• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Gurbetçilerin dönüş çilesi

MURATS44

topragizbiz.com
#1
Yaz tatili için Türkiye'nin çeşitli illerine gelen binlerce gurbetçinin, dönüş çilesi başladı.

ALMANYA’DA Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde önümüzdeki pazartesi günü okul tatilinin sona erecek olması nedeniyle geri dönüşe başlayan Avrupalı Türkler, Bulgaristan’a girişte büyük sorun yaşıyor. Türkiye’nin en büyük sınır kapısı Kapıkule’de 15 kilometreyi bulan kuyruk nedeniyle Hamzabeyli sınır kapısına yönlendirilen Türkler burada da Bulgar gümrük yetkililerinin keyfi davranışlarından şikayetci oldular.
Yaz tatili için Türkiye'nin çeşitli illerine gelen binlerce gurbetçinin, dönüş çilesi başladı.İpsala Gümrük Kapısı'nda ağırlık nedeniyle yaklaşık 20 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.
Yurt dışında çalışan gurbetçilerin çalıştıkları Avrupa ülkelerinde pazartesi günü iş başı yapacak olmaları nedeniyle Edirne'deki Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda yaşanan yoğunluk, İpsala Sınır Kapısı'na da sıçradı.
Sabahın erken saatlerinden itibaren yola çıkan gurbetçiler, İpsala Sınır Kapısı'nda ve Yunanistan tarafındaki gümrük kapısında yaşanan yavaşlık nedeniyle uzun kuyruklar oluşturdu.
EN BÜYÜK SIKINTI TUVALET VE YİYECEK
İpsala İlçesi'ne bağlı Esetçe beldesi sınırına kadar gelen kuyrukta bekleyen gurbetçiler ise çileden çıktı. Hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu İpsala'da yol ortasında yaklaşık 7-8 saat sıra beklediklerini söyleyen gurbetçiler, en çok yiyecek içecek ve tuvalet sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Her yıl aynı sıkıntıyı yaşadıklarını söyleyen gurbetçiler, bu sıkıntının çözülmesi için bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.
İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz'de gümrük için sıra bekleyen gurbetçileri gezerek, sorunun çözülmeye çalıştıklarını söyledi. Gurbetçiler de Gürbüz'den ihtiyaçlarının karşılanmasını talep etti. Gürbüz'de gurbetçilerin su ihtiyaçlarını karşılayacaklarını söyledi. Bazı çocuklar ise, saatlerdir ilerlemeyen trafikten yararlanarak araçlarında bulunan topla yol kenarında oyun oynadı.
[imgl]https://www.topragizbiz.com/resim/images/gurbetcoc.jpg[/imgl] YOL ÜZERİNDE OTURARAK TRAFİĞE KAPATTILAR
Yol üzerinde saatlerce bekleyen gurbetçiler, karşı şeritten gelen ve Gümrük Kapısı istikametine giden bazı yabancı plakalı araçları görünce yol üzerinde toplanıp, yolu trafiğe kapattı. Yaklaşık 15 dakika boyunca Keşan-İpsala arasındaki yolda iki şeritten de trafik verilemedi.
Daha sonra gelen jandarma ekiplerinin gurbetçilerle konuşmasının ardından yol üzerindeki kalabalık dağıldı ve trafik tekrar açıldı.
SON 24 SAATTE 4 BİN ARAÇ ÇIKIŞ YAPTI
İpsala Sınır Kapısı yetkilileri, son 24 saatte yaklaşık 4 bin aracın yurt dışına çıkış yaptığını, bu arada 18 bin kişinin de çıkış işlemlerini gerçekleştirildiğini aktardılar.
İPSALA KAYMAKAMI GÜRBÜZ: "YETKİLİLERLE KONUYU GÖRÜŞTÜK"
İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, yaşanan yoğunluk nedeniyle Türkiye ve Yunanistan'daki yetkilerle görüştüklerini ve işlemlerin hızlanması için ellerinden gelen yapacakalrını söyledi. Gürbüz, İpsala Gümrük Kapısı'nın 10 perondan hızlı bir şekilde işlem yaptığını ancak Yunan tarafındaki gümrük kapısında 2 peron bulunmasından dolayı bu sıkıntının kaynaklandığını ve tüm gurbetçilerin aynı anda çıkış yapmalarından dolayı böyle bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
 

Kaptan43

topragizbiz.com
#2
Su kuzey ren westfalia eyaletine ayri bir tatil yapsinlar yoksa böyle bas edemeyecekler. Yollar bizimle doluyor bizimle bosaliyor. :tabi::)
 
 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Tarihte Kurulan Türk Devletleri
  Celik Celik
  Tarihte Kurulan Türk Devletleri Cumhurbaşkanlığı Forsu Cumhurbaşkanlığı Forsu pek çok anlam, motif ve değeri bünyesinde barındırmakta; yüzlerce yılın birikimini, tarihteki Türk topluluklarını...

Facebook