. Linkleri (bağlantı) izleyebilir. Dosya sistemlerini okuyabilir, bağlayabilir, kaydedebilir. Çoklu ortam dosyalarını oynatabilir veya kaydedebilir, sayfanın çıktısını alabilir, çevrimdışı çalışabilir.

Bir web tarayıcısı işletim sisteminin en gözde elemanlarındandır. HTML kodlarını sonkullanıcıya sunar. Tarayıcı hizmetleri hız, görünüm, sistemle bütünleşme, güvenlik, eklentiler, çerezler, sekmelilik, güvenli sörf, CSS ve RSS özellikleri, Java Script özelliği ile bir yarış halindedir.
Mozilla (firefox)
Mozilla (firefox)
Mozilla ( Firefox ) : Kısaca Firefox olarak bilinen Mozilla Firefox, Netscape – Gecko tabanı baz alınarak, XUL kullanıcı ara yüz dili ile geliştirilmiş bir internet tarayıcısıdır. Mozilla Vakfı tarafından açık kaynak kodlu olarak geliştirilmektedir. Firefox: Windows, Linux, Mac OS X, Android gibi tüm yaygın işletim sistemlerinde rahatlıkla çalışabilmektedir.

Firefox Özellikleri

1. Firefox’ un özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için web sitesindeki özellikler sayfasını inceleyebilirsiniz.
2. Zengin eklenti desteği. İhtiyaçlarınıza yönelik çeşitli eklentiler yükleyerek Firefox’ a ilave özellikler katabilirsiniz.
3. Persona temaları ve diğer temalar ile görünümünü değiştirebilme.
4. Yer imleri, kurulu eklentiler ve parolalar için senkronizasyon desteği (masaüstü ve mobil dahil)
5. Yer imlerini etiketlenebilir. Konum çubuğu üzerinde yer imlerinde arama yapılabilir.
6. Özelleştirilebilir arayüz: Firefox üzerindeki düğmeler, alanlar ve çubukların yerleri değiştirilebilir, çıkarılabilir, yeni düğmeler eklenebilir.
7. Gizli tarama: Bu özellik açıldığında gezintiler ile ilgili hiç bir kayıt tutulmaz.
8. Dahili PDF okuyucusu. Firefox bünyesinde geliştirilen PDF okuyucusu sayesinde Adobe Reader vb. bir ek uygulama gerekmeksizin tarayıcı penceresi üzerinden PDF dosyaları okunabilir.
9. Oturum kurtarma: Firefox beklenmeyen bir şekilde kapanırsa o sırada açık olan sekmelerinizin yanı sıra girmiş olduğunuz metinler ve süren indirmeler geri getirilir.
10. Çökme koruması; Flash, QuickTime veya Microsoft Silverlight gibi yan uygulamalarından biri çöktüğünde Firefox’un geri kalan kısımları etkilenmez.
11. İndirme yöneticisi; indirme işlemine ara verebilme, sıfırdan başlatabilme
12. Dahili yazım denetimi (Henüz Türkçe desteği yok)
13. RSS beslemesi okuyucu
14. Eski yan uygulama tespiti: Flash, Java, Adobe Acrobat gibi yan uygulamaların güncel olup olmadıkları denetlenebilir.
15. Web geliştiricileri için web konsolu, inceleme, hata ayıklama, karalama defteri, stil editörü gibi araçlar.

 Google  Chrome
Google Chrome
Google Chrome : Google Chrome, Google tarafından geliştirilen, açık kaynak kodlu bir ağ (Web Site) tarayıcısıdır..

Adını çizgesel (grafiksel) kullanıcı ara yüzünden almaktadır. Chromium ise Google Chrome’un arkasındaki açık kaynak kodlu tasarıya verilen isimdir. Yasarı BSD Lisans altında yürütülmektedir.

Microsoft Windows için geliştirilen beta sürümü 2 Eylül 2008 tarihinde, 43 farklı dilde kullanıma sunulmuştur. Mac OS X ve Linux sürümleri geliştirilmeye devam edilmektedir.

Dizayn

Öncelikli tasarlanma amaçları, varolan görüntüleyiciler arasında güvenliği geliştirmek, hız ve kararlılığı sağlamak. Bunlarla beraber geniş bir kullanıcı arayüzü değişimi yapılmıştır.[7] Chrome, Google ve Netscape gibi diğer üçüncü parti yazılımlardan oluşan 26 farklı kod kütüphanesinden oluşturulmuştur.

Güvenlik

Chrome periyodik olarak iki adet kara listeyi (phishing ve malware) güncellemektedir. Ve kullanıcılar zararlı siteleri ziyaret etmeyi denediklerinde onları uyarır. Bu hizmet diğer kullanıcılar tarafından, “Google Safe Browsing API” adıyla anılan kamuya açık alan vasıtasıyla kullanılabilmektedir. Bu listelerin oluşturulma sürecinde Google ayrıca, zararlı yazılım uygulamaları bulunduran site sahiplerinin listesini bildirmektedir.

Chrome’daki her sekmenin bir oyun alanıyla (sandbox) sınırlanmış kendine ait bir süreci vardır; böylece “kötü niyetli yazılımların kendini yüklemesinin” ve “bir sekmede olanların diğer sekmeyi etkilemesinin” önüne geçilmiş olur. En düşük yetki ilkesi gereğince, süreçlerin dosya yazma ve hassas bölgelerden (ör. belgeler, masaüstü) okuma hakları elinden alınmıştır —Windows Vista üzerinde Internet Explorer 7 tarafından kullanılan “Güvenli Kip”te olduğu gibi. Sandbox Takımı “mevcut olan bu süreç sınırlandırmasını alıp bir hapishaneye çevirdiklerini” söylüyor. Örneğin, bir sekmede çalışan kötü niyetli bir yazılım kredi kartı numaralarını sezemez, fare ile etkileşime geçemez, “Windows’a açılışta bir programı çalıştırmasını” söyleyemez ve sekme kapatılır kapatılmaz sonlandırılır. Bu, iki katmanlı (kullanıcı ve oyun alanı) güvenliğin olduğu ve oyun alanının yalnızca kullanıcı tarafından başlatılan isteklere cevap verebildiği basit bir bilgisayar güvenlik modelini şart koşar.

Yandex
Yandex
Yandex: Yandex, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır.

ComScore verilerine göre bütün dünyada 100 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilerek dünyanın önde gelen arama motorlarından biri olan Yandex, kuruluşundan bu yana 10 yılı aşkın bir süredir %60’a yakın bir pazar payıyla Rusya piyasasındaki lider konumunu korumaktadır. Birkaç yıl önce Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan için de özel portallarını açan Yandex, servislerini başka dillere çevirmekle kalmayıp çalıştığı her ülke için gerçek birer yerel ürün sunmak üzere çaba göstermektedir.

Arama Motoru

Yandex’in misyonu, kullanıcılardan gelecek her türlü soruya yanıt bulmaktır. Yandex’in arama kutusuna açık ve net yazılan soruların yanıtları, sistemin arama sonuçları sayfalarında bulunur. Arama sadece web’de değil, son dakika haberleri veya yeni çıkan ürünler gibi çeşitli bilgi kaynaklarında da yapılır ve sonuçlar uygun bulunursa, arama sonuçları arasında yer alır.

Kullanıcılar için web servisleri

Yandex bütün teknolojilerini öncelikle internet kullanıcıları, yani sizler için geliştirir. “Kullanıcı memnuniyetini en önemli etkenlerden biri olarak gören Yandex ekibi, bir servisin öncelikle kullanıcılar için faydalı olmasına, sonrasında ticari yönüne dikkat eder. Doğal olarak, geliştirilen bir servisin, kullanıcıları memnun edecek bir özelliği olduğundan kuşku duyulduğu sürece ürünün gelişmesinin anlamı olmaz.

Amacımız, Türkiye’deki internet kullanıcıları için yeni bir alternatif olmak; yani Türk toplumunun, dilinin ve kültürünün bütün özelliklerini ve geleneklerini göz önünde bulunduran bir arama motoru ve web portalı sunmaktır. Umudumuz, servislerimizin Türkiye’deki kullanıcılar tarafından beğenilmesi ve kullanışlı olmasıdır. Yandex.com.tr’de reklam gösterimi, servislerimiz ancak gerçekten en üst kaliteye ulaştıktan sonra yapılır. Öncelik, servis kalitesinin yükseltilmesidir.

Global ve yerel özelliklerin kombinasyonu

Farklı şehir ve ülkelerde yaşayan Yandex kullanıcıları, benzer şeyleri aradıklarında dahi farklı sonuçlarla karşılaşabilirler. Benzer şekilde, uygulanan arama teknolojileri evrensel olup; aranan şeylerin bulunması için tercih edilen servisler her bir ülke ve hatta her bir kullanıcı için farklı olur. Bir internet kullanıcısının sorgularını en iyi şekilde yanıtlamak için; kullanıcının yaşadığı toplumun, dilinin ve kültürünün bütün özelliklerini, tüm yerel gelenekleri ve yasalarıyla bir sürü diğer özellikleri göz önünde bulundurarak servisin en iyi şekilde ayarlanması, yerelleştirilmesi esastır.

Ayrıca her bir kullanıcının kendi ilgi alanı yelpazesinin farklı olduğunu anlayan Yandex; her bir kullanıcının kendi sorgularını mümkün olduğu kadar en iyi şekilde yanıtlamak üzere, kullanıcının kendi tercihleri ve ilgi alanlarına göre otomatik olarak ayarlanan arama teknolojilerini geliştirmeye özen gösteriyor.

İnternetin Aynası

Yandex, varolan bilgiyi aramak ve sınıflandırmak için yeni teknolojiler geliştirmektedir. Bulunan içerik, özellikleri arama sistemince etkilenmeyecek şekilde arama sonuçları listesinde sıralanır. Yandex servislerinin tamamı bu şekilde çalışır. Örneğin, Yandex. Haberlerin kullanıcıya sunduğu haberlerin tamamı, yüzlerce kaynaktan alınan haber içeriğinin tamamen önyargısız, sistem tarafından hiçbir düzenleme yapılmadan, olduğu gibi yansıtılmasıyla oluşur.

Teknolojiler

Yandex, dünya çapında teknolojiler geliştiren bir şirkettir. Örneğin arama sonuçlarının sıralanması için kullanılan algoritmalar yine Yandex’ in geliştirdiği MatrixNet isimli bir akıllı bir makine öğrenimi teknolojisi kullanılarak hazırlanmaktadır. Yandex ayrıca, kendi anti-virüs ve anti-spam teknolojileri sayesinde kullanıcıları kötü amaçlı yazılım barındıran siteler hakkında uyarır ve Yandex.Mail kullanıcılarını spam’a karşı korur. Yandex. Haber otomatik tümleyici sisteminde de yine Yandex’e özgü bir haber özü çıkarma teknolojisi kullanılır.

Yandex tarafından geliştirilen teknolojilerin bazıları kendi alanlarında ilktir. Yandex’in, morfoloji odaklı web arama yönteminin geliştirilmesinde dünyada bir ilk olması buna örnek gösterilebilir.

İnternetteki ortamın korunması için alınan tedbirler

Tüm diğer büyük web şirketleri gibi, faaliyetleriyle internetteki ortamı kaçınılmaz olarak etkileyen Yandex; etkisinin mümkün olduğunca olumlu olmasını sağlamaya çalışıyor. Kullanıcı çıkarlarını kendisi için başlıca bir değer olarak gören Yandex’in de, kullanıcılara kaliteli arama servisi sağlayabilmesi için çeşit çeşit kaynaklar içeren ve kullanıcılara açık internete ihtiyacı vardır.

Kullanıcıların web’de aradıklarını kolay ve hızlıca bulabilmeleri için esas olan ve Yandex’in çalışmalarının çok önemli bir parçasını oluşturan bilgi yapılandırma faaliyeti; ancak ve ancak Yandex’in binlerce şirket ile yaptığı işbirliği sayesinde gerçekleştirebiliyor. Yandex, yüzlerce internet mağazasını ortak bir alışveriş platformunda birleştirerek kullanıcılarına web’de aradıklarını ürünleri daha çabuk ve kolay buldurabiliyor.

Benzer şekilde, indekslediği web siteleriyle ilgili mevcut bilgi işleyen Yandex, elde ettiği verileri kullanıcılara daha iyi arama sonuçlarını sunmak için kullanıyor; ve günün en güncel haberlerini otomatik olarak farklı kaynaklardan toplayarak günün en yalın ve önyargısız gelişmeler tablosunu arz ediyor. Ayrıca phishing, spam ve virüslere karşı korumaya sahip olan Yandex arama servisi; kullanıcılarını, bilgisayarları için zararlı olabilecek yazılımlardan ve sitelerden koruyor.

Opera
Opera
Opera : Opera, bir web tarayıcısı uygulamasıdır. Buna ek olarak E-posta alışverişi ve IRC sohbet gibi özellikleri desteklemektedir.

Opera, Norveç’li Opera Software firmasının ürünüdür. Microsoft Windows, GNU/Linux, Mac OS X, Solaris SPARC, FreeBSD i386 gibi işletim sistemleri ve intel (i386), SPARC ve PowerPC işlemci mimarilerinde çalışabilmektedir. Opera asıl ününü cep telefonu ve bu tip mobil pazara sunduğu web tarayıcı ile kazanmıştır. Masaüstü bilgisayarlar için olan sürümü ücretsizdir.

Neden Opera ?

Opera’yı seçmeniz için bir çok neden bulunmakta

- Dahili e-posta ve IRC istemci, açılır pencere(pop-up) engelleyici ve daha bir çok güzel özelliği tek pakette sunar
- “Dünyanın En Hızlı” tarayıcı unvanını hak edecek kadar hızlıdır. Bu hızı denemeden görmeniz zordur.
- Klavye ve fare hareketleriyle zamandan kazanarak çok daha eğlenceli bir gezinti yaşayabilirsiniz
- Birden fazla işletim sistemi ve işlemci mimarisinde çalışabilir
- Güvenlidir
- Web standartları ile uyumludur
- Bütün sayfalar aynı pencere içinde açılır ve görev çubuğunuz işgal olmaz
- İnternetteki formları kolayca doldurursunuz. E-mail, adres, telefon vb. bilgilerinizi her seferinde yeniden yazmanız gerekmez
- Opera ya da kullandığınız işletim sistemi kilitlense bile, Opera’yı tekrar açtığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

Özellikler

Sekmeli Gezinti


Aynı uygulama penceresinde birden fazla sayıda web sayfası açmaya olanak sağlayan bir özelliktir. Bilgisayar ekranında karışıklığı önlediği gibi tek tıklama ile tüm sayfaların kapatılmasına da olanak verir.

Açılır Pencere Önleyicisi

Web sayfalarında gezinirken, genelde isteğimiz dışında birden bire açılan ve rahatsızlık veren pencereleri engelleme özelliğidir. Bu özellik sayesinde tüm açılır pencereleri önleyebilir, sadece istediklerinizin, tıkladıklarınızın açılmasını sağlayabilir veya tümünün de açılmasına izin verebilirsiniz.

Bir açılır pencere engellediğinde ekranın sağ üst köşesinde size bir uyarı vererek bu önlenen pencereyi açmak isteyip istemediğinizi sorar.

Tümleşik E-Posta İstemcisi

Opera, içerdiği tümleşik e-posta istemcisi sayesinde başka bir yazılıma ihtiyaç duymadan e-postalarınızı okuma ve cevaplama kolaylığını sağlar.

IRC (Internet Relay Chat), en çok kullanılan anlık sohbet protokollerinden birisidir. Asıl kuruluş amacı teknik ağırlıklı bilgi alışverişi olsa da, günümüzde her türlü sohbet için kullanılmaktadır. Windows ortamında en yaygın kullanılan IRC istemcisi mIRC’dir. Opera uzun süredir dahili bir IRC istemcisi ile gelmekte.

Tümleşik Arama

Opera, içerdiği tümleşik arama seçenekleriyle birçok farklı kaynaktan araştırma yapabilmenizi sağlar. Adres çubuğunun yanındaki alana yazarak veya bir kelimeyi çift tıkladığınızda açılan menüden seçerek araştırma yapabilirsiniz. Arama motorları, sözlükler, ansiklopediler, dil çeviri siteleri bunlara örnek verilebilir.

Güvenlik

Sitelerde dolaşırken casus yazılımlardan, virüslerden ve sizin haberiniz bile olmadan sessizce saldıran diğer rahatsızlık verici yazılımlardan bilgisayarınızı uzak tutar.

Adres çubuğunda, o sırada gezilmekte olan sitenin güvenlik bilgisini gösterir.Güvenlik güncellemelerini otomatik olarak denetler.

Hız

Opera’nın sayfaları okuma hızı, tüm diğer rakiplerinden önde olduğundan internette gezinmek uçuşa geçmekle aynı anlama geliyor!

Parola Sihirbazı

Opera, şifre korumalı sayfalara ilk girişte, eğer bu özellik etkin durumdaysa yazdığınız kullanıcı adı ve parolayı kaydetmesini isteyip istemediğinizi sorar. Onay verdiğiniz takdirde aynı sayfaya sonraki ziyaretinizde kullanıcı adı ve şifre alanlarının çevresinin sarı bir çerçeve ile kaplandığını görürsünüz. Bu durumda adres çubuğunun yanındaki küçük “parola sihirbazı” simgesine tıklarsanız veya “CTRL+Enter” tuş kombinasyonunu kullanırsanız kullanıcı adı ve parolayı tekrar yazma zahmetinden kurtulup otomatik olarak doldurulmasını sağlar ve ilgili sayfaya hemen ulaşabilirsiniz.

Özelleştirme

Shift(Üst karakter)+F11 tuş kombinasyonu veya “Araçlar\Görünüş” seçimi sonrası açılan diyalogda Opera’nın görünümüyle ilgili her türlü özelleştirmeyi yapabilirsiniz. Araç çubuklarının, simgelerin yerlerini değiştirebilir, ekleyip kaldırabilirsiniz. Tema desteği ile simgeleri değiştirebilir, yapılandırma değişiklikleriyle yeni menülere kavuşabilirsiniz.

Sesli Dolaşım

Görünüm çubuğundaki “Ses” simgesi tıklandığında, ilgili kütüphaneler (yaklaşık 10.5 MB) yüklüyse, gezindiğiniz sayfaları okuyabilme özelliğini ifade eder. Kütüphanelerin yüklü olmaması durumunda ise yüklemek isteyip istemediğinizi sorar. Opera, varsayılan ayarlarla İngilizce abece okuyabiliyor. 2005 sonu itibariyle Türkçe cümleleri okuyabilmesini sağlayacak kütüphaneler henüz geliştirilmedi.

RSS

RSS, xml ile yayınlanan haber başlıklarını veya gelişmeleri rahatça izlemenize yardımcı olan bir biçimdir. Günümüzde çoğu site haber içeriklerini bir RSS (veya rdf, atom) çıktısı olarak da sunmaktadır.

Opera uzun süredir RSS bildirimlerini destekliyor. Bir sitenin RSS bildirimine kaydolmak için resimde de görüldüğü gibi adres çubuğunda bulunan RSS bildirim simgesine tıkladığınızda size kaydolmak isteyip istemediğinizi sorulacak; bu soruya EVET yanıtını vermeniz halinde de içeriğe erişebileceksiniz

Özel Fare Hareketleri

Opera ile çeşitli sitelerde gezinirken diğer tarayıcılarda olduğu gibi birçok düğmeye tıklamak zorunda değilsiniz. Farenin sağ tuşuna basılı olarak yaptığınız çeşitli hareketler tüm bu düğmelerin işlevini yerine getirebilir. Yeni sayfa açma, sayfa kapatma, ileri/geri gitme, sayfayı yenileme, sayfayı çoğaltma gibi birçok işlevi hiçbir tıklama yapmadan sadece fareyi hareket ettirerek yapabilirsiniz.

UserJs :: User Java Script

UserJs yani “Kullanıcı Java Scripti” web sayfalarındaki javascript fonksiyonlarını ve değişkenlerini kendi isteğinize göre değiştirme imkanı veren bir Opera özelliğidir.

İnternet Explorer
İnternet Explorer
İnternet Explorer: Explorer gezgin demektir. Buna göre Windows Gezgini ile nasıl kendi bilgisayarınızda gezinti yapabiliyorsanız Internet Explorer ile de Internet ortamında gezinti yapabilirsiniz. Yani bu da bir Internet Gezginidir. Dolayısıyla bir görüntüleme programıdır.

Microsoft Yazılım Firmasının hazırladığı Internet Explorer’a benzer Netscape Nevigator, Opera ve Neoplanet gibi birçok program vardır. Bunlara tarayıcı (browser) da denir.

Ayrıca Internet Explorer aşağıdaki işlemlerde olduğu gibi bazı avantajları da sağlar.

Web Sayfası olarak kaydettiğiniz dosyalarınızın daha kısa sürede görüntülenmesine imkân verir.

Yine Web Sayfası olarak kaydettiğiniz dosyalarınızın daha az yer tutmasını sağlar.

Windows masaüstünün pek çok özelliğini getirir. Örneğin Internet’te gördüğünüz bir resmi arka plan resmi yapabilirsiniz.

Görev çubuğundaki Dünya sembolünü kullanarak bilgisayarınızdaki herhangi bir yerden Internet’e göz atma yeteneği, özelleştirilebilir.

Bağlantılar araç çubuğu, Gezgin çubuğu ve Internet’te güvenli biçimde dolaşabilmek için İçerik Danışmanı ve güvenlik bölgeleri sunar.

Safari
Safari
Safari : Safari, Apple'ın Mac OS X için geliştirdiği ağ tarayıcısının adıdır. Bu tarayıcının asıl gayesi Apple'ın Mac OS ile tamamen uyumlu bir ağ tarayıcısına sahip olmasıdır (zira Safari öncesi Mac OS'te Microsoft'un çok eskiden geliştirdiği, uyumsuz bir Internet Explorer sürümü kullanılıyordu).

Safari, KHTML'nin bir türü olan WebKit motorunu kullanır.

Tarayıcının Windows işletim sisteminde çalışan bir beta sürümü 2007 Haziran ayı itibarı ile duyurulmuştur. Ve kararlı sürümü de şu an Windows için piyasadadır. Hızı ile bilinen tarayıcının son sürümü, Safari 5'tir.

Tarihçe ve Gelişimi Apple Macintosh bilgisayarlar 1997 yılına kadar sadece Netscape Navigator ve Cyberdog web tarayıcıları ile sevk edildi. Mac için Internet Explorer, daha sonra Apple ve Microsoft arasındaki beş yıllık anlaşmanın bir parçası olarak (ve sonrası için) Mac OS 8.1 varsayılan web tarayıcısı olarak yer aldı. Apple, alternatif olarak Netscape Navigator içerecek şekilde devam etmesine rağmen Microsoft bu süre boyunca Mac için İnternet Explorer'ın Mac OS 8 ve Mac OS 9 ile bağlantılı üç büyük sürümünü piyasaya sürdü. Microsoft en nihayetinde, Mac OS X DP4'den Mac OS X v10.2'e kadar piyasaya sürdüğü tüm Mac OS X'lerde varsayılan tarayıcı olarak yer alan ve bir İnternet Explorer 5 sürümü olan Mac OS X'i piyasaya sürdü.

Apple Mac bilgisayarlarda varsayılan tarayıcı olarak kurulumla birlikte gelen Safari web tarayıcısını Mac OS’a sahip cihazlarınıza kurmak bir hayli kolay. Mac uygulama marketi olan The Mac App Store’a girerek Güncellemeler bölümünde yer alan Safari uygulamasını güncelleyebilir, eğer yüklü değilse yükleyebilirsiniz.

Maxthon Browser
Maxthon Browser
Maxthon Browser : Maxthon Cloud Browser, tamamen özelleştirilebilir kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kısa zaman içerisinde hayran kitlesini oldukça arttırmayı başaran ücretsiz bir web tarayıcısıdır. Bunun yanı sıra tarayıcı yüksek hızda web deneyimini ve genel anlamda iyi bir performansı kullanıcılara sunmakta. Ayrıca kullanıcıların dolaşımını çok daha kolay bir hale getirmek için program içerisinde birçok kullanışlı araç da yer almakta.

Örneğin yanlışlıkla kapatmış olduğunuz bir pencereyi geri getirebilmeniz için bir geri al butonu ve aynı anda 8 farklı arama motoru üzerinde arama yapmanıza olanak sağlayan bir arama araç çubuğu da Maxthon Cloud Browser içerisinde yer almaktadır. Bunların dışında yeni bir özel pencere açma ve yeni oturum açma seçeneklerine de tarayıcı üzerinde yer verilmiştir.

Herhangi bir web sitesi üzerinden bir ekran görüntüsü almak veya ekranın belirli bir bölümünün resmini çekmek için bundan böyle üçüncü parti bir programa veya uygulamaya ihtiyaç duymayacağınız Maxthon Cloud Browser üzerinde Snap adı verilen bir buton yer alıyor ve aldığınız ekran görüntülerini .png, .bmp ve .jpg uzantılı resim formatlarında bilgisayarınıza kaydetmenize olanak sağlıyor.

Kaynak tarama özelliğine sahip olan web tarayıcısı daha önce ziyaret etmiş olduğunuz sayfalar üzerinde yer alan video, resim ve ses dosyalarını algılayabilir ve bu içerikleri kolayca bilgisayarınıza indirmenize olanak sağlar. Ayrıca çeviri butonu yardımıyla istediğiniz bir kelimenin, cümlenin veya paragrafın çevirisini çeviri servisleri yardımıyla anlık olarak yapabilirsiniz. (varsayılan olarak Google Translate kullanılmaktadır.)

Klavyeniz üzerinden F10 tuşuna basarak, kullanmakta olduğunuz ekranı iki parçaya bölebileceğiniz ve o an görüntülemekte olduğunuz web sayfaları üzerinde çok daha rahat bir şekilde çalışmanızı sağlayan Maxthon Cloud Browser'ın bu özelliği sayesinde yeni sekme derdinden ve sekmeler arasında kopyala yapıştır işlemleri yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Söz konusu güvenlik olduğu zaman Maxthon Browser, sahip olduğu gelişmiş özellikleri sayesinde rakiplerine göre bir adım öndedir. Tarayıcı içerisinde yer alan Ad Hunter özelliği sayesinde web siteleri üzerinde yer alan gereksiz ve istenmeyen reklamların tamamı engellenmektedir.

Feed Reader ile farklı kaynaklar üzerinde yayınlanan haber akışlarını kolaylıkla takip edebilir ve indirme yöneticisi yardımıyla istediğiniz tüm dosyaları hızlıca sabit diskiniz üzerine kaydedebilirsiniz.

Oldukça rekabetçi bir pazar olan tarayıcı pazarı içerisinde sadeliği ve verimliliğiyle dikkat çeken Maxthon Cloud Browser, gelişmiş özelleştirme seçenekleri sayesinde de birçok kullanıcının tercihi olmayı başarıyor. Farklı bir web deneyimi arayan tüm kullanıcılarımıza Maxthon Cloud Browser'ı şiddetle tavsiye edilebilir.

Spotflux
Spotflux
Spotflux : Spotflux, ücretsiz (lite) ve ücretli (premium) sürümleriyle Windows, Mac, iOS ve Android platformları üzerinde kullanılabilen gelişmiş bir VPN yazılımıdır. Kolay bir arayüze sahip olan Spotflux'u kullanmaya başladığınız anda internet bağlantınız Spotfux Cloud hizmeti aracılığıyla şifrelenmeye başlar.

Bu da size çok daha güvenli bir bağlantı sunar. Spotflux ayrıca premium sürümünde reklamları engelleme ve sizi internetin kötü çocuklarına karşı sürekli olarak alarmda tutma gibi gelişmiş koruma yöntemlerini de içerisinde barındırmaktadır.

İnternet üzerindeki tehlikeli siteleri engellemek ya da engellenmiş sitelere girmenize yarayacak bir programdır. Programın detaylarını ve nasıl etkili şekilde kullanılacağını açıklamalarımızda okuyabilirsiniz.

Engellenen internet sitelerine giriş ve kişisel gizliliğin korunması amacıyla kullanabileceğiniz VPN programları arasında Spotflux yer alıyor. Basit kullanışı ve kullanıcı dostu arayüzü ile en çok tercih edilen VPN programı Spotflux’ı nasıl verimli bir şekilde kullanabileceğinizi anlatıyoruz.

Kurum işlemine başladığınız zaman daha önce kullanıcı hesabına olmadığınız için çıkan ekranda “I don’t have a Spotflux Account” butonuna basarak devam edin.

Kayıt ekranındaki forma e-posta ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra “Register” tuşuna basın ve Spotflux kaydınızın gerçekleşmesini sağlayın.

Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra ekranda bu işlemin sonuçlandığına dair bir bildirim alacaksınız. Bildirim ekranında “Done” butonuna tıklayarak programı aktif edin.

Programı açtıktan sonra gerekli ayarlarınızı yaparak temiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Spotflux’ı kapatmak isterseniz izlemeniz gereken yol sol alt köşedeki “Enabled” tuşuna tıklayarak bunu “Disabled” olarak değiştirmektir.

AvantBrowser
AvantBrowser
Avant Browser : Avant Browser kullanıcılara aynı anda birden çok web sitesini gezmelerini sağlarken bütün istenmeyen pop-up pencerelerini ve flash eklentilerini otomatik olarak engelleyen bir internet tarıyıcısı. Entegre temizleyicisi ile kullanıcılara tüm özel bilgilerini ve kalıntıları temizlemesine yardımcı olan bu program güçlü bir alternatif olarak göze çarpıyor.

İçerdiği arama motorları ile kullanıcıların resim, grup, dosya, şarkı sözü ve haber gibi internette çok aranan şeylere daha kolay ulaşmalarına yardımcı oluyor. Flash medya, resim, video, ses ve ActiveX komponenti gibi dosyaların yüklenmelerini engelleyebilme özelliği ile kullanıcıların bant genişliğini istedikleri gibi kullanabilme imakanını veren tarayıcı böylece çok hızlı gezinti olanağı sağlıyor.

Tarayıcının bazı özellikleri ise şöyle;

Çevrimiçi Profil Deposu


Kullanıcının yer imlerini, ayarlarını çevrimiçi hesabında saklayarak istenildiği zaman farklı yerlerden aynı profile sahip olmalarını sağlıyor.

RSS Okuyucusu


Kullanıcılara RSS/ATOM beslemelerini okumalarına izin veriyor, tıpkı web sayfalarını gezer gibi. Kullanıcılar favori beslemeleri isterlerse yer imi olarak saklayabiliyor.

Otomatik Doldurma

Kullanıcıların web şifrelerini hatırlamalarına yardımcı olarak formları dolduruyor.

Fare Hareketleri

Fare hareketleriyle kullanıcılara sık yaptıkları gezinti operasyonlarını yapmalarını sağlıyor.

Popup/Reklam Engelleyici

Kolaylıkla istenmeyen reklam ve pop-up pencerelerini otomatik olarak engelliyor ve bant kullanımı en aza indiriyor.

Özel İçeriği Koruyor

Kullanıcıların özel bilgilerini gezilen sayfaların en ince kırıntısına kadar temizleyerek koruyor. Girilen URL'ler, otomatik tamamlamalar, çerezler, geçmiş, geçici internet dosyaları vs.

Donma va Kasılmaları Engelliyor

Giderek yaygınlaşan Ajax teknolojisinin sebep olduğu kasılma, çökme ve donmalar engelleniyor.

Düşük İşlemci Kullanımı


Çok işlemcili yapısıyla internet hızını artıran tarayıcı işlemciyi yormadan çalışıyor.

Mask Surf Pro
Mask Surf Pro
Mask Surf Pro : IP adresi sizin kimliğinizdir. Bu adres üzerinden kullandığınız bilgisayarın modeli, markası, kullandığınız web tarayıcı, dil, konum gibi çeşitli bilgiler çeşitli siteler tarafından listelenebiliyor. Mask Surf Pro ile kendinizi gizleyip internette anonim dolaşabilirsiniz.

İnternet ortamında kendinizi gizlemek ve bu şekilde gezinti yapmak isteyenler bu program tam size göredir. Gizli şekilde kaçamaklar yapabileceksiniz.

Program karmaşık yapılandırma yerine daha anlaşılır ve kolay yapıya sahip. Bu doğrultuda hem programı daha kolay kullanabilir hem de fazla ayrıntı ve ayar içine girmeden düzenleme yapabilirsiniz.

Mask Surf Pro TOR adı verilen anonim teknolojiye dayanır. Tor açık bir proje olup dünyanın çeşitli yerlerindeki ağ uzmanlarının, çevrimiçi sörf yaparken güvenliğin en üst düzeyde olmasını sağlamak amacıyla oluşturdukları bir yapıya dayanıyor. Mask Surf Proda çeşitli Tor sistemlerini kullanarak internete anonim biçimde girebilmenizi sağlar.

Program sayesinde -eğer daha önce IP gizleme ve anonim sunucu üzerinden internete bağlanmışsanız daha kolay anlayıp kullanabilirsiniz- kendi IP adresiniz yerine farklı bir IP adresi kullanarak internette dolaşabilirsiniz (Fakat tamamen görünmez olmak zor!)

Program kurulduktan sonra kendisini sistem tepsisine atar. Buradan test tuşuna tıkladığınızda gerçek IP adresiniz ve işletim sisteminiz gösterilir. Buradan değişiklik yapılabilir.

Programı 15 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Daha sonra kullanabilmek için satın almalısınız. Lisanslı fiyatı ise 50$dır.

Slimbrowser
Slimbrowser
Slimbrowser : Slim Browser tam fonksiyonlu, güçlü ve kompakt ücretsiz internet tarayıcısıdır.

Slim Browser, küçük ama güçlü, ve sekmeli gezinti olanağı sağlayan ücretsiz bir alternatif internet tarayıcısı.

SlimBrowser, açılır pencere engelleyici, otomatik Web formu doldurma aracı ve imla denetleyicisi içeren bu internet tarayıcısı, site gruplama özelliği ile tek seferde birden fazla siteyi açabilmenizi sağlar.

Önceden tanımlanmış hızlı arama kısa yolları ile arama sitelerine bir tıklama ile erişim olanağı veren Slim Browser ile kullanıcılar kolaylıkla kendi hızlı arama kısa yollarını ekleyebilirler ve önceden tanımlı otomatik kullanıcı girişi kayıtları aracılığıyla kişisel hesaplara tek şifreyle erişim sağlayabilirler.

Slim Browser web tarayıcı olmasının yanında URL filtreleme, sayfa içi reklamları ve uygunsuz içerikleri engelleme, RSS akışlarını okunabilir web sayfalarına dönüştüren yeni RSS çevirici, URL alt kimlik desteği, FTP dosya gönderme, söz dizimi vurgulama ve Script desteği sunar. Bunların dışında kapsamlı bir indirme yöneticisi (Download Manager) ve Youtube videolarını indirme gibi ek özellikleri vardır. Ayrıca programın ara yüzünü istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

SlimBrowser,farklı bir tarayıcı denemek isteyenlere SlimBrowser türkçe önerilir,pop-up reklam engelleme vb bir çok özelliği bulunuyor.

Torch browser
Torch browser
Torch browser : Açık kaynak kodlu Chromium projesi kullanılarak oluşturulan Torch internet tarayıcısında en çok öne çıkan özellikler üst çubukta yer alan ve sayfaları anında Facebook ve Twitter’da paylaşmanızı sağlayan Share butonu; izlediğiniz videoları veya diğer medya dosyalarını ek olarak hiçbir eklenti kullanmadan indirmenize olanak sağlayan Media butonu ve içerisinde Torrent’i de barındırması.

Bilgisayarınıza indireceğiz TorchSetup dosyası ile internetten bu tarayıcıyı hızlı bir şekilde bilgisayarınıza indirip hemen kurabilirsiniz. Tarayıcıda Türkçe de dahil olmak üzere İngilizce, Almanca, Fransızca gibi dil seçenekleri de yer alıyor. Biz Türkçeyi seçtikten sonra kurulumumuza başlıyoruz. Kuruluma başlamadan önce Torch’u varsayılan tarayıcınız yapmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

Önce kurulum dosyaları indirildikten sonra hemen arkasına bilgisayarınıza kurulum aşamasına geçilecek. İnternet hızınıza bağlı olarak hızlı bir şekilde indirilip yüklenmesi sağlanıyor. Artık kullanıma başlayabilirsiniz.

Torch’a Giriş!

İlk açtığımızda bizi Torch’un giriş sayfası karşılıyor. Önceki varsayılan internet tarayıcımızdan (Dilersek yüklemeden önce Torch’u varsayılan belirlemesek de olur.) eklediğimiz yer imlerimizi ve diğer bilgilerimizi aktardığını görebiliyoruz. İlk deneyimlerimize göre hız olarak kötü değil. Youtube gibi video sitelerinde izlediğiniz videoları algılıyor ve yukarıdaki Media butonunu kullanarak anında videoyu indirmeye başlayabiliyorsunuz.

Torch İnternet Tarayıcısı alternatif arayanlar için bir seçenek fakat sektörün liderleri arasında tercih edip etmemek de size kalmış.
 
Geri