Eskişehir’den Çıkarılan Değerli Taşlar ve Mineraller Çinlilere Satılıyor

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Eskişehir’den çıkarılan değerli taşlar ve mineralleri Çinliler alarak kendi ülkelerinde işliyor.

Eskişehir ve çevre şehirlerinde çıkarılan ve aralarında en çok rağbet gören mavi kalsedon, Çinliler tarafından işlenerek dünya pazarına sunuluyor. 14 senedir Eskişehir’den ve değişik şehirlerden topladığı yarı değerli mineralli taşlardan değişik takılar, ürünler yapan Kayhan Numral, Anadolu topraklarından çıkarılan taşları kendimizin işleyip, Türkiye’ye de bu sektörde daha çok değer kazandırmak istiyor.

degerli_taslar.jpg


“22 mineral çıkarıp 14 tanesini işleyebiliyoruz”​

Eskişehir’den 22 mineral çıktığını ve bu minerallerden 14 tanesinin işlendiğini belirten Numral, “Bu sektörün İngilizce ismi Lepideri diye geçiyor. Türkçe karşılığı da süs taşı işleme sanatıdır. Ama maalesef bizim. Türkiyemizde bu sektör gelişmemiş ve bilinmiyor. Ama ne gariptir ki 22’ye yakın üniversitemizde Gemoloji çatısı altında bölüm itibariyle okutuluyor. Kendimiz bu yarı değerli mineralleri jeolojik yapı itibariyle araştırmalarımızı yapıyoruz. Belirli bölgelerdeki o lokasyonları tespit ettikten sonra ham olarak numune topluyoruz. Atölyemize getirip kesim yapıyoruz. İçerisindeki desen çeşitliliğine göre ayırım yapıp farklı çeşitlerde işliyoruz. Eskişehir'den takribi 22’ye yakın mineral çıkarıyoruz. Tabi bunların hepsi işlenmiyor. Bunların içinden 14 tanesini işleyebildik. Çünkü diğerleri çok kırılgan olabiliyor yada çok iyi mikro kristalize olmadıysa kesim yapmak mümkün olmuyor. İşlenebilecek olanları, süs kalitesinde olanları da takı veya farklı amaçlarla işliyoruz” şeklinde konuştu.

“Çinliler bizim taşlarımızı ham olarak alıyor, işliyor ve dünya pazarında satıyor”​

Çinlilerin taş süsleme sanatında çok geliştiğini ve Eskişehir’den çıkarılan taşları ham şekilde aldıklarını açıklamalarına ekleyen Numral, “Eskişehir ve çevresinde, takribi 150-200 kilometre çevresinde, bir çember içinde çıkıyor. Gerekirse Kütahya’ya, Afyon’a, Polatlı’ya, Ankara’ya kadar gidiyoruz. Bozdağ tarafları bu yönden biraz daha zengin. Mesela kalsedon yatakları genelde Sarıcakaya’nın Mayıslar Mahallesi'nden çıkıyor. Lokasyon bölgesi orasıdır. Kalsedonların da buz mavisi olanlarına genelde Çinliler çok rağbet gösteriyor. Çünkü Çinlilerde bu sektör o kadar gelişmiş ki bizim taşlarımızı genelde ham olarak almak istiyorlar. Onlarda bu sektörde bu aldıkları mavi kalsedonları nakış gibi işleyerek dünya pazarına koleksiyonluk ürün olarak satışlarını yapıyorlar. Ama gönül ister ki bu sektör Türkiye’de gelişsin, Anadolu’nun taşını, kendi taşlarımızı biz kendimiz işleyelim ve bu sektöre artı bir değer kazandıralım. Ben bu işi meslekten ziyade hobi amaçlı yapıyorum. Çevremizde de meraklı olan arkadaşlarımızı bu yönde teşvik ediyoruz. Mesela emekli olmuş kişiler geliyor. Daha çok bu işe gönül vermiş, bir nebze de olsa bilgi sahibi olan kişilerle de biz burada fikirlerimizi paylaşıyoruz. Çünkü bu sektör muazzam bir sektör. Çin’de Hindistan’da, Uzak doğunun bir kaç ülkesinde milyarlarca kişi çalışmaktadır. Ama bizler hala serbest piyasada Türkiye çapında atölyeci olarak çalışan 35-40 kişiyi geçmez” dedi.

Kaynak: ESKİŞEHİR'DEN ÇIKIYOR ÇİNLİLERE SATILIYOR
 
Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Eskişehir Efsanesi: Lületeaşı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Öyküler
  • 0    167
Türkiye'nin En Zeki İli Eskişehir
  • Ugur
  • Ugur,
  • Güncel
  • 0    243
Geri